Hızlı Cevap: Araba Rötuş Nasıl Yapılır?

Rötuş işlemi nasıl yapılır?

Rötuş Nasıl Yapılır?

 1. Çiziğin bulunduğu bölge temizlenir ve kuru bir hale getirilir.
 2. Çiziğin etrafı maskeleme bantı ile kapatılır.
 3. İnce uçlu boya fırçası, boya kutusuna batırılır.
 4. Acele etmeden yavaşça birinci kat boya yapılır.

Araba rötuşu nasil yapilir?

Rötuş İşlemi Nasıl Yapılır?

 1. İşlem yapılacak yer temizlenir.
 2. Maskeleme bandı ile bölge çevrelenir.
 3. Aracınıza uygun olarak almış olduğunuz boyanın içine ince uçlu fırça batırılır ve fazlalık boya süzülür.
 4. Yavaş bir şekilde birinci kat boya yapılır ve kurumaya bırakılır.

Araba rötuş boyası nedir?

Oto rötüş boyası, aracın kasası üzerinde bulunan ince çizikleri ya da deformaları aynı renk boya ile kapatmak için uygulanan yöntemdir. Rötüş boyası, aslında bir nevi ince kusur kapatma işlemi olarak da değerlendirilebilir.

Rötuş işlemi nedir?

Rötuş, bir şey üzerindeki kusurları düzeltmek amacı ile yapılan iyileştirme işlemi. Yaygın olarak bir fotoğrafçılık terimi olarak kullanılan rötuş, klasik fotoğrafçılıkta bir fotoğraf üzerinde bulunan çizik, toz ve benzeri kusurları kapatmak için yapılan işleme denir.

Rötuş mu rötuş mu?

Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ” rötuş “tur. RÖTUŞ KELİMESİNİN SÖZLÜK ANLAMI NEDİR? TDK sözlüğüne göre; Türkçeye Fransızcadan geçen rötuş; “Düzeltmek amacıyla yapılan değiştirme” demektir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Benzinli Araba Nasıl Kaldırılır?

Rötuş boyası ne zaman kurur?

Peki araç boyası kaç günde kurur? Boya öncesi kuruma 2 gün, boya 1 gün, boya sertleşmesi 2 gün, pasta cila zımpara 1 gün totalde boyandıktan sonra 3 gün sonra aracınıza kavuşabilirsiniz.

MR rötüş boyası nasıl?

UYGULAMA: 1. Rötuş uygulanacak bölgeyi silerek ıslaklık ve kirden arındırın. 2.Kullanım öncesi ürünü iyice çalkalayın. 3.Şişe kapağını açarak kendinden fırçalı ürünle boyayı taşırmadan hasarlı bölgeye sürün. – Sürme işlemini yaparken uyguladığınız çiziğin derinliğine göre boya oranını göz kararı belirleyiniz.

Aracın renk kodu nerede yazar?

Arabanızın kapısının iç tarafında. Sürücü tarafındaki iç çizgi üzerinde. Motorun önündeki kaputun altında. Arka tekerlek yuvasında, doğrudan lastiğin üzerinde.

Oto boya nasıl inceltilir?

Uygulama yapılacak yüzeye önce bir toz şeklinde boya uygulaması yapılmalı, daha sonra uygun kalınlıkta uygulama yapılmalıdır. İNCELTME / KARIŞIM ORANI: Ağırlıkça 3 birim Akrilik Boyası, ağırlıkça 1 birim Akrilik Boya Sertleştiricisi ile karıştırılır. İnceltmek gerektiğinde % 10-15 Akrilik Tiner kullanmalıdır.

Touch Up boya nedir?

Tek bileşenli, fiziksel kurumalı, akrilik esaslı bir boyadır. Mat görünümlüdür. Yüksek yapılı bir üründür.

Tampondaki çizikler nasıl giderilir?

Tampon yüzeyini su ile temizleyip kuruladıktan sonra pamuk kullanarak Netfer Heroto-KA ağır çizik giderici kalın pasta yüzeye daireler çizerek yayılmalıdır. Çiziklere dik açıyla olacak şekilde yatay ve dikey düzlemde git gel hareketleriyle tampon yüzeyindeki zımpara izleri alınabilir.

Pasta cila ne kadar?

Netfer Çizik Giderici Pasta Ve Boya Koruyucu Cila Ürünleri

 • -21% Netfer 2’li Orta Araç Pasta Cila Set – 2×500 ML. 240,00 TL 189,90 TL.
 • -25% Netfer 4’lü Oto Pasta Cila Seti – 4×500 ML. 480,00 TL 359,90 TL.
 • -25% Netfer 4’lü Araç Pasta Cila Seti – 4×100 ML. 160,00 TL 119,90 TL.
 • -21% Netfer 2’li İnce Pasta Cila Set – 2×500 ML.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Doludan Nasıl Korunur?

Pasta cila uygulaması nasıl yapılır?

Aracın rengine göre ince ya da kalın pasta kullanılır. Araç koyu renk ise ince pasta, açık renk ise kalın pasta tercih edilir. Öncelikle pasta yapılacak yüzeyin güzel bir şekilde hiçbir toz, leke, pislik kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Ardından pastadan ufak parçalar alınıp yüzeyin farklı yerlerine sürülür.

Boya Koruma Nedir?

Boya Koruma Nedir? Boya koruma işleminin öncelikli amacı aracınızın rengini ve parlaklığını korumak ve zamanla oluşabilecek dış etkilere karşı üst düzey bir koruma sağlamaktır. Oto Boya Koruma uygulaması, aracınızın boyalı dış yüzeylerini daha parlak hale getirir.

Lokal boya ne anlama gelir?

Arabalarda yapılan lokal boya, herhangi bir parçanın tamamının değil bir bölümünün boyanması işlemidir. Arabalarda Lokal Boya Nedir? Özellikle lokal boya olarak adlandırılan boya çeşidi, bir parçanın belirli bir kısmının boyanmasıdır. Tüm parçanın boyanması durumu lokal boya olarak adlandırılmıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *