FAQ: Araba Ruhsatı Nasıl Alınır?

2 el araba aldım ruhsatı nereden alınır?

Sıfır araç alan sürücülerin belgelerini alımı gerçekleştirdiği acenteye vermesi gerekmektir. İkinci el alıcılarının ise noter onaylı satış belgesi, trafik sigortası belgesi ve nüfus cüzdanıyla, noterden alınan geçici evrakta yazılı olan tescil büro amirliğine gidip başvurusunu yapması gerekmektedir.

Yeni ruhsat nereden alınır?

ARAÇ RUHSAT İŞLEMLERİ Eskiden Emniyet Müdürlükleri Trafik Tescil Şubeleri tarafından alınan araç ruhsatları artık noterler aracılığı ile alınabiliyor.

Ruhsat parası ne kadar?

Araç ruhsatı çıkarma ve yenileme ücreti 2021 yılında; Noter evrak bedeli: 148,50 TL. Noter ücreti:54 TL. Belge baskı ücreti: 22 TL olarak toplam 224 TL olarak belirlenmiştir.

Noterler ruhsat veriyor mu?

Araç ruhsatlarının 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname sonrası 2018 yılından itibaren noterler tarafından verilmesi kararlaştırılmıştı. Araç tescil ve sicil işlemlerini artık emniyet değil noterler yapacak.Peki 2018 ruhsat yenileme fiyatı ne kadar olacak?

2 el motor aldım ruhsatı nasıl alınır?

Eğer ikinci el motor alıyorsanız herhangi bir belge götürmenize gerek yok. Direkt kimliğiniz ile notere gidip devir işlemlerini yapmanız yeterlidir. Sadece ruhsat ücreti ödersiniz. Plakanızı beğenmediyseniz veya yenisini çıkarmak istiyorsanız yine ruhsata ek olarak 55 tl ödemeniz gerekecektir.

You might be interested:  FAQ: Gürcistandan Nasıl Araba Getirebilirim?

Motor ruhsatı nereden alınır?

Şimdi gelelim nasıl yapılacağına. Burada en önemli kısım trafik tescil için randevu almanız. Randevuyu http://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ adresinden alabiliyorsunuz. Unutmadan adrese dayalı nüfus kaydına göre ikametgahınız neresi ise oranın İlçe Trafik Tescil Şubesi’ne başvurmanız gerekiyor.

Satıştan sonra ruhsat nereden alınır?

Araç alımından tamamlanıp devir işlemleri yapıldıktan sonra, ruhsat da aynı noterden alınabiliyor. İkinci el araç alımlarında aşağıdaki işlemleri satın alan kişi yaptırırken, sıfır araç alımlarında bu işlemleri aracın alındığı bayii gerçekleştirir.

Sıfır araç noter ruhsat ücreti kim öder?

Noter ‘de araç satışı yapılırken araç devir ücretini alıcı ödemesi gerekmektedir. Satıcı herhangi bir noter ücreti ödemesi söz konusu degildir bilginize.

Araç Tescili nerede yapılır?

·Tüzel kişiler adına yeni kayıt tescil işlemleri ticaret sicil gazetesinde yayımlanmış merkez veya şubesinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda, Yapılmaktadır. Araç tescil işlemi için araç sahibi veya kanuni temsilcisinin bizzat ilgili trafik tescil kuruluşuna müracaatı zorunludur.

Sıfır motora plaka ruhsat çıkarmak ne kadar 2020?

Araç ruhsatı çıkarma ve yenileme ücreti 2020 yılı için belirlenen ücret 224 tl’dir.

Ruhsat nerede yazar?

Ruhsat Seri No, ruhsat içerisinde adres bilgilerinin bulunduğu sayfanın sağ alt köşesinde yer almaktadır. Bu numara iki harf ve 6 rakamdan oluşmaktadır.

Belediyeden işyeri ruhsatı nasıl alınır?

İşyeri açma ruhsatı almak için iş yerinin bağlı bulunduğu ilçe belediyesine başvuru yapmak gerekir. Gerekli belgelerin kapsamı ve içeriği, alınacak kuruma ve ilçelere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle belgelerin tam listesi, ilçe belediyelerinden öğrenilmelidir.

Araç ruhsatı kim verir?

Türkiye Noterler Birliği (TNB) Başkanı Yunus Tutar, Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan araç tescil ve sicil işlemlerinin 2018 yılından itibaren noterlikler eliyle gerçekleştirileceğini belirtti. Tutar, yaptığı açıklamada, araç tescili işlemlerinin 2018’den itibaren noterlere geçişine ilişkin bilgi verdi.

You might be interested:  Soru: Akülü Çoçuk Araba Nasıl Şarj Edilir?

Trafik tescil işlemi ne kadar sürer?

Bu işlemlerin ardından plakanızı teslim alıp sıfır aracınızda kullanabilirsiniz. 0 araç plaka işlemleri en fazla 2 gün sürmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *