FAQ: 2.El Araba Ruhsatı Nasıl Alınır?

2 el araba aldım ruhsatı nereden alınır?

Sıfır araç alan sürücülerin belgelerini alımı gerçekleştirdiği acenteye vermesi gerekmektir. İkinci el alıcılarının ise noter onaylı satış belgesi, trafik sigortası belgesi ve nüfus cüzdanıyla, noterden alınan geçici evrakta yazılı olan tescil büro amirliğine gidip başvurusunu yapması gerekmektedir.

Sıfır araba alınca ruhsat nereden alınır?

Araba Ruhsatı Nereden Alınır? Araba ruhsatı önceden Emniyet Müdürlükleri Trafik Tescil Şubelerinden alınırdı. 01.02.2018 tarihli yasal düzenleme sonrasında, noterlikler araç tescil işlemlerini yapmaya başladı. Bu işlemlerin noter tarafından gerçekleştirilebilmesi için Araç Sicil ve Tescil Sistemi (ARTES) kurulmuştur.

Yeni ruhsat nereden alınır?

ARAÇ RUHSAT İŞLEMLERİ Eskiden Emniyet Müdürlükleri Trafik Tescil Şubeleri tarafından alınan araç ruhsatları artık noterler aracılığı ile alınabiliyor.

Araba ruhsatı almak ne kadar?

Araç ruhsatı çıkarma ve yenileme ücreti 2021 yılında; Noter evrak bedeli: 148,50 TL. Noter ücreti:54 TL. Belge baskı ücreti: 22 TL olarak toplam 224 TL olarak belirlenmiştir.

2 el motor ruhsatı nasıl çıkarılır?

Eğer ikinci el motor alıyorsanız herhangi bir belge götürmenize gerek yok. Direkt kimliğiniz ile notere gidip devir işlemlerini yapmanız yeterlidir. Sadece ruhsat ücreti ödersiniz. Plakanızı beğenmediyseniz veya yenisini çıkarmak istiyorsanız yine ruhsata ek olarak 55 tl ödemeniz gerekecektir.

You might be interested:  Soru: Araba Kaportasındaki Reçine Nasıl Çıkar?

Motor ruhsatı nereden alınır?

Şimdi gelelim nasıl yapılacağına. Burada en önemli kısım trafik tescil için randevu almanız. Randevuyu http://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ adresinden alabiliyorsunuz. Unutmadan adrese dayalı nüfus kaydına göre ikametgahınız neresi ise oranın İlçe Trafik Tescil Şubesi’ne başvurmanız gerekiyor.

Sıfır araç noter ruhsat ücreti kim öder?

Noter ‘de araç satışı yapılırken araç devir ücretini alıcı ödemesi gerekmektedir. Satıcı herhangi bir noter ücreti ödemesi söz konusu degildir bilginize.

Noterler ruhsat veriyor mu?

Araç ruhsatlarının 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname sonrası 2018 yılından itibaren noterler tarafından verilmesi kararlaştırılmıştı. Araç tescil ve sicil işlemlerini artık emniyet değil noterler yapacak.Peki 2018 ruhsat yenileme fiyatı ne kadar olacak?

Sıfır araba almak için ne gerekli?

Sıfır araç almak, ikinci el araç almaktan daha kolay bir işlemdir. Sıfır araç alışında gerekli belgeler şunlardır;

  • Bayiye noter ve trafik tescil işlemleri için verilmiş vekalet.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • Plakanın hani şehre ait olduğunu belirtecek olan ikametgah belgesi.

Araç Tescili nerede yapılır?

·Tüzel kişiler adına yeni kayıt tescil işlemleri ticaret sicil gazetesinde yayımlanmış merkez veya şubesinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda, Yapılmaktadır. Araç tescil işlemi için araç sahibi veya kanuni temsilcisinin bizzat ilgili trafik tescil kuruluşuna müracaatı zorunludur.

Araç ruhsat ne zaman çıkar?

Bu süre tam olarak 30 gündür. Peki araç ruhsatı kaç günde gelir? Asıl “ Araç Ruhsatınız” işlemler sırasında bildirdiğiniz adrese PTT ile gönderilir. Eğer araç ruhsatınız elinize 10 günden uzun süredir ulaşmadıysa İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği’nden teslim almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Araç tescil belgesi nereden alınır?

Araç Tescil Belgesi Nereden Alınır? Trafik alanıyla ilgili olan Emniyet Genel Müdürlüğü yetkili kurumları veya doğrudan müdürlük araç tescil belgesini verir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Nasıl Hurdaya Çıkarılır?

Sıfır araç ruhsat ve plaka işlemleri kaç gün sürer?

Bu işlemlerin ardından plakanızı teslim alıp sıfır aracınızda kullanabilirsiniz. 0 araç plaka işlemleri en fazla 2 gün sürmektedir.

Araç alırken istediğimiz plakasını nasıl alınır?

Ancak notere girmeden önce eski plakanızı sökün. Notere işlem sırasında eski plakalarınızı verin. Satış işlemi sonrasında noterden aldığınız belgelerle, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na giderek işlemi tamamlayın. Plakanızı burada bastırarak ortalama 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde teslim alabilirsiniz.

Araç ruhsatı nasıl üzerime alırım?

Elinizdeki belgelerle birlikte araç sahibi (yani araç faturası kimin üzerineyse) Trafik Şubesine başvuruyor. Başvuru yapılırken sizden EK-1 belgesini doldurmanızı isteyecekler yeni plakaya göre bu belgeyi dolduracaksınız. Yetkili kişilerin imzaları atmasından sonra ruhsat belgeniz artık elinizde olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *