FAQ: Yerli Araba Ne Oldu?

Yerli otomobilin neyi yerli?

TOGG Yerli Otomobil, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından tasarlanan ve Türkiye’de üretilecek elektrikli otomobil. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB ortaklığında 28 Haziran 2018’de kurulan TOGG tarafından üretilecektir.

TOGG fabrikası ne zaman bitecek?

Şirket, zemin iyileştirmeyle başladığı inşaat çalışmalarında bir yılın sonunda çatı kapama sürecine geçti. Eylül sonunda tüm tesisin çatı kapama işlemlerinin tamamlanması planlanıyor. 2022 yılının sonunda seri üretime hazırız.

Yerli otomobil ne kadar yerli olacak?

“Yüzde 51 yerlilik oranı ile başlayacağız” Karakaş, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait “bağımsız ve özgür” olan TOGG’da yerlilik oranına ilişkin olarak, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre ülkemizde binek otomobilde yerlilik oranı yüzde 19,6 ile yüzde 66,3 arasında değişiyor.

TOGG devam edecek mi?

TOGG ‘un marka çalışmaları da planlanan şekilde devam etti. TOGG CEO’su Karakaş, Türkiye ve yurt dışı pazarlarında değişik isim alternatiflerini ölçtüklerini, Türkiye’nin Otomobili’nin yoluna TOGG markasıyla devam edeceğini bildirdi.

Yerli otomobil yerli mi?

Yerli otomobil TOGG’un hem kendisi hem de parçaları için fikr-i mülkiyet hakları ülkemize ait. Bu da onu yerli kılıyor.

Yerli otomobil aküsü nerede üretilecek?

Türkiye’nin yerli otomobilini üretecek olan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), sosyal medyadan yaptığı duyuruda Çinli Li-lon batarya üreticisi Farasis ile sözleşme imzalandığını duyurdu. İmzalanan sözleşmeyle birlikte yerli otomobil TOGG’un pilinin Türkiye’de üretileceği açıklandı.

You might be interested:  Sık sorulan: Araba Motor Yağı Ne Zaman Değişir?

Yerli otomobil ortakları kimler?

Bu kapsamda TOGG hissedarları Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu KAP’a yaptıkları açıklamalarda sermaye artırımına iştirak ettiklerini duyurdular. Üç hissedar da sermaye artırımı sonrasında KÖK’ün TOGG sermayesinde kalan yüzde 2.9 payının yüzde 0.2’lik kısmını da satın aldıklarını duyurdu.

TOGG un motoru yerli mi?

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilde Alman motoru kullanılacağını açıkladı. Karakaş, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada; TOGG otomobilinde Almanya menşeili olan Bosch marka bir motor kullanılacağını belirtti. Karakaş, “ Motor konusu önemli. 400 kg batarya paketi ve bir ya da iki motor.

Yerli otomobil bataryasını kim üretecek?

Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis ile anlaşmaya giden TOGG’un, bu kapsamda yerli otomobilin batarya modülü ile paketinin de Türkiye’de üretmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *