Araba Boya Çatlağı Nasıl Kapatılır?

Oto boya neden çatlar?

Sonkat boya yüzeyinde değişik yön, derinlik ve boyutlarda çatlaklar oluşması durumudur. Bir başka deyişle çatlama, boya filminin erken yaşlanması sonucu oluşan ve kaplamanın üstüne doğru kuru film tabakasının çatlaması, boyanın tamamen koruyuculuk özelliğini yitirmesidir.

Arabada macun nasıl anlaşılır?

Normal Şartlarda aracın sacı ile bu aletin sensörü arasında fark az ise, bu araç boyasıdır. Eğer çok fazla ise aracın sacı ile bu aletin sensörü arasında boya haricinde macun katmanı vardır. Aracın kaportasını tek tek gezerek bu ölçümlere bakılır eğer her tarafta ölçümler düşükse araç MACUNSUZ’dur.

Arabadaki sürtünme boya lekesi nasıl çıkar?

1- Alkol ve Tuvalet İspirtosu İle Boya Çıkarma Boya sıçrayan bölgeye alkol uygulayın. Alkol aracın kaportasına kesinlikle zarar vermez. Sprey şişesine doldurduğunuz alkolü uygulamak daha kolay olacaktır. Kurumuş boya lekesine bolca püskürtün ve bir kaç dakika bekledikten sonra sünger yardımıyla müdahale edin.

Araca macun neden çekilir?

Aracın yüzeyinde küçük hasarlardan ziyade büyük hasar meydana geldiğinde bu hasarları gidermek için oto kaporta macunları kullanılır. Çürük, ezilme, göçme durumlarda araç tamir edilmek üzere kaportacıya götürülür. Kaportacı bu hasarları çelik macun ile tamir eder. Çelik macun çok dayanıklı ve sert bir malzemedir.

You might be interested:  Sık sorulan: Eminevim Araba Nasil Alinir?

Yeni yapılan boya neden çatlar?

Boyanın çok hızlı kuruması. Önceki katlar tamamen kurumadan ek kat uygulanması. Yüzey hazırlığının yapılmaması ya da eksik yapılması. Boyanın son kullanım süresinin geçmiş olması.

Boya neden pul pul dökülür?

Boyanın vizkozitesinin uygun olmaması, yanlış veya kötü kalitede tiner kullanımı, hava basıncının aşırı yüksek olması. Boya filminin aşırı kalın olarak uygulanması. Astar ile boya arasında farklı yüzey gerilimi olması (sertlik farklılığı).

Boya olduğu nasıl anlaşılır?

– Parça uçlarını kontrol edin. Macun ve boya kalıntıları parça uçlarında mutlaka iz bırakır. – Parçaların kenarlarına dokunulduğunda hissedilen pürüzler boyalı olduğunun göstergesidir, orijinal olan parçalarda kenar kısımlar pürüzsüzdür. – Parçaların sökülüp sökülmediğine bakın.

Aracın hasarlı olduğu nasıl anlaşılır?

Bir aracın kaza yapıp yapmadığını anlamanın en kolay yolu tramer kaydını kontrol etmektir. Bunun için araç şase numarası veya plakasını tüm GSM oparatörlerinden 5664’e kısa mesaj yolu ile yollayabilir ve gelen cevapla öğrenebilirsiniz.

Aracın ön kaputunun değiştiğini nasıl anlarız?

Araç değişen parça öğrenme yöntemlerinden birisi de montaj noktalarına dikkatli bir şekilde bakmaktır. Kaput, kapı ve bagaj kapağı gibi parçaların gövde ile birleşimi, özel uçlara sahip vidalarla sağlanmaktadır. Sökülen vidaların boyalarında kalan izler, parçanın sökülüp sökülmediğine ilişkin fikir verir.

Aseton boya lekesini çıkarır mı?

Duvar, cam ve araba yüzeyi gibi metal yüzeylerden sprey boya lekesini aseton yardımı ile çıkarabilirsiniz. Bu malzemeler ile de lekeyi çıkaramazsanız yumuşayan lekeyi aseton ile bastırmadan silerek çıkarabilirsiniz.

Araba çiziği nasıl yok edilir?

Diş macunun dörtte birini aracınızın çizik kısmına sürün. Bunun için mikrofiber bir bez kullanın. Çiziğin boyutuna göre, kullanacağınız diş macunun boyutunu değiştirebilirsiniz. Diş macununun araca zara vermesini istemiyorsanız, kullandığınız bezin temiz ve yumuşak olduğundan emin olun.

You might be interested:  Sık sorulan: Sentesi Kaçık Araba Nasıl Anlaşılır?

Kurumuş boya lekesi nasıl çıkar?

Leke yeni oluşmuşsa ıslak bez ile silerek boyanın yumuşak kalmasını sağlayabilirsin. Asetonla ıslattığın bir bez yardımıyla veya kurumuş boya lekelerini temizlemek için özel olarak üretilen spreyleri kullanarak temizleyebilirsin.

Arabada macun neden çatlar?

Araçlarda onarım gören parçalar zamanla genleşme ve doğru yapılmayan işçilikler nedeni ile yüzeylerinde çatlaklar meydana gelebilir. Bu kaporta boya çatlakları halk arasında macun çatlağı olarak da bilinir.

Araba macunu kaç saatte kurur?

Macun ince çekilir yoksa ileride çatlama yapabilir. Macunun 10-15 dakika kadar kuruması beklendikten sonra ikinci kat da çekilir ve yaklaşık yarım saat kurumaya bırakılır.

Polyester macun nerelerde kullanılır?

Kategoriler. Dolgu macunları çok çeşitli olmakla birlikte otomotivde kullanılan macunlar polyester (piyasada çelik macunu diye bilinir), sentetik, fiber ve plastik esaslıdır. Kaporta / Boya atölyelerinde, ve kişisel uygulamalarla yaygın bir şekilde kullanılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *