Buzlu Yolda Araba Nasıl Kullanılır?

Buzlu ya da karla kaplı bir yokuş inerken fren nasıl kullanılır?

Karlı ve buzlu havada yokuş aşağı inerken, arabanın savrulmasını ve kaymasını önlemek için vitesi küçültün. Belli aralıklarla hafifçe fren pedalına basın. Arabanın arkası kaymaya başlarsa freni bırakın, direksiyonu aracın arkasının gittiği yöne doğru kırın.

Buzda kayan araba nasıl kontrol edilir?

Bu noktada yapmanız gerekenler, ön veya arka tekerleğin kaymasına göre değişir. Ön tekerlek kayıyorsa, hafifçe frene basarak, aracı tekrar kontrol altına alabilirsiniz. Arka tekerlek kayıyorsa, yavaşça gaza basmanız gerekir.

Araba kayarsa ne yapmalıyız?

Frene aniden yüklenmek yerine direksiyonu hafifçe istenen yöne çevirin. Ani manevralardan kaçının. Yani ilk şart frene ve gaza fazla yüklenmemek. Buzda; direksiyon, gaz, fren ve debriyajın bırakılması gibi tüm hareketler çok yumuşak yapılmalıdır.

Arabanın buzda kaymaması için ne yapılır?

Arabanıza zincir takmak ya da kış lastiği kullanmak da buzda kayma riskinizi azaltır. Bu sayede arabanızın yol tutuşu ve manevra kabiliyeti artar. Bu da daha güvenli bir sürüşü beraberinde getirir.

Karlı buzlu yolda otomatik vites nasıl kullanılır?

Otomatik vites arabanız varsa karlı yolda ilk olarak, kar modunu devreye sokmak gerekir. Kar modu yoksa da, kalkış sırasında buz ve kar üzerindeyseniz patinajı önlemek için şanzımanınızda bulunan L modunu ya da yazan en düşük vitesi kullanmalısınız.

You might be interested:  Sık sorulan: Glade Araba Kokusu Nasıl Açılır?

Karda havada araba kayarsa ne yapmalı?

Aracınızda zincir, takoz ve çekme halatını mutlaka bulundurun. Karlı ve buzlu kesimlerde güvenliğiniz için mutlaka zincir takınız. Cam suyuna donmayı önleyecek kimyasal maddeler ekleyiniz. Cam sileceklerini ve aracın kalorifer sistemini kontrol ederek, etkin şekilde çalışır durumda bulundurunuz.

Karda neden frene basılmaz?

Frene basmak: Karlı zeminde tekerleklerin kaydığını hissettiğinizde, panik yapıp frene kesinlikle basmayın. Bu tekerleklerin çekişini ortadan kaldırır ve aracınızı kontrol edemezsiniz. Aracınız kaymaya başladığında blok fren hiç bir işe yaramaz.

Karlı havada araç nasıl kullanılır?

Karlı ve buzlu havada yokuş aşağı inerken, arabanın savrulmasını ve kaymasını önlemek için vitesi küçültün. Belli aralıklarla hafifçe fren pedalına basın. Arabanın arkası kaymaya başlarsa freni bırakın, direksiyonu aracın arkasının gittiği yöne doğru kırın.

Araba neden kayar?

Araçların kayma sebebi lastiklerin tutmamasından meydana gelmektedir. Aracın kaymasına engel olmak çeşitli faktörlere bağlıdır; kaymaya sebebiyet veren yol yüzeyinin kaplı olduğu malzeme veya üzerine yayılan metaryal cismi kaymanın şiddeti ve yönünü etkiler.

Kızakla karda ve buzda kayarken neler takmalıyız?

– Genelde kar ve buzun olduğu kaygan yerlerde kullanılır. – Kızak ile kayarken eğer kızağın kontrolümüzden çıkması durumunda yaralanmaları önlemek yada en aza indirgemek için; kask, dizlik, dirseklik takılmalıdır.

Virajda dönerken frene basılır mı?

Bir virajı güvenli bir şekilde dönmek için özellikle bilmediğimiz yollarda viraj öncesi direksiyon ve tekerlekler düz durumdayken frene basılır, hız düşürülür gerekirse vites küçültülür. Viraj içerisinde kesinlikle frene basılmaz.

Buzlu yolda ne yapmalı?

GÜVENLİĞİN AHAHTARI YUMUŞAK SÜRÜŞTE – Karlı ve buzlu yollarda fren mesafesi uzayacağı için takip mesafesini uzun tutun. Ayrıca, hızınızı düşürün. – Ani direksiyon hareketlerinden kaçının, fren ve gaza sert basmayın. – Araç kaymaya başlayınca, ayağınızı gaz pedalından çekin.

You might be interested:  Araba Direksiyonu Nasıl Çalışır?

Araç virajda önden kaymaya başladığında ne yapılır?

Ters yöne direksiyonu döndürülmemelidir. Çok hızlı ve sert bir şekilde önden kayma durumunda sert bir şekilde fren yapmak ve direksiyonu dönmek istenen yöne sert bir şekilde kırmak gerekebilir.

Buzlanma olan yolda ne yapılır?

“Aracınızda takoz, çekme halatı, buz kazıyıcı, el feneri, yedek sigorta ve akü takviye kablosu bulundurun. Aracınızı sürerken kesinlikle cep telefonu kullanmayın ve sigara içmeyin. Ayrıca aracınızın lastikleri çok önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *