FAQ: Araba Satışında Noter Masrafını Kim Öder?

Araba satışında noter masrafı ne kadar?

Noter Araç Satış Ücreti 2021 yılında ne kadar? Noter evrak bedeli 148,50 TL Noter ücreti 54 TL Belge Baskı ücreti 22 TL Sıfır araç satış ücreti 171 TL Noter araç satış ücreti toplam 224,50 TL olarak yazımızın devamındadır.

Araba ustune alma ne kadar 2020?

Alıcı tarafından notere ödenecek toplam tutar 2020 yılı için 224,50 TL olarak belirlenmiştir. Toplam tutar içerisinde; 148,50 TL noter evrak bedeli, 54 TL noter ücreti, 22 TL belge baskı ücreti yer alır. Plaka değişim ücreti araç satış masrafı dışında tutulur.

Araba devri kaç TL?

2021 yılı noter’de araç satış işlemleri için noter’e ödemeniz gereken tutar ise 273.00 TL ‘den 301,00 TL ‘ye yükselmiştir. Son fiyat zamları ile 2021 yılı noterde araç devir işlemleri ve plaka değişikliği için ödemeniz gerek tutar 301,00 TL ‘dir. Bilgilerinize sunar güvenli alış verişler dileriz.

Araba satarken noterde nelere dikkat edilmeli?

Noterlikte Yapılan İşlemler

 • Ruhsat.
 • Vekâletname (bazı durumlarda)
 • Plaka (bazı durumlarda)
 • Vergi numarası (Bazı durumlarda)
 • Trafik belgesi.
 • Kimlik belgesi.
 • Aracın alış ve satışı işlemleri için engel bir durum olup olmaması
 • Satış sözleşmesi.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Mustafa Sandal - Araba Şarkısı Ne Zaman Çıktı?

Araba devir işlemleri nasıl olur?

Araç, alıcı adına tescil edilir ve noter devri gerçekleşir. 301 TL’lik (2021 fiyatıdır) noter ücretini alıcının ödemesi gerekir. Satıcı adına olan ruhsat iptal edilir ve yeni tescil belgesi hazırlandıktan sonra satış belgesi sunulur. Böylece noter satış işlemleri gerçekleşmiş olur.

2 el araba alırken ödeme nasıl yapılır?

Araç satın alırken nakit, çek ya da havale gibi çeşitli yöntemlerden yararlanarak ödeme yapılabilir. Bunlar arasında en çok tercih edilen yöntemler ise çek ve havaledir. Aracın noterden devri sırasında paranın ödenip ödenmediği sorulacağı için ödemenin önceden yapılması gerekir.

2 el araç trafik sigortası ne kadar?

İkinci El Araç İçin Trafik Sigortası Bundan dolayı ikinci el bir araç satın aldığınızda zorunlu trafik sigortası yaptırmak için 15 gün süreniz vardır. Bu arada, aracın önceki sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasının süresi henüz dolmamışsa bu sigorta 15 gün süreyle geçerli olur.

Araç devir ve plaka değişikliği ne kadar?

Noter araç devri ve plaka değiştirme işleminin ücreti 340 TL’dir. Ayrıca tek plakanın basım ücreti ise 55 TL’dir (2021 fiyatlarıdır).

Plaka degisimi nasil olur 2021?

Plaka değiştirme ücreti 2021 yılı itibari ile 290 TL olarak bilinmektedir. Bu meblağ noter masraflarını içerisinde kapsamaktadır. Daha sonra şoförler odasına 50 TL ek bir ödeme yapmanız gerekecektir. Yani toplam olarak plaka değişim ücreti ne kadar sorusunun cevabını 340 TL olarak verebiliriz.

Noter araç satış plaka değişikliği ne kadar 2020?

Plaka değiştirme ücreti 2020 yılı için 290 TL’dir. Bundan başka bir ücret ödemesi yapmanız gerekmemektedir. Fakat şoförler odasında bir form doldurulması için sizden 50 TL civarında bir para daha istenilmektedir, bunu da belirtelim.

You might be interested:  FAQ: Araba Kredisi Nasıl Alınır?

Noterde araba devri ne kadar sürer?

Eksiksiz hazırlanmış evraklar notere sunulduktan sonra kontrolleri yapılır. Bahsettiğimiz satışa engel hususların olup olmadığı incelendikten sonra eğer herhangi bir engel yoksa satış ve devir sözleşmeleri hazırlanmaya başlanır. Eğer herhangi bir sorun yaşanmazsa ortalama 30 dakika içinde işlemler sonuçlanmış olur.

Araba satarken ne yapmak lazım?

Generali Sigorta, araba alış ve satışında gözden atlanan ve dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı.

 1. OTO EKSPERTİZ RAPORU İSTEYİN.
 2. KAPORA VERİRKEN DİKKAT EDİN.
 3. ARACIN PLAKALI OLMASI ÖNEMLİ
 4. ÖDEME ERTELEMELERİNE KANMAYIN.
 5. ACELEYE GETİRMEYİN, DOĞRU FİYATI BULUN.

Araba satarken hangi evraklar gerekir?

Araba Satarken Gerekli evraklar

 • Noter satış belgesi.
 • Vergi ilişik kesme belgesi.
 • Trafik sigorta poliçesi.
 • Tescil ve trafik belgesi.
 • Vergi numarası
 • Plaka numarası
 • Eğer işlemleri ruhsat sahibi dışında biri yapacaksa vekalet.

Noterde aracın borcu çıkar mı?

Vergi borcu olan aracın satışı yapılamaz. Ancak araca ait olan vergi borcuna yapılandırma işlemi yapılabilir. Yapılandırma işlemi, ödenmeyen borcun taksitlendirilerek ödenmesi demektir. Yapılandırılmış olan borç, tamamen ödendikten sonra aracın satışına engel kalkar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *