Change Araba Ne Demek?

Çenç araba cezası nedir?

NUMARALARI DEĞİŞTİREN ŞAHSA İSE 50 YIL HAPİS ARAÇLARIN şase ve motor numaralarını değiştirilmesinde etkin rol oynayan N.A. ‘ya ise yine resmi evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından 50 yıl hapis ve 32 bin TL adli para cezası verildi. Aynı suçlardan yargılanan Y.K.

CENC araba ne demek?

Genel olarak ağır hasarlı araçların şasi numarasını kesip çalıntı araçlara kaynakla sabitleme şeklinde ya da ağır hasarlı araçların kopyaladıkları şasi numaralarını, çalıntı araçların kazıyıp yok ettikleri şasi numarası alanına vurarak araçları ‘change’ yapıyorlar.” diye konuştu.

Change araç ne demektir?

Perte çıkmış arabaların motor şasi numarasıyla, çalıntı lüks arabaların motor şasi numaralarını çalarak dolandırıcılık yapanların yaptığı işleme “ change ” deniyor. Bilmeden, internetten veya oto pazarlarından “ Change ” araç satın alanlar, dolandırıldıklarını bilmeden arabalarını kullanmaya başlıyor.

Change operasyonu nedir?

Adana merkezli 12 ilde düzenlenen ‘ change ‘ tır operasyonunda 34 kişi gözaltına alındı. Adana’da suç örgütü kurarak motor ve şasi numaralarını değiştirdikleri “rehinli”, “çalıntı”, “hacizli” ve “yakalamalı” TIR’ları piyasaya sürdükleri iddia edilen şahıslara yönelik çalışma başlatıldı.

Bir aracın çenç olup olmadığını nasıl anlarız?

Aracın künyesinde tip, onay numarası, şasi numarası, aracın brüt toplam ağırlığı, ön ve arka dingil kapasiteleri gibi bilgiler bulunmaktadır. Aracın künyesini oluşturan temel bilgilerden biri hiç şüphesiz şasi numarasıdır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Hava Filtresi Nasıl Temizlenir?

Eski arabaya yeni motor takılır mı?

Araç toplamak isteyen, kaza sonrası motoru parçalanan, kilometresi artan, motor parçaları yıpranan araç sahipleri marka ve modele uygun komple motor çeşitleri ile motor değişimi yapabiliyor.

Şasi numarası ne anlama gelir?

Diğer bir deyişle şasi numarası aracınızın kimliğidir. VIN (Vehicle Identification Number /Araç Tanımlama Numarası ) olarak da bilinen şasi numarası; Zorunlu Trafik Sigortası’ndan araç hasar durumuna, Kasko Sigortası’ndan yedek parçaya kadar pek çok işlem için sorgulama yaparken gereken temel bilgidir.

Şasi No değişir mi?

şasi numarası hasarlı aracınki ile değiştirilir. artık o çok löküs araç istenilen ismin olur. bu işe change denir, araçlara da change araçlar denir. polis kayıtlarında “çenç” olarak geçer.

Şase numarası neden değişir?

“Kaza yapmış ve hakkında ağır hasar kaydı bulunan araçlar sanayide istifleniyor. Bu araçları tamir etmek bahanesiyle yasal yollardan satın alıyorlar. Haciz kaydı bulunan araçlarla veya ülkemize giriş yapmış ama çıkış yapmamış araçların şasi numaralarını birbirleriyle değiştiriyorlar.”

Araba şasesi ne işe yarar?

Şase arabanın tüm parçalarının monte edildiği en büyük bölümüdür. Şase, araba şirketlerinin milyonlarca dolar para döktüğü en önemli güvenlik bölümüdür. Kaza anında çarpma şiddetini göğüsleyen, gerekli kırılma noktalarından kırılarak, kaza şiddetini en aza indiren bölümdür.

Change TIR ne demek?

Adana merkezli 12 ilde, çalıntı ve hacizli tırların motor ve şasi numaralarını değiştirerek piyasaya sürenlere yönelik yürütülen ” change tır ” soruşturmasında gözaltına alınan 37 zanlıdan 9’u tutuklandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *