FAQ: Araba Yağ Yakarsa Ne Olur?

Yağ yakan arabaya ne yapmalı?

İlk olarak en çok bilinen yöntem olan kullanılan yağı kalınlaştırmaktır. Bu da 10/60 gibi tam sentetik bir yağ kullanmaktan geçer bu da aracınızın yağ yakmasına hiç etki etmemekte olup kesinlikle denenmiş ve işe yaramadığı kanıtlanmıştır tavsiye etmeyiz. Bir diğer yöntem olan motor yağ katkısı kullanmaktan geçmektedir.

Yağ yakan motor nasıl önlenir?

Araçlarda yağ yakma sorunu eski zamana göre oldukça azaldı. Bunun sebebi ise malzeme kalitesinin oldukça iyi durumlarda olmasından kaynaklanıyor.

 1. Aracınızın Yağını Zamanında Değiştirin.
 2. Aracınıza Hararet Yaptırmayın.
 3. Aracı Yüksek Devirlerde Kullanmaktan Kaçının.

Yağ yakan araç muayeneden geçer mi?

Ya aracınızı var olan haliyle yani yağ kaçaklarıyla ya da motoru yıkatarak muayeneden geçirmek durumunda kalırsınız. Otomobiller her yıl düzenli olarak muayeneden geçmek zorundadır. Bu ikinci seferde sorun görülmez ise araç muayeneden geçebilir.

Yağ yakan araba çekişten düşer mi?

sorusunun cevabı olumludur. Yağ yakan bir motorun iç parçaları aşındığı için araç çekişi düşmektedir.

Üfleme nasıl anlaşılır?

Motorun Üflediği Nasıl Anlaşılır?

 1. Yağ Kapağı açılır üfleyip üflemediği anlaşılır: Üstten eksantrikli araçlarda bu yöntem pek tercih edilmez.
 2. Yağ çubuğu çekilir üfleyip üflemediği anlaşılır: Yağ çubuğu bulunan araçlarda, araç çalışır vaziyetteyken yağ çubuğu çıkarılarak; motorun üfleyip üflemediği anlaşılabilmektedir.
You might be interested:  Araba Cam Buzu Nasıl Çözülür?

10 40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır?

Çoğunlukla binek otomobillerin her türlüsünde kullanılma elverişli bu yağ derecesi enjeksiyonlu, şarjlı, çok valfli motorlarda da kullanıma uygundur.

Araba kaç kmde yağ eksiltir?

GM ise düzenli bakımları yapılan motorların 3000 km 1 litre yağ eksiltmesini normal kabul etmektedir. Otomobil otoriteleri ise 10000 km motora konan yağın 1/4 ‘nün eksilmesin normal karşılamaktadır. Yağ eksiltmesi bu orandan fazla ise mutlaka kontrol edilmelidir.

Bir araba neden yağ yakar?

Motorun segman, ana ve sibop yataklarında yada pistonunda oluşan aşınmalar, motorun yanma odasında yağın yanmasına sebep olur. Bu nedenle motorda yağ eksilmesi olur. Motorda bulunan emme subab yataklarının aşınması, karbüratörün yağı emerek yağ yakmasına neden olabilir.

Motor yağ yakıyorsa ne olur?

Eğer motor yağına dikkat edilmezse ve motor yağ seviyesi azalırsa ilerleyen zamanlarda pistonların ve motordaki diğer hareketli parçaların aşınması söz konusu olur. Daha sonra yağ eklense bile aşınan bu parçalar arasından motora yağ sızar.

Yağ yakıcı besinler nelerdir?

YAĞ YAKICI BESİNLER:

 1. YUMURTA. En iyi protein kaynaklarından biri olan yumurta tok tutma özelliği için kilo verme ve yağ yakmada oldukça etkilidir.
 2. SOMON. Omega-3 deposu olan somon bu özelliği sayesinde yağ yakımına birebirdir.
 3. AVOKADO.
 4. HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI.
 5. KURUYEMİŞLER.
 6. ÇAY.
 7. KAHVE.

Motor yağının eksilmesine neden olur?

Motor yağı eksilmesinin birçok sebebi vardır ama en önemlilerini sıralamak gerekirse; Sürücünün kullanım tarzına ve zaman bağlı olarak segman, ana ve sibop yataklarında ya da pistonda oluşan aşınmalar, motor yağının yanma odasında yanması Aracın sürekli yüksek devirlerde ve agresif kullanılması

Egzoz muayeneden geçmezse ne olur?

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapılmadığında Ne Olur? Ölçüm yaptırmanız gerektiği halde egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadığınız ve trafik kontrolleri sırasında bu durumun tespit edildiği durumda para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

You might be interested:  Otomatik Araba Nasıl Çalışır?

Yağ yakan aracın duman rengi nedir?

“Mavi duman neden atar?” sorusunun ilk cevabı şudur: Motor yağ yakıyordur. Pistonlardaki motor yağının yanma odalarına gitmesini sağlayan segmanlar ya da supap contaları aşınmıştır.

Motor yağ kaçağı önleyici nasıl kullanılır?

Kullanıldığı Yerler ve Kullanım Şekli

 1. Motorunuzu 10 dk. rölantide çalıştırarak motor yağınızın ısınmasını sağlayınız.
 2. Motoru durdurunuz ve iyice çalkaladığınız kutuyu motor yağ kapağından dökünüz.
 3. Sonra motoru rölantide 10 dk. çalıştırınız.
 4. Tam etkisini 600 ila 800 km sonra gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *