FAQ: Sıfır Araba Alırken Trafik Sigortasını Kim Öder?

Plaka olmadan trafik sigortası yapılır mı?

Yani aracın trafiğe çıkmadan önce trafik sigortası yaptırılmalıdır. Sigorta şirketleri, sıfır kilometre araçların ruhsat bilgisi olmadan trafik sigortası poliçesi düzenleyebilmektedir.

Sıfır araba masrafları nelerdir?

Aracınızın yıllık ya da aylık masraflarını önceden hesapladığınızda harcamalarınızın kontrolünü sağlamak daha da kolaylaşır.

 • Otomobilinizi Kredi Harcamaları
 • Otopark Ücreti.
 • Bakım ve Temizlik Masrafları
 • Akaryakıt Masrafı
 • Araç Muayenesi.
 • Motorlu Taşıt Vergisi.
 • Zorunlu Trafik Sigortası
 • ÖTV Ödemesi.

Yeni araç plaka masrafı ne kadar?

Fakat araç sahibi plakasını vermek istemiyorsa belli bir ücret ödemek zorunda. Sizin ödeyeceğiniz tutar sadece 0 araç alırken ödeyeceğiniz plaka tutarı ile aynı olacaktır. Yani 55 TL.

Sıfır araba alırken ödeme nasıl yapılır?

Araç satın alırken nakit, çek ya da havale gibi çeşitli yöntemlerden yararlanarak ödeme yapılabilir. Bunlar arasında en çok tercih edilen yöntemler ise çek ve havaledir. Aracın noterden devri sırasında paranın ödenip ödenmediği sorulacağı için ödemenin önceden yapılması gerekir.

Ölen kişi adına trafik sigortası yapılır mı?

Vefat eden kişiye trafik sigortası yapılmamaktadır. Bu yüzden zorunlu trafik sigortasının veraset ilamı ya da mirasçılık belgesi çıktıktan sonra varislerden birinin adına yapılması gerekir.

You might be interested:  Özürlü Raporuyla Nasıl Araba Alınır?

Araç plakası sigortayı etkiler mi?

POLİÇE PLAKAYA KESİLMEYECEK Artık trafik sigortası, aracın plakasına değil sigortayı yaptıranın, sürücünün TC kimlik numarasına göre düzenleniyor, primler de ona göre belirleniyor. Yani, plaka ne olursa olsun, araç sahibinin ikameti neredeyse; o ilin primleri ile sigorta yapılıyor.

Sıfır araç noter masrafı kim öder?

Satıcı aksi belirtilmedikçe herhangi bir noter ücreti ödemez. Ancak satış işlemleri gerçekleşmeden önce ödenmemiş vergi borçları ve trafik cezaları varsa onları satıcının ödemesi gerekir.

Sıfır araba aldım nelere dikkat etmeliyim?

Sıfır Araç Teslimatından Önce Kontrol Etmeniz Gerekenler

 • Her Detayı Önemseyin.
 • Bayinizden Mutlaka Deneme Zamanı İsteyin.
 • Sıfır Araç Kilometresini Kontrol Edin.
 • Aracınız Özelliklerinin Kullanımını Öğrenin.
 • Teslimat ÖncesiTest Sürüşü Yapın.
 • Sıfır Araç Teslimatında Odağınızı Yüksek Tutun.

Sıfır araç alırken notere gidilir mı?

Araç alımı ya da satışı yapılacaksa her iki durumda da notere gidilmelidir. Notere gitmeden önce yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bunlar; Araç muayene kontrolü; muayenesi yapılmamış olan araçların satışı yapılamayacağından dolayı, araç muayenesi zamanında yaptırılmalıdır.

Tescilli araç belgesi nasıl alınır?

Araç tescil belgesini alımı için e-devlet üzerinden sorgulama yapılabilir. Bunun için gerekli olanlar kimlik kartı ve e-devlet şifresidir. Sisteme giriş yapıldıktan hemen sonrasında arama kısmında araç tescil belgesi yazmanız yeterlidir. Çıkan sayfada ‘Adıma Tescilli Araç Sorgulama ‘ kısmından belgeye ulaşılabilir.

Araç satışında para transferi nasıl yapılır?

Satıcı adına çek düzenlenir ve “ödeyiniz” yazılması gerekir, Satıcı adına blokeli hale gelen çek ile alıcı notere gelir, Noter işlemleri sırasında çek satıcıya teslim edilir. Satıcı noter işlemleri tamamlandıktan sonra bankaya giderek ücreti kendi hesabına aktarabilir.

Sıfır alınan aracın km’si kaç olmalı?

55km’ye kadar sıfır kabul edilir araçlar.Bunun üzerindeki değerler 2.el kapsamına girer diye biliyorum.

You might be interested:  Soru: Sıfır Araba Nasıl Alınır?

Araba alırken ne kadar masraf olur?

Alıcı tarafından notere ödenecek toplam tutar 2020 yılı için 224,50 TL olarak belirlenmiştir. Toplam tutar içerisinde; 148,50 TL noter evrak bedeli, 54 TL noter ücreti, 22 TL belge baskı ücreti yer alır. Plaka değişim ücreti araç satış masrafı dışında tutulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *