Araba Bujisi Ne Işe Yarar?

Buji bozuk olursa ne olur?

Marşa basıldığında araç geç çalışıyor veya çalışmıyorsa, Ani hızlanmalarda gaz yememe, tekleme ve patlama sorunları görülüyorsa, Araç performansındaki düşüş ve yakıt tüketimindeki artış hissedilir seviyelerdeyse, aracınızın bujisinde bir arıza meydana gelmiş olabilir.

Araba bujisi ne zaman değiştirilir?

Buji değişimi genellikle periyodik bakım yapılırken gerçekleştirilmez. Buji değişimi her 40 bin kilometrede kontrol edildikten sonra ihtiyaç duyulması halinde yapılmalıdır.

Buji hangi arabada olur?

Bujiler benzinli ve benzinli/lpg’li motorlarda kullanılır. Benzinli motora sahip tüm araçlarda ateşleme bujisi kullanılır. Dizel araçlarda, ateşleme bujisi bulunmaz.

Buji ömrü ne kadardır?

Standart tip bujilerin 35.000 km ile 45.000 km arasında değişir. Platin bujiler 80.000 km ile 100.000 km arasında değişir. İridyum bujiler 80.000 km ile 100.000 km arasında değişir. Gümüş bujiler 10.000 km bir değiştirilmelidir.

Buji kablosu arızalı olması nasıl anlaşılır?

Buji Kablosu Arızası Belirtileri Nelerdir?

 1. Düzensiz motor rölantisi, Sarsıntılı çalışma.
 2. Motorda tekleme.
 3. Azalmış motor gücü
 4. Motorun durması (stop etmesi)
 5. Buji kablolarını motor kapalı olarak kontrol etme.
 6. Motor açıkken kontrol etme.
 7. Buji kablosunu ölçer veya diyagramla kontrol etme.
 8. Eski buji kablo setini çıkarma.
You might be interested:  Araba Sürmek Nasıl Öğrenilir?

Benzin pompasının arızalı olduğu nasıl anlaşılır?

Olası yakıt pompası arızalarındaki bazı belirtiler şu şekildedir;

 • Rölantide bozukluk ve boğulma,
 • Soğuk havalarda motorun zor çalışması,
 • Yakıt azken zor çalışma,
 • Sürüş sırasında yokuşlarda zorlanma ve düz alanda hızlanamama,
 • Yüksek yakıt tüketimi,
 • Aracın marş basması ve çalışmaması,

Buji değişimi performansı etkiler mi?

Bujilerdeki en basit bir arıza bile, yakıt sarfiyatını artırırken performansın da azalmasına neden olur. Bu nedenle motor testi yapılırken, kullanılmış bir araç satın aldığınızda, motorda ateşleme kaçağı olduğunda ve motorun performansında azalma farkettiğinizde mutlaka bujileri değiştirmelisiniz.

En iyi buji markası hangisi?

Denso – IK20TT Platin buji şu anda piyasada bulunan en iyi bujilerden biri olarak kabul edilmektedir. Denso platin merkez ve yan (titanyum) elektrotların boyutu – PK20TT – 11 mm.

BMW Buji kaç km’de değişmeli?

Buji değişimi için önerilen, her 40 bin kilometrede kontrol edildikten sonra ihtiyaç duyuluyorsa yapılmasıdır. Yine de sorun olsun olmasın, her 25-30 bin km ‘de bir buji yenilemesi yaparsanız, otomobilinizde ateşleme sorunu yaşama ihtimaliniz oldukça düşer.

Enjektör hangi araçlarda olur?

Dizel motorların da en hassas noktasına bakılacak olursa buda motor üzerindeki enjektörlerdir denilebilir. Günümüz benzin motorlarında ise aynen dizel motorlarda olduğu gibi enjektörler vardır ve benzin yakıtını yanma odasına püskürtürler yalnız dizel enjektörler kadar pahalı değillerdir.

Motorda ateşlemeyi ne yapar?

Ateşleme sisteminde; bujilere yüksek derecede kıvılcım sağlanmakta olup motor silindirlerinde yanma olayının gerçekleşmesini sağlar ve aracın harekete geçmesi için bir zorunluluktur. Tüm bu eylemler bütünü, ateşleme sistemini oluşturmaktadır.

Enjektör ile ateşlemeli motorlarda hangi yakıt kullanılır?

Enkektörlerden püskürtülerek ateşleme yapılan motorlarda yakıt olarak motorin kullanılır. Katalitik konvertör kullanılan araçlarda yakıt olarak, kurşunsuz benzin kullanılır.

You might be interested:  Soru: Araba Tekeri Nasıl Parlatılır?

Motosiklet buji ömrü kaç km?

Kullanım şartları ve tipine göre değişiklik gösterse de motosiklet buji, standart olarak 15 bin km sonunda mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Iridyum buji ne zaman değişir?

Uzmanların çoğu, eğer bujiler bakırdan yapılmışsa, 15-20 km sonra değiştirilmeleri gerektiği ve iridyum veya platin iseler ve uzun hizmet ömürleri varsa, 000 km sonra değiştirilebilecekleri görüşündedir.

Kızdırma bujisi kaç km de değişir?

Sadece dizel araçlarda bulunan bu parça, ortalama her 30 bin km ‘de bir değiştirilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *