FAQ: Bulgaristandan Nasıl Araba Getirebilirim?

Bulgaristan’dan nasıl araba getirebilirim?

Turistik kolaylıklar kapsamında Bulgaristan ‘ dan Türkiye’ye getirilen araçlar en yakın Gümrük İdaresi’ne başvurularak taşıt gümrüğüne bırakılabilir. Bunun için dilekçe verilmesi yeterlidir., her hangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur. Ancak vergi ve cezaları varsa bunların ödenmesi gerekir.

Avrupa’dan nasıl araba getirebilirim?

Ülkemizde yurt dışından araç getirmek için herhangi bir kısıtlama yoktur. Yurt dışında ikamet eden bir kişi pasaporta işlemek şartı ile istediği kadar yabancı plakalı araçları Türkiye’ye getirebilir. Bunun için de her araca maksimum 24 ay süre verilir.

Yurtdışından ikinci el araba nasıl alınır?

Yurt dışından araba getirmek isteyenlerin izlemesi gereken adımlar şöyle:

 1. Aracın getirtilebilmesi için öncelikle yabancı bir ülkeden faturalı olarak satın alma işlemi yapılmalı.
 2. Türkiye’ye getirilen araç, gümrüğe sokulmalı.
 3. Gümrükten araba almak için ÖTV ve KDV gibi ödemeler yapılmalı.

Araba için gümrük vergisi ne kadar?

Şöyle ki araç ithalatında tahsil edilen %10 gümrük vergisi, %0,4 TRT Bandrolü, %18 KDV tutarları da alınacak ÖTV matrahının içinde yer alıyor ve bu vergi tutarları için de bir anlamda ÖTV ödeniyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ötv Siz Araba Nasıl Alınır?

Çifte vatandaş yurtdışından araba getirebilir mi?

Cevap: Çift uyruklu Türk vatandaşları ile Mavi Kart sahibi kişiler hariç olmak üzere, Türkiye’de geçici olarak oturma iznini haiz yurtdışından emekli yabancılar Türkiye’de trafiğe tescil edilmek üzere yabancı plakalı taşıtlarını getirebilirler.

Bulgaristan vatandaşı nasıl olunur?

Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur?

 1. Bulgar etnik kökenine sahip olmak,
 2. Bulgar vatandaşı anne ya da babaya sahip olmak,
 3. Bulgar vatandaşı eşe sahip olmak,
 4. Ülkeye belli miktarda yatırım yapmak,
 5. Ülkede belli bir ikamet süresini doldurmak,
 6. Ülkeye belli oranda katkı sağlamak,
 7. Eski Bulgar göçmeni olmak gerekir.

Yurtdışından araba getirirken ne kadar vergi verilir?

Yurt Dışından Araba Getirmek için Vergi Hesaplama

 1. 600 cm3 silindir hacmi olan ve vergi dışındaki satış rakamı 70 bin TL’ye kadar olan otomobillerde %45.
 2. 1600 cm3 silindir hacmi olan ve vergi dışındaki satış rakamı 70 bin – 120 Bin TL’ye kadar olan otomobillerde %50, 120 Bin TL üzerindeyse %60.

Yabancıdan yabancıya araç kimler alabilir?

Türkiye’de yurt dışından emekli olmuş Yabancı Emekliler alabilir, ( Yurt dışında Emekli olup Türk vatandaşlığından çıkmış mavi kartı olan gurbetçilerde buna dahildir ).

Kimler vergisiz araç alabilir?

Yüzde 90 engelli raporu olan vatandaşlar, ÖTV’siz otomobil alımı yapabiliyor. ÖTV’siz otomobil fiyatlarının makul olması nedeniyle konu merak edilirken, engelli bireylerin yakınları da bu uygulamadan faydalanabiliyor. Bu noktada engelli vatandaşların birinci dereceden yakını olan kişiler ÖTV’siz otomobil alabiliyor.

Türkiye ikinci el araç ithal edecek mi?

Güncel mevzuat kapsamında ülkemize yalnızca mevcut model yılındaki otomobilleri ithal edebiliyoruz. Ancak ikinci el klasik otomobil ithalatı mümkün. Eğer beğendiğiniz otomobil 50 yaşından daha eskiyse bizim gibi yetkili kuruluşlar vasıtasıyla Türkiye yollarında tadını çıkarabilirsiniz.

You might be interested:  Sık sorulan: Araba Ne Zaman Bulundu?

2021 de ikinci el araba fiyatları düşer mi?

YÜKSEK MODEL İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATI DÜŞECEK 2020- 2021 model fiyatlarda daha çok fiyat düşüşü olacak. Model düştükçe fiyat düşürme azalacak. 2021 ikinci el otomobil için 50 bin lira düşüş olacak.

Çifte vatandaşlar vergisiz araba alabilir mi?

Çifte vatandaşlar, vatandaş olduğu yabancı ülkeden araç ithal edebilir mi? Hayır, çifte vatandaşın ithalat hakkı yoktur. TaxFree ( Vergisiz ) Araç Plaka ve Kayıt İşlemi kaç günde sonuçlanır? Gümrük ve Trafik şubelerinin yoğunluğuna bağlı olarak en çok 7-10 iş gününde sonuçlanır.

2020 Gümrük vergisi ne kadar?

18 Nisan’da yayınlanan 2424 sayılı karar ile 186 ürünün için 30 Eylül 2020 ‘ye kadar geçerli olmak üzere yüzde 5.8 ile yüzde 46 arasında ilave gümrük vergisi getirildi. İlave gümrük vergisi 1 Ekim’den itibaren ise yüzde 5 ile yüzde 25 arasında uygulanacaktı.

Bedelsiz araç ithalat kaç yılda bir verilir?

Bedelsiz araç ithalatından yararlanma hakkı 5 yılda bir verilmiştir. İlk aracın fiili ithalat tarihi üzerinden beş yıl geçmiş olması ve diğer şartların sağlanmış olması halinde tekrar bu kapsamda araç ithal edilmesi mümkündür.

Bedelsiz araç ithalatı nedir?

Cevap: Bedelsiz ithalat; bedeli için döviz transferi yapılmadan yurt dışında elde edilen ve yurda getirilmesi mecburi olmayan dış kazanç ve tasarruflarla satın alınan bazı şahsi ve ticari mahiyette eşyanın yurda ithalidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *