Araba Koltuğu Nasıl Takılır?

Oto koltuğu nasıl kullanılır?

Bunun için, önce oto koltuğunun bazasındaki, genelde sarı renkli olan Isofix bağlantılarının dışarı çekilmesi gerekir. Ardından oto koltuğunu aracın arka koltuğuna yerleştirip, oto koltuğu sıkıca bastırılarak aracın arkasına doğru ittirilerek, Isofix sabitleme noktalarına takılır.

Bebek araba koltuğu nasıl kullanılır?

Çocuk mutlaka ön koltukta oturtulacaksa aracın koltuğu mümkün olduğu kadar geriye çekilmelidir. (Özellikle yan hava yastığı olan araçlarda.) Araç çocuk koltuklarının; sağa sola, arkaya öne kaymaması için, araca emniyet kemeriyle iyice sabitlenmesi gerekir.

Oto koltuğu ne tarafa takılır?

Bebek koltukları çarpışma testlerinde sağ arka tarafa bağlanmaktadır. Sol arka yani sürücünün tam arkasında görüş açısı az olmasından ve ortanın tehlikeli olduğu için kesinlikle önerilmemesi sebebi ile sağ arka tercih edilmektedir. Hali hazırda isofix modelleri sadece sağ arka tarafa bağlanabilmektedir.

Araca isofix nasıl takılır?

Montaj işlemi için ilk olarak bebek koltuğunu arabanın koltuğuna oturtmanız gerekiyor. Daha sonra bebek koltuğunda bulunan isofix aparatını veya isofix kemerini arabanın koltuk eklem noktasında bulunan kancalara takmanız gerekiyor. Son olarak yandaki mandalları çekerek bebek koltuğunu tamamen geriye yaslayabilirsiniz.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Paspası Nasıl Parlatılır?

Bebek oto koltuğu ne tarafa takılır?

Bebek koltuğu aracın hangi tarafına bağlanır keşmekeşine de Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinde net bir yanıt verilmiş. Buna göre 1 yaşına kadar olan bebeklerde bebek koltuğu arabanın arkasına bakacak şekilde konumlandırılır.

0 13 kg oto koltuğu kaç yaşına kadar kullanılır?

Bebek oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler 15 aylık olana kadar çocuklar için 0 – 13 kilo arası olması gereklidir. Oto koltuk alırken çocuğunuzun kilosuna ve yaşına hatta boyuna göre seçmelisiniz. Çocuğunuzun boynunun rahatsız olmaması için oto koltuğun baş ve boyun ayarlarını yapmaya özen gösterin.

Yenidoğan araba koltuğu nasıl kullanılır?

Eğer koltuğunu çocuk arabası ile de kullanacaksanız, boş vakitlerinizde koltuğu takıp sökme egzersizleri yapmanız iyi olacaktır.

  1. 1-) Taşıyıcıyı tabandan ayırın.
  2. 2-) Üst kısmı arabanızın arka koltuğuna sabitleyin.
  3. 3-) Alternatif olarak, emniyet kemerini tabandan geçirin.
  4. 4-) Bebek taşıyıcısını tabana yerleştirin.

Çocuk oto koltuk yükseltici ne zaman kullanılır?

4. Booster ( yükseltici ) oto koltuğu: Çocuğun gelişimine bağlı olarak bir sonraki güvenlik adımı yükseltici oto koltuğu, 4 ila 6 yaştan itibaren kullanılır.

Bebek puset oto koltuğu olarak kullanılır mı?

Ana kucağının otomobile bağlanarak oto koltuğu görevi gören bir araç olduğunu belirtmiştik. Bebek arabasında kullanma: Pek çok ana kucağı uygun bebek arabaları ile travel sistem bebek arabası olarak kullanılabiliyor.

Oto Koltuğu cezası ne kadar?

Karayollarının Trafik Kanununa göre araçlar bebek koltuğunun olmamasının cezaları belirtilmiş bulunuyor. Yaklaşık 108 TL’lik bir cezası bulunmaktadır. Aynı zamanda trafik polisleri tarafından bu durum fark edildiğinde yaklaşık 10 ceza puanı da kişilerin, ehliyetinden düşürülecektir.

Oto Koltuğu ne zamana kadar zorunlu?

4 yaşına kadar (10-18 kg) hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı. Bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilebilir. Çocuk mümkün olduğu kadar uzun süre, 0-12 aylık dönemde olduğu gibi, oto koltuğunda yüzü arkaya bakacak şekilde seyahat etmeli.

You might be interested:  FAQ: 2 El Araba Satışı Nasıl Yapılır?

Otobüste en güvenli koltuk hangisi?

Otobüsün sağ tarafı sola göre daha güvenli ön ve arkaya göre orta kısım daha güvenli ve cam kenarına göre ise koridor daha güvenli olduğuna göre koridor tarafı orta bölgeye yakın olan koltuklar aracın muhtemelen en güvenli ve hasardan en az etkilenecek bölgeleridir.

Arabada ISOFIX olduğunu nasıl anlarız?

Bir aracın isofix uyumlu olup olmadığını, aracın kullanma kılavuzuna bakarak ya da arka koltuk çevresinde isofix logosunun bulunup bulunmadığını kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Bir araştırmaya göre Avrupa bulunan araçların %60’ından fazlasının isofix özellikli bebek koltukları ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir.

ISOFIX nerede Taktırılır?

Isofix, aracın arka koltuğunun sırt kısmı ile oturak kısmının kesiştiği noktada aracın gövdesine entegre edilmiş bir çift bağlantı noktasından oluşmaktadır. Isofix uyumlu bebek koltukları bu bağlantı noktalarına oturtulup kilitlendikten sonra, çocuk – bebek koltuğu adeta arabanın bir parçası haline gelir.

ISOFIX bağlantı ISOFIX nedir?

ISOFIX, uluslararası standart bir oto koltuğu montaj sistemidir. Emniyet kemeri kullanmadan bir çocuk oto koltuğunu arabaya takmanın en güvenli, en kolay ve en hızlı yoludur. ISOFIX, 2006’dan beri çoğu yeni arabada standarttır. Avrupa’da yollardaki araçların yaklaşık %60’ında olduğu tahmin edilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *