Hızlı Cevap: Araba Aksı Nasıl Kırılır?

Araba aksı neden kırılır?

İşte AKS neden kırılır sorusunun yanıtı; Rulman bozulması: Genellikle dışarıdan alınan darbeler sonucunda oluşur. Aşırı yük: Her aracın yük taşıma kapasitesi bellidir. Darbe: Aracı sürerken tekerleklerin döndüğü bölgede aksların hizasına darbe yapabilecek taş, odun ya da farklı cisimlere vurmaktan kaçınmak gerekir.

Arabanın aks kesmesi nedir?

Arazi ve yük taşıyan araçlarda binek araçlara göre çok daha sağlam yapılmıştır. Ancak her parçanın olduğu gibi bu parçanın da bir dayama gücü var. Bu parça, hareketli bir parçadır ve içindeki bilyeler çeşitli nedenlerden dolayı dağıldığı zaman aks kırılması, sanayi dilinde ise aks kesilmesi meydana gelir.

Aracın aksı neden kopar?

Aracı sürerken tekerleklerin döndüğü bölgenin taş ve odun gibi sert cisimlere denk gelmesi aksa zarar verebilir. Bu tür darbeler aksların kırılmasına kopmasına neden olabilir. Her aracın yük taşıma kapasitesi farklıdır, fazla yük sebebiyle aks baskılanır ve bozulabilir.

Arabanın aksı koparsa ne olur?

Aks kafasının kopması durumunda aracınız vitese geçer ancak gaz vermenize rağmen hareket sağlanamaz. Ak kopması frenlerin işlevini yerine getirememesine neden olabilir.

Aks kırılırsa araba gider mi?

Aks kafası arızası da bu şekilde çok önemlidir ve kopması, kırılması durumunda araç yolda kalır. Bir alternatifi olmadığı için aracın yürüme şansı yoktur. Aynı şekilde aksın diğer herhangi bir eklem parçaları kırılırsa da araç yine yolda kalacaktır.

You might be interested:  Bir Araba Nasıl Perte Çıkar?

Aks değişimi ne kadar?

Aks değişimi fiyatı ortalama olarak 150 – 500 TL arasındadır. Ancak bu fiyat aksın değişmesini gerektiren duruma göre farklılık gösterebilmektedir. Aksın değişimi başka aksamlarda oluşan sorunlardan kaynaklı ise sadece aksı değiştirmek yeterli olmaz, ön takım parçaların da kontrolünün yapılması gerekir.

Arabanın aks kesmesi nasıl anlaşılır?

Aks Kafası Arızası Nasıl Anlaşılır?

  1. Aks Körüğünde Yağ Kaçağı Aks kafasının içerisinde bulunan gres yağı sürtünmeyi azaltır.
  2. Tam Dönüşlerde Gelen “Tık Tık” Ses. Aracınızla tam sağa veya tam sola dönüş yaptığınızda “tık tık” şeklinde bir ses geliyorsa sorun aks kafasındadır.
  3. Aracınızın Zıplayarak Gitmesi.
  4. Titreme.
  5. Vuruntu.

Aks arızası nelere yol açar?

Arızalı bir aks milinin en yaygın belirtisi, direksiyonu döndürdüğünüzde duyulan tıklama sesidir. Akslar aşırı derecede aşındığında eklemlerde boşluk oluşur ve dönüşlerde ses yapmaya başlarlar. Sesin şiddeti direksiyon açısına ve dönüş hızına göre artabilir.

Araba aks ne işe yarar?

Halk arasında dingil adıyla da anılan aks, motorlu araçlarda diferansiyel sisteminden çıkan dönme hareketini tekerleklere ileten çelik mildir. Bir diğer deyişle motorun sağladığı gücü ve torku tekerleğe aktaran parçadır. Aks körükleri ise aksın iç ve dış bölümünde yer alır.

Aks neden çıkar?

Genellikle dışarıdan alınan darbeler sonucunda oluşur. Bunun dışında rulmanların üzerinde zamanla oluşabilecek aşınmalar veya rulmanın olması gerekenden fazla sıcak olması da bozulmaya sebep olabilir.

Aks boşluğu nasıl anlaşılır?

Genellikle aks boşluğu nasıl anlaşılır sorusuna verilen cevaplardan birisi direksiyondaki titremedir. Bu aşırı sürat yaptığınızda direksiyon titriyorsa aks arızalı olabilir. Yavaş anlaşılmayan titreşim araç hızlandıkça daha belirgin bir hale gelerek kendini fark ettirmektedir.

Arabanın dingili neresidir?

Bir tekerleğin, üzerinde döndüğü merkezdeki şafta dingil denir. Bu dingil ya tekerleklere tespit edilmiştir ve onlarla birlikte döner, ya da tekerlekler dingilin her iki ucunda yataklar üzerinde döner. Otomobilde bu metodların her ikisi de kullanılır.

You might be interested:  Soru: 20000 Tl Ye Hangi Araba Alınır 2016?

Araç tahrik mili nedir?

Aks, motor tarafından oluşturulan gücü (tork), aracın önüne (ön tekerlek tahriki), arka (arka tekerlek tahriki) veya ön ve arka (dört tekerlekten çekişli) iletir. Akslara tahrik mili de denilmektedir ve lastikleri taşımanın yanında yön de verirler. Aks, şanzımandaki torku alır ve tekerlekleri döndürmek için kullanır.

Aks lalesi ne demektir?

Aks lalesi, şanzımandan almış olduğu gücü tekerin pozisyonu ne olursa olsun aynı oranda değiştirmeden tekerleklere iletir. Tekerin duruşuna göre aks mili üzerideki üçlü rulman düzeneğinin üzerinde ileri geri hareket ederek aksun boyunun uzayıp kısalmasını sağlar.

Aks tıpta ne demek?

Bir kişinin diyabetli olup olmadığı Açlık Kan Şekeri ( AKŞ ) ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak saptanır. AKŞ ölçümü 100-125 mg/dl olması gizli şeker (pre-diyabet) sinyalidir. AKŞ ölçüm sonucunun 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *