FAQ: Araba Satışı Nasıl Iptal Edilir?

Araç satışı iptal olur mu?

Arkadaşlar Noter’de araç satışı 2 aşamadan oluşmaktadır. ilki satış sözleşme imzalanması, ikincisi ise tescil belgesi yanir ruhsatın çıkması. Eğer sözleşme aşamsında ise iptal edilebilir. Fakat tescil olduysa iptali mümkün değildir.

Noterde araç satışı nasıl yapılır?

Araç, alıcı adına tescil edilir ve noter devri gerçekleşir. 301 TL’lik (2021 fiyatıdır) noter ücretini alıcının ödemesi gerekir. Satıcı adına olan ruhsat iptal edilir ve yeni tescil belgesi hazırlandıktan sonra satış belgesi sunulur. Böylece noter satış işlemleri gerçekleşmiş olur.

Fatura kesilen araç iptal edilir mi?

Temel faturanın iptali yanlızca faturanın kesildiği yer tarafından yapılabilir. 8 gün içinde iptal işlemi yapılmalıdır. 8 günden sonra iptal edilmeyen faturalar daha sonra iptal edilemez.

Ikinci el araç satışı nasıl yapılır?

Yetkili tarafından noter satış sözleşmesi çıkartılır, alıcı ve satıcı tarafından isim, soyisim ve telefon numaraları yazılarak imzalanır. Noter satış sözleşmesi imzalandıktan sonra alıcı vezneye giderek hesaplanan noter ve işlem ücretini öder. İşlemler sonucunda alıcı aracın geçici ruhsatını alabilir.

Vekalet aslı olmadan araç satışı yapılır mı?

Şahsın kendisi vekaletin aslı ile birlikte notere gelmeden satış gerçekleştirilemez.”

You might be interested:  Araba Vize Ne Kadar?

Plaka değişikliği nasıl yapılır?

Notere plaka yenilemesi ile ilgili müracaat edersiniz. Eski plakaları teslim ettikten sonra yeni plakanın yazdığı evrak size teslim edilir. Evrak ile beraber Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı en yakın odaya gitmeniz gerekir. Burada yeni plakanız basılır ve aracınıza takılmaya hazır hale gelir.

Araba satarken noterde nelere dikkat edilmeli?

Noterlikte Yapılan İşlemler

 • Ruhsat.
 • Vekâletname (bazı durumlarda)
 • Plaka (bazı durumlarda)
 • Vergi numarası (Bazı durumlarda)
 • Trafik belgesi.
 • Kimlik belgesi.
 • Aracın alış ve satışı işlemleri için engel bir durum olup olmaması
 • Satış sözleşmesi.

Güvenli araç satışı nasıl yapılır?

Güvenli Ödeme Sistemi’nde Araç Alım-Satımı Nasıl Yapılır?

 1. Satıcı, Güvenli Ödeme Sistemi’nde başvuru oluşturur.
 2. Alıcı, cep telefonuna gelen referans numarası ile alıcı kaydını yaparak işlemi onaylar ve hesabındaki ilgili tutar para araç bedeli olarak Ziraat Bankası güvencesine alınır.

Araç devir işlemi ne kadar sürer?

Araç satış belgelerin tamamının hazır olduğu durumlarda araç satışı noter işlemleri 20-30 dakika içerisinde tamamlanır.

E-Arşiv fatura iptal süresi geçerse ne olur?

e – Arşiv Fatura iptali işlemi 7 gün içerisinde gerçekleştirilmelidir. Alıcı ve satıcı taraf, 7 gün içerisinde e – Arşiv faturayı iptal edebilir. Eğer bu süre aşılırsa ve fatura iptal edilmezse yeni bir fatura oluşturulabilir ve müşteriye gönderilebilir.

Temel faturaya iade kesilir mi?

Temel e- Faturada İade ve İptal Alıcının uygulama üzerinden e- faturaya kabul veya red yanıtı dönme imkanı yoktur. Gönderici faturayı temel fatura olarak düzenlediğinde alıcının onayı beklenmeden kabul edilmiş/onaylanmış olarak kayıtlara geçer. Alıcı faturayı iade etmek isterse ayrıca bir iade faturası düzenler.

E-fatura iptali nasıl yapılır 2021?

e – Fatura İptal /İtiraz Portalına https://portal. efatura.gov.tr/FaturaIptal/ adresinden erişilebilecektir. e – Fatura iptal işlemlerinde 8 günlük sürenin tespiti e -faturanın alıcıya iletilme tarihinden itibaren başlar. İptal işlemi her durumda 8 günlük süre içinde yapılmalıdır.

You might be interested:  FAQ: Taksitle Nasıl Araba Alabilirim?

Araba devri için ne gerekli?

Araba Satışı Sırasında Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Geçerli kimlik belgesi.
 • Noter satış belgesi.
 • Tescil ve trafik belgesi.
 • İlişik kesme belgesi.
 • Araç plaka numarası
 • Trafik sigortası poliçesi.
 • Vergi numarası
 • Araç satış işlemlerini başka biri takip edecekse vekalet belgesi.

Farklı illerden noter satışı yapılır mi?

Tapu kanununda yapılan değişiklik ile gayrimenkul satış, bağış ve mal değişim işlemlerinde yeni bir döneme de girilmiş oldu. Yeni yıldan itibaren alıcı ve satıcıların farklı tapu müdürlüklerinde bulunmaları halinde de devir işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Araba satın alırken para nasıl ödenir?

Araç satın alırken nakit, çek ya da havale gibi çeşitli yöntemlerden yararlanarak ödeme yapılabilir. Bunlar arasında en çok tercih edilen yöntemler ise çek ve havaledir. Aracın noterden devri sırasında paranın ödenip ödenmediği sorulacağı için ödemenin önceden yapılması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *