FAQ: Araba Sigortası Nasıl Yapılır?

Araba sigortası internetten yapılır mı?

İnternetten Trafik Sigortası Yaptırmak Güvenli mi? Zorunlu trafik sigortası poliçesini; güvenilir, bilinen ve SSL sertifikası sahibi olan web sitelerinden yaptırmak güvenlidir.

Araba sigortası kaç TL?

2021 yılı araç gruplarına ve illere göre trafik sigortası fiyatları belli oldu. Buna göre otomobillerde en yüksek prim 4 bin 65 lira, en düşük prim ise 327 lira. 2021’de sigorta şirketlerinin trafik sigortasında uygulayacakları fiyat artış oranı da belli oldu.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları neye göre değişir?

Trafik sigortasının fiyatının belirlenmesinde iki önemli kriter var. Birincisi, sürücünün hasar geçmişi; diğeri, aracın hangi ilde bulunduğu. Tavan fiyatta da tüm primler bu kademeye göre belirleniyor. Hasarsız geçen her yıl bir kademe artıyor ve 7. kademeye kadar çıkılıyor, primler de ona göre azalıyor.

Araba sigortası ne kadar sürer?

Zorunlu trafik sigortası geçerlilik süresi 1 yıldır. Bu nedenle bir yıllık sürenin bitmesini beklemeden zorunlu trafik sigortasını yenilemeniz gerekir. Süre dolduğu halde yenileme işlemlerini yaptırmazsanız, aracınız sigortasız olarak görünür.

Araç sigortası ne kadar karşılar?

Trafik sigortası, sigortalı aracın neden olduğu kazalar için, zarara uğrayan kişinin kusur oranına göre tazminat ödemesi yapıyor. Örneğin; bir kaza anında taraflardan biri %30, diğeri %70 oranında kusurluysa, her iki taraf kusuru oranında karşı tarafın hasarını ödüyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Conta Yakmış Araba Nasıl Anlaşılır?

Ilk trafik sigortası ne kadar tutar 2021?

Yeni yılın trafik sigortası ücretleri netleşti. 2021 ‘de trafiğe yeni çıkacak araçlarda en pahalı trafik sigortası bin 626 lira ile İstanbul’da olacak. Ankara, Bursa ve Kocaeli bin 580 lira ile ikinci sırada yer alırken 19 küçük ilde fiyat bin 457 lirada kalacak.

Ilk araç sigortası neden yüksek çıkar?

Trafik sigortası yapılacak olan aracın herhangi bir kaza sonrası hasar alması araç sahibinin ödeyeceği miktarın daha fazla olmasına neden olmaktadır. Aracın karıştığı kaza sayısı ne kadar çok ise ödemesi gereken sigorta primi de o kadar çok olacaktır.

30 gün sigorta primi ne kadar?

Asgari ücretli bir çalışanın 30 günlük prim ücreti ise 956 lira 47 kuruştur. Bir işte çalışmayıp sadece genel sağlık sigortası (GSS) ödeyenlerse aylık 107,33 Türk Lirası ödeyecek.

Trafik sigortası yaşa göre değişir mı?

Sürücünün cinsiyeti ve yaşı trafik sigortası primi hesaplanırken önemli unsurlardan biridir. Yaş faktörü sürücünün deneyimiyle doğru orantılıdır. Bu nedenle sigorta primi kişinin siciline göre artar ya da azalır.

Trafik sigortası kaç yaşa göre değişir mi?

Araç sahibinin yaşı, kaza yapma riskini etkilemektedir. Bu nedenle 30 yaş altı sürücüler daha fazla sigorta primi ödemektedir. Yine 30 yaş üstü kişilerin ödedikleri sigorta primleri daha azdır. Ancak aracın modeli düşükse yani eski bir araç ise bu durumda zorunlu trafik sigorta primi düşük çıkacaktır.

Sigorta fiyatları neye göre değişir?

Kasko sigortasında sigorta fiyatını belirleyen ana etken aracın kasko değeridir. Kasko değeri dışında araçta varsa aksesuarların tutarları, aracın hangi şehirde kullanıldığı, daha once herhangi bir hasarı olup olmadığı gibi hem ruhsat sahibi hem de araca özel değişkenler dikkate alınarak kasko fiyatı belirlenir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Dizel Araba Devirli Nasıl Kullanılır?

Araç aldıktan sonra kaç gün içinde sigorta yapılması gerekir?

İkinci el aracın noterde satışı gerçekleştiğinde yeni araç sahibi 15 gün içerisinde zorunlu trafik sigortasını yaptırmalıdır. Aracın eski sahibinden trafik sigortası mevcut ise, bu sigorta 15 gün boyunca geçerliliğini korur. Bu süre boyunca bir kaza yaşanması durumunda eski sigorta üzerinden karşılanır.

Arabanın sigortası varmı nasıl öğrenebilirim?

E-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra, turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama adresinden aracınızın plaka bilgilerini girerek zorunlu trafik sigortası poliçe bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası kaç yılda bir yapilir?

Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılmalıdır? “ Trafik sigortası kaç yıllık?” sorusu birçok araç sahibinin merak bir konudur. Trafikte yaşanan bir kazada sürücülerin haklarını koruyan zorunlu trafik sigortası süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin sonunda sürücülerin sigortalarını yenilemeleri zorunludur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *