Araba Nasıl Perte Çıkar?

Araba hangi durumlarda perte çıkar?

Kaza neticesinde aracın hasar görmesi sonucu, aracın onarımı için harcanacak tutarın araç sigorta / rayiç değerine yakın olması durumunda (aracın %60-70 veya daha fazla oranda hasar gördüğü durumlarda ), bu araçlar “ pert araç”, “ pert -total” olarak değerlendirilmektedir.

Kasko pert aracın yüzde kaçını öder?

Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki her araç pert olmaz. Aracınız pert olabilmesi için onarım bedeli kaza öncesi araç bedelinin %40 ‘ını geçmesi gerekli.

Aracın pert olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bunlardan bir tanesi sigorta şirketleri aracılığı ile şase numarası bilgileri verilerek. Bir diğer öğrenme olanağımız ise 5664 e mesaj atarak öğrenebiliriz. 5664 e atlın mesajlarda pert kaydı vardır diye yazmaz. Gelen mesajda araçta ağır hasar kaydı vardır diye bir ibare varsa o araçta pert kaydı olduğu anlamına gelir.

Pert araç ne olur?

Pert araç, herhangi bir trafik kazasında aracın ağır hasar alması ve kullanılamaz hale gelmesi ya da değerini kaybetmesi anlamına gelir. Pert kaydı ise, kasko sigortalarına göre, aracın %70 ve yukarısında bir oranda değer kaybına uğraması demektir.

You might be interested:  FAQ: Dönemeçlerde Araba Nasıl Kullanılır?

Pert oranı yüzde kaç?

Kaza sonrası, aracın onarımı için harcanacak bedelin araç rayiç bedeline yakın olması yani aracın %60-70 oranda hasar görmesi durumunda bu araçlar pert araç olarak nitelendirilir. Tam hasarlı araçlar ve ağır hasarlı araçlar pert araç olarak tanımlanır.

2 hava yastığı patlayan araç pert olur mu?

Aracın pert sayılabilmesi için sadece hava yastıklarının patlamış olması yeterli bir kriter kabul edilmiyor. Hava yastığının patladığı durumlarda araç diğer pert kriterlerini yerine getirmiyorsa hava yastığı tamiri dahil tüm hasarlar giderilerek otomobil tekrar kullanılabilir duruma getirilebiliyor.

Pert olan arabaya kasko ne öder?

Pert araç için yapılacak ödeme sigorta poliçesinde belirtilen kasko bedeli kadardır. Ödeme bu bedeli geçmemek koşuluyla aracın o dönem içerisinde olan piyasa değeri olur.

Pert araç fiyatı nasıl belirlenir?

Bu bedel aracın hasarının gerçekleştiği andaki piyasa bedeli üzerinden hesaplanıyor. Araç yeni alındığı zaman piyasa bedeli 200 bin TL üzerinden belirlenerek sigortası yapıldıysa birkaç sene sonra aracın pert durumunda ödenecek tutar 200 bin TL üzerinden hesaplanmaz. Aracın o anki piyasa değeri bedelleri belirliyor.

Araç rayiç bedeli nasıl öğrenilir?

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından internet sitesi aracılığıyla yayınlanan ve her ay güncellenen kasko değer listesi, kasko hasar ödemelerinde kaynak olarak kullanılır. Aracın değerini öğrenmek için sigorta şirketleri ya da araç sahipleri, kurumun internet sitesinde yer alan listeyi inceleyebilmektedir.

Pert olan aracın parası ne zaman ödenir?

4-Kasko Pert Ödeme Süresi Genel şartlarda uyarınca bir tazminat ödemesi olan pert ödemesi; hasar ihbarı eksiksiz yapılması ve hasara eksper atanmış ise eksper raporunun tesliminden itibaren en geç 10 işgünü içerisinde ödenmelidir.

Aracın pert kaydı silinir mi?

Özellikle hafif hasarlı araçların, zaman zaman pert hasarlı olarak kayıtlara işlendiği görülür. Aracın değerini ciddi derecede etkileyen bu hasar kayıtları, Sigorta Bilgi Merkezi’ne yapılan itiraz sonucunda silinebilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Yağ Yakan Araba Nasıl Anlaşılır?

Ağır hasar olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kaza sonrası yapılan ekspertiz raporlarına göre aracın masrafları sıfır değerine yakın bir aralıkta olursa ağır hasarlı olarak işlem görür. Burada aracın yapım masraflarının %70 oranı ve üzerinde çıkması ağır hasar kaydının açılarak trafiğe çıkmasını tehlikeli hale getirir.

Aracım pert oldu trafik sigorta ne kadar öder?

Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır.

Pert olmak ne anlama gelir?

Pert araç herhangi bir trafik kazasında aracın ağır hasar alarak kullanılamaz hale gelmesi yani değerini kaybetmesi demektir. Kasko sigortasında %70’den fazla hasara uğrayan araçlar pert araç olarak ifade edilir.

Hasarlı araç nasıl trafiğe çıkar?

Bu durumdaki araçlar için hurda belgesi alınıyor, trafikten çekiliyor, parçalanmaya gidiyor. Ağır hasarlı araçlar ki, buna çekme belgeli araç deniyor- ise onarılıp, araç muayene istasyonlarında (TÜVTÜRK) muayeneden geçtikten sonra trafiğe çıkabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *