Hızlı Cevap: Araba Park Etmek Nasıl Öğrenilir?

Arabayı park ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Aracınızı park ederken gözünüzü dikiz aynasından ayırmamanız ve hizanızı düzgün bir şekilde belirlemenizdir. Tabi sakin olmayı unutmamak kaydıyla. Hem kendi aracınızın hem de diğer araçların çıkışlarını kolaylaştırmak için de, öndeki araçla aranızla en az 50 cm gibi bir mesafe bırakmalısınız.

Arabayı park ettikten sonra ne yapılır?

Arabayı park ettikten sonra el frenini çekip, vitesi boşa almak gerekir. Ayağınızı da frenden çektikten sonra araba sadece el freni ile duruyorsa o anda uygun vitese takmanız gerekmekte.Otomatik vitesli araçlarda da aynı işlem uygulanmalı. Park edildikten sonra vites N konumuna getirilmeli ve el freni çekilmeli.

Araba park ederken direksiyon nasıl çevrilir?

Aracın vitesi geriye alınır, Aracımızın direksiyonu gireceğimiz yani park edeceğimiz yöne 1 tam tur çevrilir ve geriye gelinir. Aracımızın sağ aynası, arkasına gireceğimiz aracın stop lambası ile aynı hizaya gelinceye kadar geri gidilir.

Araba park ederken hangi sinyal verilir?

Aracınızı park ederken eğer yanaşacaksanız önce o yöne doğru sinyal verin. Sonrasında geri geri gelecekseniz sinyal lambanızı değil dörtlüleri yakmanız gerekmektedir. Geri manevra yapmadan önce ise sağa sinyal vermek en doğru hareket olarak nitelendirilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Otomatik Vites Araba El Freni Çekik Giderse Ne Olur?

Araba park etmek nasıl olur?

Kısaca bahsetmek gerekirse arka arkaya sıralanmış iki araç arasındaki boşluğa arabanızı park etmenin en kolay yolu paralel parktır. Bu yöntem için öndeki aracın aynaları ile kendi arabanızın aynalarını paralel olacak şekilde hizalayın. Ardından 30-40 derecelik bir açı ile geri ilerleyerek boşluğa doğru girin.

Paralel park nasıl yapılır?

Paralel araç park etmenin püf noktalarından biri, freni kontrol ederek yavaş bir şekilde geri geri gitmektir. 45 derecelik bir açıya geldiğinizde, yani yan aynadan arkadaki aracın plakasını gördüğünüzde durun ve direksiyonu bu sefer tam sola kırarak geri geri gitmeye devam edin.

Arabayı durdurmak için ne yapmak gerekir?

Düz vitesli olan otomobillerin yollarda durdurulması için öncelikle gazdan ayağın çekilmesi gerekir. Daha sonra ise fren pedalına basılarak aracın hızı düşürülür. Debriyaj frenine en sonuna kadar basılır ve aracın durdurulması sağlanır. En son olarak ise el frenini çekilir ve araç bütünüyle durdurulur.

Araba boşta bırakılır mı?

Aracınıza bindiğinizde unutup vites boşta değilken çalıştırmanız durumunda öne veya arkaya araç bir anda gitmeye çalışacak ve stop edecektir. Bu sebeple araç önce boşa alınmalı veya debriyaja basarak çalıştırılmalıdır.

Önce el freni mi kontak mı?

Önce el freni indirilir ve kontak anahtarı çevrildikten sonra vites kolu D’ye getirilerek aracın hareket etmesi sağlanır.

Hidrolik direksiyon kaç tur döner?

Dişliler ve rot kolu yardımıyla sağ ve sol dönüşlerde en kusursuz dönüş için tekerleklerin ne kadar eğimle döneceği ayarlanmıştır. Günümüz araçlarının çoğu sağa ve sola maksimum dönüş için 3 ile 4 tur arasında bir dönme miktarına sahiptirler.

Direksiyon hakimiyeti nasıl olur?

Direksiyon Hakimiyeti Nedir? Nasıl Sağlanır?

  1. Koltuğunuzu size en uygun doğru pozisyona getirin ve dik şekilde ayarlayın.
  2. Sırtınızın sürücü koltuğuna tam olarak temas etmesini sağlayın.
  3. Bileklerinizi direksiyonun üst kısmına gelecek şekilde yerleştirin.
  4. Direksiyon tutuşunuzun saat 9:15 yönünde olmasına özen gösterin.
You might be interested:  Soru: Araba Cizikleri Nasıl Giderilir?

Direksiyon sınavı paralel park kaç hamle?

Çapraz kalan arabayı kaldırıma parallel hale getirmek için sadece iki hamle hakkınız vardır unutmayınız.

L parka girerken sinyal verilir mi?

L Parka yanaşırken sağ sinyalimizi veririz, yanaşırken aracın hızını iyice düşürmeliyiz. L ‘ye girerken dubalar ile kaldırımı ortalayarak düz bir şekilde (kaldırıma paralel olarak) dubalar ile kaldırımın arasına gireriz, ” L Dönüş Alanı” Tabelasını yanında dururuz.

Direksiyon sınavında dörtlü ne zaman yakılır?

– Dönüşlerde, sollamalarda, ilk kalkışta gideceğiniz yöne doğru mutlaka sinyal vermelisiniz. – Park ederken, %7 eğimli alanda kalkış yaparken, geri geri gelirken dörtlüleri yakmayı unutmayınız.

Dörtlü flaşör ne zaman kullanılır?

Dörtlü flaşör; Acil uyarı ışıkları yani dörtlü ikaz lambalarının yanmasını sağlar. Araç arızalandığında mecburi durma durumunda kullanılır. Acil uyarı ışıkları ( dörtlü ikaz) lambalarının açık olduğunu bildirir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *