Hızlı Cevap: Araba Alıp Satmak Için Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Araç alım satım belgesi nereden alınır?

Oto Alım Satım Belgesi Nereden Alınacak? Yetki belgesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüklerince ve Bakanlık,üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilir.

Yetki belgesini kimler alabilir?

MADDE 6 – (1) İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için; (a, b, c, ç maddelerinin yanı sıra kişilerin) d) (Ek:RG-8/9/2018-30529) Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün

Yetki belgesi nasıl alınıyor?

Araç satım yetki belgesi başvurusu Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. İkinci el motorlu kara taşıtları ticaret bilgi sistemi üzerinden yetki belgesi başvurusu oluşturuluyor. Alınacak olan belge sistem üzerinden verilmektedir ve 2.el araç alım satım yetki belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır.

Oto Galeri mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır?

Galericilik belgesi almak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüklerince ve Bakanlık ya da bakanlıkça uygun görülen üniversitelere, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurumlara başvurulmalıdır.

You might be interested:  Araba Cam Buharı Nasıl Önlenir?

2 el araç alım satım belgesi nasıl alınır?

Bireylerin ikinci el satış belgesi alabilmesi için kurumlara başvurularını yapması gerekir. Bireyler belgeye sahip olmak istiyorsa, Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüklerine giderek başvurularını yapması gerekir. Yapılan başvurular kısa süre içinde cevaplanarak, kişilere belgeler teslim edilir.

Yetki belgesi nereden alınır?

Bu belge Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilir. 05 Eylül 2018 tarihi itibarı ile Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (https://ttbs.gtb.gov.tr)üzerinden alınan başvurular sonrasında, emlak işletmelerine yetki belgeleri Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilemeye başlanmıştır.

Taşımacılık belgesi nasıl alınır?

Yolcu ve servis taşımacılığı belgesi nasıl ve nereden alınır? Yetki belgesi alacak kişilerin vergi levhalarında belirtilen merkez adresinin bağlı bulunduğu ilin, bağlı bulundukları Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.

2 el araç yetki belgesi kimlere verilir?

Dolayısıyla araç satış yetki belgesi kimler alabilir noktasında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile uğraşan gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların işletmeleri için yetki belgesi alması zorunlu tutuluyor.

Şirket için yetki belgesi nasıl alınır?

Yetki belgesi bulunan ilin ticaret odalarından alınır. Ticaret Sicili Müdürlüğü’nden tüzel kişiliği gösterir yetki belgesi dilekçe ile istenir. Ücrete tabidir ve şirketin türüne göre değişiklik gösterir.

Galeri alım satım belgesi nasıl alınır?

Galeri yetki belgesi almak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca görevlendirilen özel işletmelere başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında işletme sahibinin diploması ve araç alım satımına dair nace kodunun olduğu vergi levhasının fotokopisi istenmektedir. Başvuruların ardından yazılı ve sözlü sınav yapılmaktadır.

Oto alım satım yetki belgesi ne kadar?

Oto alım satım belgesi fiyatı ise kuruluştan kuruşa elbette farklılık gösteriyor. Bu yüzden her kuruluşun belgeye vermiş olduğu fiyat maalesef farklı oluyor. Oto alım satım yetki belgesi fiyatı ortalama olarak 700 TL ve 1000 TL arasında farklılık gösteriyor.

You might be interested:  Normal Araba Ehliyeti Hangi Sınıf?

Emlak yetki belgesi nasıl alınır 2021?

Emlakçı olmak, emlakçılık belgesi almak için ilk olarak MYK’nın yetkilendirdiği belgelendirme kurumlarında sınava girerek emlak mesleki yeterlilik belgesini almak, ardından emlak ofisinin açılacağı ilin Ticaret İl Müdürlüğüne meslekli yeterlilik belgesi teslimi yapılarak, emlak yetki belgesini almak gerekir.

Motorlu kara taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 kimler alabilir?

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu belgesi almak için herhangi bir başvuru ön şartı bulunmamaktadır. Herkes bu belgeyi almak üzere başvuruda bulunabilir.

Ikinci el motorlu kara taşıtı Ticareti Yetki Belgesi nasıl alınır?

Yetki belgesi başvuruları İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi (İETTS) üzerinden yapılmakta olup yetki belgesi ticaret il müdürlükleri tarafından bu Sistem üzerinden verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *