Araba Aküsünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Akünün bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Belirtileri:

  1. Bütün gözlerin elektrolit yoğunluklarının yüksek olması
  2. Maşalı voltmetre ile yükleme yapıldığında gözlerde kaynama.
  3. Aşırı ısınma.
  4. Aşırı ısınma sebebiyle asitli su seviyelerinin düşmesi.
  5. Plakalarda dökülme.
  6. Asitli su renginin koyulaşması
  7. Asitli su yüzeyine cam elyafların çıkması

Araba aküsü ne zaman değişir?

Akülerin 3 ila 5 yılda bir değiştirilmesi gerektiğini göz önünde bulundurarak akünüzün değişmeye gereksinim duyup duymadığını hesaplayabilirsiniz. Bunun yanı sıra araç kapalıyken voltmetrenin pozitif sayacını akünün pozitif kutbuna, negatif sayacını da negatif kutbuna bağlayarak akünün voltajını ölçebilirsiniz.

Aküsü biten araba kaç saatte şarj olur?

Şarj süresinin uzunluğu birkaç şeye bağlıdır, ancak genellikle 15 ila 60 dakika arasındadır.

Bitik araba akü nasıl canlandırılır?

Akü bittiğinde aracınızı tekrar çalıştırmak için en pratik ve sağlıklı yol, bir başka araçtan akü takviyesi yapmak olacaktır. Akü takviyesi yapmak için bir akü takviye kablosuna yani bir aktarma kablosuna sahip olmanız gerekir.

Akü bozuksa ne olur?

Akü arızalandığında araç çalışmaz. Akünün arızalanmasında temel olarak iki neden bulunur. İlk neden akünün üretiminden kaynaklanan fabrikasyon arızası ve ikinci neden ise kullanıcıdan kaynaklanan arızalardır. Aküde ortaya çıkan arızanın nedeni tespit edilerek arıza giderilir ve aracın tekrar çalışması sağlanır.

You might be interested:  Araba Fanın Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarım?

Akü kısa devre yaparsa ne olur?

Aküde kısa devre varsa, voltmetre veya multimetre ile ölçülen yüksüz gerilim yani açık devre voltajı kısa devre yapan hücre sayısı kadar azalır. Akünün kısa devre yapan hücresinde direnç çok düşüktür ve büyük akımların geçmesine sebep olur.

Ömrü bitmiş akü nasıl anlaşılır?

Araç stop ettiğinde akü voltajının 12 volt civarında olması gerekir. Marşa basınca da 10 voltun altına inmemeli. Eğer 10 voltun altına iniyorsa akü bitmiş, yani akünün değişmesi gerekiyor demektir.

Bir akünün ömrü ne kadardır?

0 ve -10 derecede akünün ömrü 2-3 aydır. 10 ve 25 derecede akünün ömrü 6-8 ay kadar olur. 23 ve 35 derecede akünün ömrü 3-4 ay kadar olur.

Arabanın akü zayıf olursa ne olur?

Akü biterse motora elektrik gitmez ve araç çalışmaz. Farların sönükleşmesi ve başlatma düğmesinin anahtarsız çalışmaması da akünün bitmeye yaklaştığının göstergeleridir.

Rölantide çalışan araba aküyü şarj eder mi?

Uzun bir sürenin ardından ilk kez çalıştırılan aracın aküsünde şarj sıkıntısının oluşmasını önlemek adına araç 20-30 dakika boyunca rölantide çalışır vaziyette bırakılmalıdır. Böylece akünün yeniden şarj olması sağlanır.

Biten akü nasıl şarj edilir?

Aküyü şarj cihazına bağlayın. Pozitif başlık pozitife, negatif başlık negatife. Kutup bağlantısını ters yapmamaya dikkat edin. Şarj cihazında özellik ve kullanım talimatına göre istediğiniz akım ve voltaj değerlerini seçip şarja bağlayın.

Akü ne kadar zamanda şarj edilir?

Dolu aküden boş aküye enerji transferi aküyü şarj etmektedir. Akü Takviye işlemi akü modeline göre değişiklik göstermekle birlikte 30 dakika ile 2 saat arası değişmektedir. Bu süre araba modeline ve akünün durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Kuru aküye asitli su konur mu?

(Bu 2 madde kuru şarjlı aküler içindir.) Aküden sadece su eksilir, asitte eksilme olmaz. Bu yüzden aküye sadece eksilen su kadar seperatörü 1 cm aşacak kadar saf su eklenir, kesinlikle asit eklenmez. Asitli su minimum değerin altına düştüğü zaman aküye saf su eklenir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Alıp Satmak Için Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Araç aküsü neden biter?

Eğer aracınız park halindeyken akü tükeniyorsa iç ışıklar, kapı lambaları ve hatta kötü sigortalar buna neden olmuş olabilir. Motorunuz çalışırken, alternatör aküyü yeniden şarj eder. Motor kapalıyken, alternatör aküyü şarj edemez ve küçük elektrik aksaklıklarının akünüzü tamamen boşaltmasına izin verir.

Aküye sıcak su dökülür mü?

Açık sistem akülerde hücrelerdeki elektrolit (asit+saf su ) seviyelerinin kontrolü önemli. Eğer kutup başlarında oksitlenme var ise, kutup başları üzerine sıcak su dökülür. Bu işlem esnasında akü kabloları sökülmeden, araç stop halindeyken işlem yapılması gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *