FAQ: 4 Kapı Araba Ne Demek?

5 kapılı araba ne demek?

Bagaj kısmı kabine dahil olan, kompakt ve küçük bir görünüme sahip, 3- 5 kapılı otomobillere hatchback model otomobil denir.

4K 5K ne demek?

5K ekran aslında 4K çözünürlükte video ya da fotoğraf düzenleyen kişilerin bunların tam çözünürlükte yapmalarını sağlamak için var. 5K ekran ile editörler hem 4K görüntüde içeriği yazılım içerisinde tam çözünürlükte görüntüleyebilirken hemde video yada fotoğraf dışında düzenleme araçlarınada yer kalıyor.

5 kapi nedir?

Station Wagon, sözlük anlamı ile tavanı aracın arka ucuna kadar uzanan, genellikle 5 kapılı olan ve taşıma kapasitesi diğer binek araçlara göre daha çok olan araçlardır. Genellikle 5 kişilik otuma kapasitesine sahip olan station wagon araçların arka koltukların arasında uzun ve yüksek bir bagaj alanı bulunur.

HB araç ne demek?

Hatchback, sözlük anlamıyla 3 veya 5 kapılı, 4 ve 4’den fazla oturma kapasitesine sahip ve bagaj uzantısı olmayan araçlardır. Bagaj kısmı sedan araçlara göre uzun değildir. Bunun yerine hatchback araçlarda bagaj, tavandan aşağıya doğru yuvarlak hatlarla iner.

Sedan araba ne demek?

Sedan, iki yada dört kapılı, en az dört kişilik, sabit şaseli ve dörtten fazla penceresi olan kapalı binek taşıtlardır. Kısacası iki veya dört kapılı, dörtten fazla kişinin seyahat edebildiği uzun şaseli araçlardır. Sedan araçların iç hacimleri ve iç konforları da oldukça ileri düzeydedir.

Sedan mı hatchback mi?

Özetle sedan araçlar daha ferah bir ortam düşüncesi ile tasarlanıyor ve tam da bu nedenle konforlu yolculuğu önemseyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Hatchback arabalar ise arka kapısı aracın arka camı ile birlikte açılan bir gövde tipine sahip. Sedan araçlarda ise izolasyon hatchback ‘lere göre daha yüksek.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Palio 1.2 S Nasıl Araba?

Hatchback nasıl yazılır?

Hatchback araba modelleri HB olarak da ifade edilmektedir.

Cross over ne demek?

Crossover ‘lar, 2008 yılının Ocak ayında Wall Street Journal’in bir makalesinde “SUV araçlara benzeyen ama bir hatchback ya da station wagon gibi hareket eden arabalar” olarak nitelendirildi. Kamyonet şasisinin üzerine yerleştirilen SUV’ların aksine crossover ‘lar binek araba şasisi üzerine yerleştiriliyor.

SUV aracı ne demek?

Sport utility vehicle ya da SUV (Türkçe: spor amaçlı taşıt) hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma aracıdır. Araç hem minivan hem de station wagon özelliklerini bir arada barındırır. Bunun yanında asfalt harici arazilerde hareket edebilir.

Hatchback arabalar nasıl oluyor?

Hatchback, 3 ila 5 kapılı, 4 veya daha fazla oturma yeri olan, genellikle arka koltuklar yatırılabilir, bagaj uzantısı olmayan, arka tarafı düz olarak yere inen, bagaj kapısı tamamen açılabilir, bagaj kısmı kabine dahil olan, kapalı binek taşıtlarına verilen addır.

Sedan araba nasıl olur?

Temel olarak sedan araçlar ile hatchback araçları birbirinden ayırmanın en kolay yolu, bagaj kapaklarıdır. İstisnalar olsa bile eğer bagaj kapağı ile arka cam entegre ise hatchback; bagaj kapağı ile arka cam birbirine bağlı değilse araç sedan olarak kategorize edilir.

Araba çeşitleri nelerdir?

Mini Otomobil Türleri Sözlüğü

  • Sedan, hatchback ve station wagon. Bu üç kasa tipi, ihtiyaca göre ülkemizde en çok kullanılan kasaları oluşturuyor.
  • Sedan. Sedan, klasik dört kapılı araç tiplerine verilen ad.
  • Hatchback. Bagaj hacmi daha küçük olan kasa tiplerine hatchback deniyor.
  • Station wagon.
  • Cabrio.
  • Pick up.
  • SUV.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *