FAQ: Dizel Araba Suya Girerse Ne Olur?

Motor su alırsa ne olur?

Pistonların sıkıştırma hareketinde su sıkışamaz ve piston kolu yamulur. Motor çalışmaya devam ederse silindiri berbat eder. Alınan suyun çokluğuna, motorun o anki çalışma devrine göre araç blok dahi patlatabilir.

Suya giren araba pert olur mu?

Suya Giren Araba Pert Olur mu? Ancak su seviyesi, lastik seviyesini geçtiyse, araç uzun süre suyun altında kalmışsa ve aracın elektronik aksamı tamamen suyun altında kalıp zarar görmüşse araç perte çıkar ve sigorta şirketi, araç sahibinin zararlarını karşılar.

Araba su alırsa ne olur?

Su, Frenleme Sisteminde Tahribat Yapar! Sel sularının taşıdığı tortu frenleme performansının anlık kesintilere uğramasına neden olacaktır. Fren sistemiyle ilgili bir diğer sıkıntı ise ön tekerleklerin ya da fren ana merkezinin suyun altında kalması halinde fren sistemine su sızıntısı olmasıdır.

Suyun içinde kalan araba çalışır mı?

‘Sakın marşa basmayın!’ Oto tamir ustalarından aldığımız bilgilere göre; su altında kalan araçlar için yapılacak en büyük hata marşa basmak. Zira marşa basıldığı an yağmur suyu olduğu gibi motor bloğuna doluyor ve motor kullanılamaz hale geliyor. Bu durumda araç sel suyundan dolayı perte çıkıyor.

Motor neden su alır?

Motor yağ soğutucu arızası nedeniyle motor yağında eksilme meydana gelir. Yağ eksilmesi gözlenirken, radyatördeki su seviyesi yükselir ve su çamur rengini alır.

You might be interested:  Soru: Sıfır Araba Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Hararet yapan motora su dökülür mü?

Araba hararet yaparsa öncelikle aracın uygun bir yere çekilmeli sonrasında da motorun soğuması beklenmelidir. Soğutma suyu kapı açılmaya çalışılmamalıdır. Kullandığınız su içme suyu olmalıdır. Sonrasında aracı çalıştırın.

Araçta sel hasarı nasıl anlaşılır?

Sele maruz kalmış araçlarda çıplak metaller çabuk paslanır. Aynı şekilde fren pedalı, bagaj mandalı gibi normalde ıslanmayan yerlerde pas lekeleri olup olmadığına bakın. Aracın altındaki ve kapıların altındaki lastik tahliye tapalarının yakın zamanda çıkarılıp çıkarılmadığına bakın.

Su alan araba nasıl kurutulur?

– Pamuklu kuru bir bezle ıslak döşemeyi siliniz. Nemini aldıktan sonra rutubet veya nem kokusunu önlemek için nem alıcı keselerden koltuğun üzerine veya kenarlarına bırakabilirsiniz. – Klimayı açık tutunuz. Ve sıcak havanın koltukların üzerine doğru gitmesini sağlayınız.

Sel su hasarı nedir?

Sel hasarlı araçlar kaza sonucu su altında kalmış veya sel felaketinden etkilenerek belirli kısımlarına su alan ve maddi hasar meydana gelen araçlardır. Bazı araçlar çok kısa süreli az miktarda suya maruz kalırken bazıları ise sel felaketlerinde uzun süreler boyunca su altında kalmaktadır.

Sunroof neden su alır?

Sunroof giderlerinin tıkanmasının en büyük sebebi, sunroof kızaklarında zamanla biriken kirdir. Sunroof kızakları belirli periyotlarla temizlendiği takdirde; tahliyeler tıkanmaz bu sayede de araç içerisine su alma gibi bir problemle karşı karşıya kalmazsınız.

Egzozdan motora su girer mi?

Soğuk havalarda egzozdan çıkan sıcak gazlar, egzoz borularının nemlenmesine ve araç çalıştırıldığında egzozdan su damlamasına veya püskürmesine neden olmaktadır. Bu durum normaldir belli bir süre kullanımla su damlaması geçecektir.

Motora su tutulur mu?

Motor ve çevresinde yer alan mekanizmalar soğuk su yardımı ile yıkanmalıdır. Hava filtresi gibi parçaların yakınına mümkün olduğunca su tutulmamalıdır. İşlem bittikten sonra araç uzun süre kullanılmamalı ve tüm parçaların kuruduğundan emin olunmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *