FAQ: Marş Kömürü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır?

Marş dinamosu kömürü bittiği nasıl anlaşılır?

Bu belirtilerin en başında da motorun devirsiz dönmesi gelir. Araç marş devri az olduğu için çalışmayacaktır. Aracın marşına bastığınızda tık sesi gelir ve araç çalışmaz. Aracın kontağını çevirdiğinizde anormal bir ses çıkar, araç birden yavaşlar ya da hızlanabilir.

Marş kömürü biten araba nasıl çalışır?

Unutmamak gerekir ki marş motorunuzun kömürü bitmişse aracınız hiçbir şekilde çalışmaz. Şöyle ki şayet aracınızda volant dişlisi bölümünde bir arıza yaşarsanız; aracınız bir çalışıp bir çalışmayabilir. Ancak bu durum marş dinamosu kömürü için geçerli olmamaktadır.

Marş dinamosu arızalı araç nasıl çalıştırılır?

Marş motorunu son bir kez olsa da çalıştırma

 1. Aracınızın marş motorunun yerini bulun.
 2. Motor sıcak ise biraz soğumasını bekleyin.
 3. Ellerinize eldiven giymeniz iyi olabilir, çoğu motorda marş motoru motorun arka kısmında bulunur.
 4. Elinize çekiç tarzı sert bir cisim alarak marş motoruna hafif hafif vurun.

Marş basmazsa ne yapılır?

Marş Basmıyor Ne Yapmalıyım?

 1. Aracın aküsü kontrol edilmelidir. Şarj dinamosunda sorun varsa araç aküsünü dolduramaz.
 2. Akü normal seviyedeyse; Marş dinamosunda bir sıkışıklık olmuş olabilir. Yapılması gereken aracı servise götürmektir.
 3. Aracınız vurma sonucunda çalışırsa marş motorunun bakım görmesi gerekir.
You might be interested:  Soru: Benzinli Araba Kilometrede Ne Kadar Yakar?

Marş motorunun bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Bu belirtiler;

 1. Marş dinamosu kısmından ses gelmesi.
 2. Marşın eskiye oranla daha yavaş bir şekilde dönmesi.
 3. Marş dönmesi sırasında hız ve sesinde dalgalanma olması
 4. Marş dinamo dişlisinden ıslığa benzer ses gelmesi.
 5. Aracın geç çalışması ve marşı geç alması
 6. Aracın hiç marş almama durumu.

Marş motoru kömürü ne işe yarar?

Marş kömürü ise marş dişlisi, kolektör ve bobin ile birlikte marş motorunun en önemli parçaları olarak ön plana çıkar. Marş kömürünün işlevi, aküden gelen ve dinamosunun çevrilmesi için gerekli olan elektriğin marş motoruna iletilmesini sağlamaktır.

Araba geri nasıl Vurdurulur?

Arabanızı birkaç kişi bulup ittirmeniz gerekir. Öncelikle kontağı yarım çevirip ikinci vitese takın. Daha sonra aracın hareket etmesini sağlayın. Belli bir hıza ulaşınca ayağınızı debriyajdan çekin.

Marş basmaması neden olur?

Kontak çevrildiği anda araç marş basmıyor ise bunun nedeni akü olabilir. Ya akü bitiktir ya kutup başları gevşektir ya oksit yapmıştır ya marş şalteri bozuktur ya da marş motoru bozuktur. Marş basıldığı anda problem oluşmuyor ancak araç çalışmıyor veya araç yolda stop ediyorsa problem var demektir.

Marş motoru bozulursa ne olur?

Şayet marş motoru sisteminde bir arıza olursa araç hareket etmez. Marş dinamosu aküden aldığı elektrik ile çalışır. Anahtar takılıp kontak çevrildiğinde krank miline bağlı olan volan dişlileri dönmeye başlar. Aracın beyni aracılığı ile ayarlanan miktar ve orandaki hava ile yakıt karışımı motora dolmaya başlar.

Marş otomatiği nasıl çalışır?

Marş motoru, akümülatörden aldığı elektrik vasıtasıyla çalışmaktadır ve kendisine bağlı olarak çalışmakta olan volan dişlilerinin dönmesini sağlar. Volan dişlilerinin dönmeye başlamasıyla birlikte, otomobilinizdeki hava ve yakıt aracın motoruna dolmaya başlar. Böylece pistonlar ilk hareketini yapmaya başlar.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Akülü Araba Şarj Yeri Nerede?

Bir araba neden çalışmaz?

Bu sebepleri kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: Zayıf Akü: Akü bittiğinde y da voltajı azaldığında aracınız çalışmayacaktır. Bunun için ya akünüzü değiştirmeli ya da akünüzü şarj etmelisiniz. Marş Rölesi: Kablo bağlantılarının kirlenmiş olması, bu sistemin çalışmasını engeller.

Marş motoru yanar mı?

Böyle marş motoru aşırı ısınarak yanar. Diğer bir yanma sebebi ise marş motoruna giden kabloların aşınması. Kablonun şase yapması durumunda, marş motoruna elektrik akımı gitmesi devam eder ve yine aşırı ısınmaya bağlı olarak yanar.

Akü zayıfsa marş basar mı?

Akü ile ilgili en merak edilen sorulardan bir diğerinin ise “ Akü biterse ne olur?” olduğunu biliyoruz. Akü bitince aracınızın marş motorunu ateşleyemez, yani aracınızı çalıştıramazsınız. Buna ek olarak aracınızın diğer elektronik aksamları da çalışmaz duruma gelir.

Araba neden geç marş alır?

Marş motorunun sorunlu olması ya da gücünü kaybetmesi motora ilk hareketini vermekte zorlanmasına sebep olur. Ayrıca bir diğer sebep ise, aküdür. Akünün voltaj değerleri düştü ise, ya da ömrünü tamamlıyor ise, marj motoruna yeterli gücü veremediğinden aracınızı çalıştırmanız zorlanacaktır.

Marş şalteri nedir?

1. Marş şalteri görevi yapar: marş motoruna elektrik akımının en kısa yoldan, isteğimize bağlı olarak ve emniyetli şekilde gitmesini sağlar. 2. solenoid ayırma çatalını hareket ettirerek marş dişlisini volana doğru yaklaştırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *