FAQ: Araba Ekspertiz Nasıl Olunur?

Oto ekspertiz nasıl olunur?

Ülkemizde sigorta eksperi olabilmek için, Hazine Müsteşarlığının açtığı eksperlik kurslarına katılmak ve kursu başarı ile tamamlamak gerekir. Üç ay süren kursu tamamlayan ve başarılı bulunan kursiyerler, başvurdukları branşta eksperlik sertifikası almaya hak kazanır.

Ekspertiz olmak için hangi bölüm okunmalı?

Çünkü oto eksperliği için en az 2 yıllık meslek yüksek okullarından mezun olmak yeterliyken diğer sigorta branşları için 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmak gerekiyor.

Kimler oto ekspertiz olabilir?

KİMLER KATILMALI İkinci el araç alım-satımı yapan ya da araç alım-satımı konusunda bilgilenip eğitim almak isteyen, otomotiv bölümü mezunu olup, oto ekspertiz sektörüne yönelmek isteyen, oto ekspertiz sektöründe çalışmak isteyen ya da bu sektörde çalışıyor olup uzmanlaşmak isteyen herkes.

Oto Ekspertiz nedir nasıl yapılır?

Aracın geçmişte olan bir kazası, değişen parçası ya da mekanik aksamında herhangi bir bozulma var mı diye bir uzman tarafından bakılır. Bu işleme oto ekspertiz işlemi denilmektedir. Bu işlem sonucunda araç için bir rapor hazırlanır. Rapora göre kişi aracın tüm detaylarını görebilmektedir.

Oto Ekspertiz sınavı ne zaman?

TARSİM’in her yıl düzenlediği Eksper Performans Değerlendirme Sınavı ‘nın tarihi açıklandı. Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) kontrolünde düzenlenecek olan sınav 23 Mart’ta yapılacak. Sadece Tarım Sigortaları Havuz Eksper Listesine kayıtlı olan eksperlerin girebildiği sınavın son başvuru tarihi ise 28 Şubat.

You might be interested:  FAQ: Hidrojenle Çalışan Araba Nasıl Yapılır?

Kaza eksperi nasil olunur?

Eksper olmak için öncelikle kara araçlarındaki 2 yıllık, diğer branşlarda 4 yıllık yüksekokul mezunu olmak gerekiyor. SEGEM’in açtığı ekspertiz kursları ve sınavlarını tamamladıktan sonra eksperlik stajının bitimine müteakiben Hazine’den ruhsat alınıyor. Ruhsat aldıktan sonra eksperlik görevini icra edebilirler.

Eksper ne kadar maaş alır?

Eksperler iş yoğunluğuna, yaptıkları işe göre gelir elde edebilirler. Ancak genel olarak sektörde en düşük eksper maaşı 2021 asgari ücret düzeyindedir. En düşük eksper maaş ları 2021 3 bin-3 bin 500 TL arasındadır. Alanında başarılı, iyi firmalarda çalışan eksper maaşları 2021 ise 5-10 bin TL arasında değişmektedir.

Gayrimenkul eksperi nasıl olunur?

Gayrimenkul eksperi olmak için SPK’nın verdiği Gayrimenkul Değerleme Uzmanı eğitimine katılarak lisans almanız ve Makine/Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Harita Mühendisi (Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği) ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü gibi bölümlerden mezun olmanız gerekir.

Oto ekspertiz işi karlı mı?

Tabi Experix A.Ş gibi herhangi bir ciro katılım payı istemeyen firmalar da var. Experix oto ekspertiz bayiliği aldığınız zaman, elde edeceğiniz kar marjı, %13 daha fazla olacaktır. 120.000 TL aylık ciro yapan bir ekspertiz firmasının net kazancı 30 Bin TL ile 60 Bin TL arasında değişiklik gösterecektir.

Oto Ekspertiz kurmak ne kadara mal olur?

Oto ekspertiz dükkanı açma maliyeti bayilik alma ya da devir alma gibi durumlara göre değişiklik gösterir. Bayilik modeli ile oto ekspertiz dükkanı açmak isterseniz 140 Bin TL’den başlayan ücretler sizi bekliyor. Sıfırdan bir ekspertiz dükkanı açmanın maliyeti ise en az 200 Bin TL olacaktır.

Ekspertiz raporu neleri kapsar?

Ekspertiz raporu ile aracın motoru hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Detaylı bir oto ekspertiz raporunda motorun yanı sıra otomobilin iç aksesuarları da kontrol edilir. Aracın kaportasında, tamponunda ve bagajında bir problem olup olmadığı kontrol edilir. Aracın elektronik sistemleri incelenir.

You might be interested:  FAQ: Araba Vergisi Ne Zaman?

Aracı Expere sokmak ne demek?

Oto ekspertiz işlemleri ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesinden oluşmaktadır.

Oto Ekspertiz ne demek?

Bu kelime Türkçe’ye eksper şeklinde çevrilerek günlük kullanıma dahil edilmiştir. Eksper, belirli bir konuda teknik bilgisi olan kişi anlamına gelmektedir. 2. el “ oto ekspertiz ” ise ustaların teknik cihaz ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek onlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelmektedir.

Oto Ekspertiz ne işe yarar?

Oto Ekspertiz Ne İş Yapar? Sigorta eksperleri arasında en fazla iş payına sahip olan oto ekpertizliğinde, eksperler, kaza veya farklı bir nedenden dolayı meydana gelmiş hasarın nedeninden, hasarın ortaya çıkardığı maliyete kadar geniş bir yelpazede tespit yapmakla görevlidirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *