FAQ: Dönemeçlerde Araba Nasıl Kullanılır?

Dönüşlerde araba nasil kullanilir?

Hız azaltılmalı, Dönüşe başlamadan önce sağ şeritten gelen araçlara geçiş hakkı verilmeli, Dönülecek yolun gidişe ayrılan kısmına girmek için arkadan gelen ve sola dönecek diğer araçları engellememek için sola dönüş geniş bir açıyla yapılmalı, Eğer varsa yayalara ya da bisikletlilere geçiş hakkı verilmelidir.

Virajlı yolda araba nasıl kullanılır?

Doğru viraj alımında ideal sürüş çizgisi “dıştan gir -içe kapan – tekrar dışa açıl” şeklinde olmalıdır. Bir virajı dıştan (yani sağa dönülen virajlarda yolun soluna yanaşarak, sola dönülen virajlardaysa yolun sağına yanaşarak) dönmek, esas alınan konudur.

Araba kullanırken direksiyon nasıl tutulur?

Direksiyon nasıl tutulur merak ediyorsanız önerilerimize göz atmanızda fayda var.

  1. Direksiyon kesinlikle tek elinizle tutmayın; iki elinizle tutun.
  2. Direksiyon tutarken, direksiyon simidinin bir saat göstergesi gibi olduğunu unutmayın.
  3. Aracın gittiği yön, 12 saat yönüdür; sizin bulunduğunuz yer ise 6 yönüdür.

Araba sürerken kırmızı ışıkta nasıl durulur?

Yeni nesil bir otomobille kırmızı ışığa yaklaşmanın doğru yolu, otomatik araçların yaptığı gibi, motor devri 1.000’e ulaşıncaya kadar yavaşlamaya devam etmektir. Aracı durdurmadan hemen önce vitesi 1’e alabilirsiniz. Eğer kırmızı ışıkta bir süre bekleyecekseniz, ayağınızı debriyajdan çekerek vitesi boşa almak gerekir.

You might be interested:  FAQ: Passat Nasıl Araba?

Direksiyon hakimiyeti nasıl oluşur?

Direksiyon hakimiyetini sağlamak isteyen acemi sürücüler, öncelikle direksiyonu yumuşak ve ani olmayan hareketlerle kontrol etmelidir. Geliştirme sürecinde kişinin manevra, sağ ve sol dönüşlerde sinyal verme, dur ve kalk çalışmaları, yokuşta kalkma ve durma gibi pratikleri mutlaka yapması gerekir.

Hangi durumlarda debriyaja basılır?

Aracı ilk hareket ettireceğiniz zaman da debriyajı kullanırsınız. Yine aracınızı durdurmak istediğinizde frene sert bir şekilde basmak yerine debriyaj ile birlikte hafif basmanız yerinde olacaktır. Böylece sert bir şekilde aracınız durmaz ve aracınızın frenleri zarar görmez.

Viraj dönerken frene basılır mı?

Bir virajı güvenli bir şekilde dönmek için özellikle bilmediğimiz yollarda viraj öncesi direksiyon ve tekerlekler düz durumdayken frene basılır, hız düşürülür gerekirse vites küçültülür. Viraj içerisinde kesinlikle frene basılmaz.

Araç virajda önden kaymaya başladığında ne yapılır?

Ters yöne direksiyonu döndürülmemelidir. Çok hızlı ve sert bir şekilde önden kayma durumunda sert bir şekilde fren yapmak ve direksiyonu dönmek istenen yöne sert bir şekilde kırmak gerekebilir.

Uzun yolda viraja nasıl girilir?

Sağa viraj alırken, arabanızı şeridin soluna doğru konumlandırın, çünkü bu görüş alanınızı artıracaktır. Sola viraj alırken arabanızı şeridin ortasında tutun. Bu sizi yaklaşan trafik yolundan uzak tutacaktır, örneğin büyük bir araç diğer taraftan geliyor ve şeridinize giriyor olabilir.

Araba direksiyon saat kaç yönünde tutulur?

Direksiyon simidi saat olarak düşünülürse, sol el 9, sağ el 3 pozisyonuna getirilir. Böylelikle, günlük trafikte rahat bir kullanım sağlayan 9: 15 olarak adlandırılan doğru direksiyon tutuş ayarı yapılır.

Araç kullanırken ellerin direksiyon üzerindeki pozisyonu nasıl olmalıdır?

Elleriniz direksiyonda baş parmaklar üstte ve direksiyona paralel kalacak şekilde konumlanmalıdır. Doğru pozisyon alınırsa, manevra kabiliyetinde kolaylık sağlanır. Direksiyonu çok sıkı ya da çok gevşek tutmamalısınız. Direksiyonu tutma şiddetinizi kendinizi deneyerek belirleyebilirsiniz.

You might be interested:  Soru: Dizel Hangi Araba?

Araba park ederken direksiyon nasıl çevrilir?

Aracın vitesi geriye alınır, Aracımızın direksiyonu gireceğimiz yani park edeceğimiz yöne 1 tam tur çevrilir ve geriye gelinir. Aracımızın sağ aynası, arkasına gireceğimiz aracın stop lambası ile aynı hizaya gelinceye kadar geri gidilir.

Kırmızı ışıkta dururken debriyaja basılır mı?

Aracınızı kırmızı ışıkta viteste bırakmaktan debriyaja basıp hareket etmenize kadar, manuel aracınızı sürme şekliniz, kullanım ömrünü önemli ölçüde etkiler. Kırmızı ışıklarda aracımızı genellikle viteste tutup debriyaj ve fren ile bekleme yapmasını sağlarız. Ancak buna gerek yok.

Aracı stop ettirmemek için ne yapmalı?

Kirli Yakıtlardan uzak durulmalı ve mümkün olduğunca güvenilir yerlerden akaryakıt almak gerekir. Ayağınızı hızlıca ve birden debriyajdan çekmemelisiniz. Arabaya nazik davranmanız gerekir. Aracı kaldırırken ayağı debriyajdan çekerken eş zamanlı olarak ve yavaş bir şekilde gaza basmanız gerekmektedir.

Aracı durdururken neler yapılır?

Aracın Durdurulması

  • Aracın tekerlekleri kaldırım yönüne çevrilir.
  • El freni çekilerek araç sabitlenir.
  • Vites boşa alınarak kontak kapatılır.
  • Yolun eğimine göre araç yokuş yukarı durumda 1. vitese, yokuş aşağı durumunda geri vitese takılır.
  • Araçtan ineceklerin sağ taraftan inmesi sağlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *