Araba Motor Üflemesi Nasıl Kesilir?

Dizel araçlarda motor üflemesi nedir?

Motor üflemesi olayı kompresyon ya da diğer bir deyişle basınç kaybıdır. Bu durum sıkıştırılmış ve yanmış yakıt karışımı kartere geçtiğinden yağ çubuğu çıkartılarak ya da yağ doldurma kapağı açılarak anlaşılabilir.

Dizel araçlarda motor üflemesi nasıl anlaşılır?

Motorun Üflediği Nasıl Anlaşılır?

 1. Yağ Kapağı açılır üfleyip üflemediği anlaşılır: Üstten eksantrikli araçlarda bu yöntem pek tercih edilmez.
 2. Yağ çubuğu çekilir üfleyip üflemediği anlaşılır: Yağ çubuğu bulunan araçlarda, araç çalışır vaziyetteyken yağ çubuğu çıkarılarak; motorun üfleyip üflemediği anlaşılabilmektedir.

Motor üflemesi kaça yapılır?

Bu yöntem bir nevi motoru sufurlar ve uzun süreler motorda bu türden sorunla tekrar karşılaşmazsınız. Masrafı ise işçilik ve parçaya göre 4-5 binden 10-15 bin liraya kadar çıkabilir.

Bitik motor nasıl Anlaşilir?

Kendi aracınızın motorunun bitip bitmediğini anlamak yeni araç alırken anlamaktan nispeten daha kolaydır. Öncelikle en bilinen yöntem aracınızın yağ yakmasıdır. Eğer araç yağ yakıyorsa bu motorun bittiğine işaret olabilir. Sarsıntılı ve düzensiz çalışmak da motorun bittiğine işaret olabilir.

Motor yağ ve su yakarsa ne olur?

Eğer motor yağına dikkat edilmezse ve motor yağ seviyesi azalırsa ilerleyen zamanlarda pistonların ve motordaki diğer hareketli parçaların aşınması söz konusu olur. Daha sonra yağ eklense bile aşınan bu parçalar arasından motora yağ sızar.

You might be interested:  Soru: Yokuşta Araba Hangi Vitesle Çıkılır?

Rektefiye ne kadar tutar?

Rektifiye fiyatı genel olarak 500 – 2.500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Motor yağ çubuğundan neden yağ atar?

Çalışan ve ısınmış aracın yağ çubuğunu çektiğinizde buradan belli oranda buhar çıkması veya yağ sıçraması normaldir. Sonuçta krank mili dönüyor, motor ısınıyor ve içeride basınç fazlalaşıyor. Karter havalandırma kanalları ve borularının tıkalı olması da yağ atmasına sebep olur.

Rektifiye etmek ne demek?

Yani rektifiye sadece motor için değil pek çok şeyde düzeltme anlamına gelen bir kelimedir. Araç kullanımında özel bir anlamı olan rektifiye “motor yenileme” anlamına gelir. Aşınmış bir motordaki silindir, krank mili ve piston gibi parçaların değiştirilmesi ve motorun eski gücüne kavuşması işlemidir.

Araç neden üfleme yapar?

Silindirle segmanlar arasında boşluk artıkça patlama esnasında basınç yitimi yaşanır. Bu da motorun çekişten düşmesine sebep olur. Basınç (kompresyon) kaybının oluşması durumda motorun üflüyor olduğu anlaşılır. Motor üflemesi olayı kompresyon ya da diğer bir deyişle basınç kaybıdır.

Motor yağ yakması nasıl önlenir?

O yüzden bugünki yazımızı motor yağ yakması nasıl engellenir üzerine hazırlamaya karar verdik.

 1. Aracınızın Yağını Zamanında Değiştirin.
 2. Aracınıza Hararet Yaptırmayın.
 3. Aracı Yüksek Devirlerde Kullanmaktan Kaçının.

Traktörde üfleme nedir?

Motorda üfleme nedir? Motor bileşenlerinin aşınmış ve işlemini yerine getiremiyor olması sonucu, pistonlar yukarıya doğru olan hareketinde yakıt dışında hava da sıkıştırmak zorunda kalır. Bu sıkışmanın sonucu, yine aşınmış olan segmanlar, sıkıştırılan havanın motor içine de kaçmasına göz yummak zorunda kalır.

Dizel motorun ölü olduğunu nasıl anlarız?

Dizel Araçlarda Bitik Motor Nasıl Anlaşılır?

 1. Dizel Araba Marş Sorunu.
 2. Turbo Arızası
 3. Motordan gelen mavi duman.
 4. Düşük Yakıt Ekonomisi.
 5. Motor Gücü Kaybı
 6. Artan Yağ Tüketimi.
 7. Motor Vuruntu Sesleri.
You might be interested:  Kışın Araba Nasıl Çalıştırılır?

Motorun yatak sarması nasıl anlaşılır?

Motorun yatak sarmaya başlamasının ilk belirtisi aracın yağ ışığının yanmasıdır. Motorun yatak sarmaya başlaması yağ azalmasından ya da bitmesinden kaynaklanacağı için öncelikle aracın yağ göstergesi yanar. Aracın motor sesinin normalden farklı bir ses çıkarması da yatak sarması problemini işaret edebilir.

Arabanın kaç motor olduğunu nasıl anlarız?

Aracınızın ruhsatında araç şasi ve motor numarası tescil numarasının bulunduğu sayfada aracınızın KW cinsinden gücü yazmaktadır. Buradaki bilgi en doğru bilgidir. Burada belirtilen KW gücü sabit katsayı (1.36) ile çarpılarak HP ye çevrilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *