FAQ: Araba Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir?

Arabanın kalorifer peteği neden tıkanır?

Araba Kaloriferi Neden Tıkanır? Kalorifer peteği arızası, araba kaloriferinin ısıtmaması veya kalorifer kokusu yaşamanıza neden olabilir. Kalorifer peteklerinde en çok görülen arıza sebebi ise tıkanmalardır. Araç suyunun ikmali sırasında antifiriz konulmaması orta vadede petek tıkanmalarına neden olabilir.

Tıkalı kalorifer nasıl açılır?

Yerden ısıtma sistemlerinde tıkalı kalorifer borusunu açmak için, kolektörün olduğu kısma kammak petek temizleme makinası bağlanır. Kolektörün sıcak su kısmına tesisat temizleme makinesi bağlanır. Soğuk su kısmı en yakın gider borusuna aktarılır. Kammak petek yıkama makinası çalıştırılır.

Kalorifer peteği ne ile temizlenir?

Bir kovaya ılık su doldurun, suya biraz sıvı sabun dökerek iyice köpürtün. Temiz bir bezi sabunlu suya batırın ve suyun fazlasını sıkarak akıtın. Nemli bez ile kaloriferin dışını silin. Kalorifer peteğinin paslanmaması için ikinci bir temiz bez ile peteği kurulayın.

Araç petek temizleme nasıl yapılır?

Makinasız Oto Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır?

  1. Oto radyatör temizliği havadar bir alanda yapılmalıdır.
  2. Araç kontağı kapatıldıktan sonra motorun soğuması beklenmelidir.
  3. Motor soğuduktan sonra radyatörde yer alan tahliye vanasına ulaşılarak fazla olan su boşaltılır.
  4. Radyatör kapağı açtıktan sonra temiz su koyulur.
You might be interested:  Sık sorulan: 30000 Liraya Hangi Araba Alınır?

Kalorifer peteği tıkanırsa hararet yapar mi?

Unutmayın, motor yağı bozulduğu zaman yatak sarmaya varan hasara neden olabilir. 7- Kalorifer tesisatı radyatörü tıkalı olabilir. Bu radyatör arabanın içinde konsolun iç-alt kısmında olur. Tıkandığı zaman genelde sürekli bir hararete sebep olmazken, araç aşırı yükte çalışırken hararetin kalkıp inmesine neden olur.

Kalorifer peteği arızası nasıl anlaşılır?

Eğer çıkış hortumu soğuksa içerdeki petekler tıkanmış demektir. Her iki hortumda sıcak olduğu halde kalorifer hala soğuk üflüyorsa, sıcak soğuk hava kanallarını yönlendiren klape arızalı olabilir. Klape kolay bozulacak bir parça olmamakla birlikte arızalanması durumunda torpidonun sökülmesi gerekmektedir.

Evde tıkalı kalorifer peteği nasıl açılır?

Kolektörün sıcak su kısmına petek yıkama makinesi bağlanır. Soğuk su kısmı en yakın gider borusuna aktarılır. Petek yıkama makinesi çalıştırılır. Petek yıkama makinesinin uyguladığı basınç sayesinde, kalorifer borusu içindeki bütün yabancı cisimler temizlenir.

Tıkalı araç radyatör nasıl anlaşılır?

Radyatörde meydana gelen bükülmeler arızaya neden olabilir. Ezilen yerlerden su geçemez ve bu da aracın ısınmasına neden olacaktır. Aracınızdaki hararetin arttığını göstergelerden anlayabilirsiniz. Göstergelerinizdeki ibre sürekli yükseliyor ve düşmüyorsa bu durumda radyatörün tıkalı olduğundan söz edilebilir.

Oto Kalorifer neden koku yapar?

Kaloriferden koku gelmesinin başlıca nedenleri Borulardaki suyun uzun bir süre değiştirilmemiş olmasından, Peteklerin yanlış bir boya türü ile boyanması, Kalorifer peteği veya boruların delinmiş olmasından, Peteklerin temizliği yapılmamış olmasından.

Peteklerin suyunu boşaltmak ne ise yarar?

Yukarıda da anlattığımız üzere peteklerdeki pis suyu boşaltmak ile petek temizliği eş değer değildir. Petek kanallarında ve petek yüzeylerinde oluşan kirli kısımlar sıcak su sirkülasyonunu engeller. Önce bu engeli ortadan kaldırmak gerekir ki petekler ısıtsın.

Peteklerin içindeki siyah su nedir?

Kombi Petek tesisatları tahliye borularından akan su siyahtır. Bu durum normaldir çünkü petekler imalat esnasında iç kısımları paslanmaya karşı korunma sağlanması sebebi ile bir nevi zift şeklinde yağlı bir ilaç diye bileceğimiz malzeme ile koruma altına alınmıştır. Bu siyahlık temiz ve akışkan olmalıdır.

You might be interested:  Engelli Adına Araba Nasıl Alınır?

Kalorifer peteği ne ile boyanır?

Kalorifer peteği yağlı boya ile boyanır mı? Evet, yağlı boya ile kalorifer petekleri boyanabilir. Radyatör boyası bulamadıysanız sentetik boya (yağlı boya) da kullanabilirsiniz. Parlak, yarı mat veya mat görünümlü sentetik boyalar radyatör boyama için kullanılabilir.

Kombi petek temizliği nasıl yapılır?

– Bir kovaya ılık su doldurun ve suya biraz sabun döküp köpürtün. – Başka bir bezi sabunlu suya batırın ve nemli kalacak şekilde fazla suyunu sıkın. – Nemli kalan bez ile kaloriferin dışını silebilirsiniz. – Kaloriferin paslanmasını önlemek için kuru bir bez ile tüm petekleri kurulayın.

Tuz ruhu ile Radyatör temizlenir mi?

Bu ürünün yerine Kireç Sökücü,Çamaşır Suyu, Tuz Ruhu gibi ürünler kullanabilirmiyiz? KESİNLİKLE HAYIR.Çünkü bu ürünler Tesisatınıza ve kombinize kesinlikle zarar verir ve İlaveten peteklerdeki çamuru temizleme gibi bir özelliği de yoktur.

Radyatör Temizleme ilacı nasıl kullanılır?

Kullanıldığı Yerler ve Kullanım Şekli Motor soğukken radyatör ek depo kapağını açınız. Kutuyu tamamen soğutma suyuna boşaltınız. Motoru 10-30 dakika çalışma sıcaklığında çalıştırınız. Daha sonra soğutma suyu boşaltınız, sistemi bol su ile yıkayarak durulayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *