FAQ: Otomatik Araba Ne Demek?

Otomatik vites ne olarak geçer?

Otomatik vitesin anlamı, vitesin sizin iradenize gerek kalmadan otomatik olarak değiştirilmesi şeklinde açıklanabilir. Otomatik vitesli bir araca bindiğinizde araçta vites kolu ve debriyaj pedalı olmadığını, sadece iki pedal bulunduğunu görebilirsiniz.

Otomatik vites arabada kaç vites var?

Tork konverteri debriyajın işlevini yapar. Bir otomatik şanzımanda 3-4 ya da 5 ileri veya 7 ileri vites bulunur. Bu vitesler P-R-N-D harfleriyle ifade edilir. P harfi park halinde olmayı, R harfi geri vitesi, N harfi ekonomik bekleyişi ve D harfi de ileri hareket etmeyi ifade eder.

Yarı otomatik vites araba ne demek?

Yarı otomatik vitesli araçlarda debriyaj pedalı bulunmaz. Yarı otomatik vitesin bir diğer avantajı da, düz vitese göre daha az yakıt tüketimi yapmasıdır. Manuel vites sisteminde debriyaja basıp vitesi değiştirmeniz gerekirken, yarı otomatik viteste bunu sizin yerinize iki adet vites robotu uygular.

Otomatik vites araba nasıl durdurulur?

Gideceğin yere varınca fren pedalına giderek artan bir basınç uygulayarak aracı tamamen durdur ve vites kolunu tekrar “P” (park) konumuna getir. Kontak anahtarını saat yönünün tersine döndürerek arabayı stop ettir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: 70 Bin Liraya Hangi Araba Alınır 2017?

Otomatik vitesli araçlarda baskı balata var mı?

Otomatik vites olan araçta dedriyaj baskı balata olurmu? tabikide olmaz! Bu vites kutusuna sahip olan araçlarda baskı balata hatta bilya bulunmaktadır.

Yarı otomatik şanzıman nasıl kullanılır?

Yarı otomatik vites sistemine sahip araçlarda, sürücüye kullanım kolaylığı sağlayan en önemli unsur, debriyaj pedalının bulunmamasıdır. Yapılması gereken sadece vites kolunu D, yani drive konumuna alarak sürüşe başlamak ve otomobile hareket kazandıran enerjinin motora, ardından tekerleklere aktarılmasını sağlamaktır.

Otomatik viteste 2 ne demek?

2:Bu mod vites sınırını 2 olarak belirler. Bu modda da kalkış yapabilirsiniz. 1. viteste kalkar ancak 2. vitesi geçemezsiniz.

Bir arabada kaç vites vardır?

4 ileri, 5 ileri, 6 ileri ve 7 ileri vitesli şanzımanlar günümüz araçlarında görülebilmektedir. Düz vitesli araçlarda devir gücüne göre işleyen bir sistem vardır.

7 ileri vites ne demek?

7 ileri S tronic, sürücüye, manuel vites değiştirme veya vites değişimini şanzımana bırakma seçeneğini sunar. Manuel modda ne zaman vites değiştireceğine sürücü kendisi karar verir ve bu kararını direksiyon üzerindeki vites değiştirme kulakçıkları ile ya da seçici kolu hareket ettirerek uygular.

Yarı otomatik ile otomatik vites arasındaki fark nedir?

Yarı otomatiklerde sadece debriyaj görevi yapılmasına karşın, tam otomatiklerde debriyajın haricinde geçirilecek vites de debriyaj kontrol edilirken hazır hale getirilir. Dolayısıyla vites geçişleri neredeyse hissedilemeyecek kadar sessiz ve sarsıntısız şekilde yapılmaktadır.

Tiptronik vites yarı otomatik mi?

Temel olan sistem manuel vitestir ve malumunuzdur ki her vites geçişinde siz debriyaja basarsınız ve uygun devire göre vites geçişini sağlarsınız. Triptonik yada triptronik olarak bilinen kelimenin asıl kullanım şekli ve doğrusu tiptronik ‘tir. Tiptronik vites ile yarı otomatik vites ise aynı şeydir.

Tiptronik vites ne demek?

Triptonik şanzıman, hem vitesli araç kullanma keyfini yaşatan hem de otomatik vitesin keyfini yaşatan bir sistem. Debriyaj olmadan rahat kullanım sunar. Tiptonik vites ya triptonik vites araçlarda tıpkı otomatik vitesli araçlarda olduğu gibi debriyaj yoktur.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Sürtüğü Nasıl Geçer?

Otomatik vites araba yokuş aşağı nasıl kullanılır?

Yokuş inerken otomatik araba hızlanır. Bunu kontrol edebilmek için kendinize göre manuel olarak aracı ayarlayabilirsiniz. Yokuş çıkarken ise, araca biraz fazla gaz vermek doğru bir harekettir. Bu araçlarda, geri kaymayı önleyen bir sistem bulunduğu için yokuşta durmak ve yokuşta kalkmak oldukça basittir.

Araba sürerken nasıl durdurulur?

Düz vitesli olan otomobillerin yollarda durdurulması için öncelikle gazdan ayağın çekilmesi gerekir. Daha sonra ise fren pedalına basılarak aracın hızı düşürülür. Debriyaj frenine en sonuna kadar basılır ve aracın durdurulması sağlanır. En son olarak ise el frenini çekilir ve araç bütünüyle durdurulur.

Otomatik vites araba neden titreme yapar?

Sonuç olarak otomatik vites geçişlerinde sarsıntı olmasının sebepleri arasında; şanzımana yağ sızıntısı, balataların aşınması, şanzıman kulaklarının işlevini yitirmesi yada genel bakımının eksik yapılmış olması seçenekleri en yaygın görülen sebeplerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *