Hızlı Cevap: Kaybolan Araba Ruhsatı Nasıl Çıkarılır?

Araç ruhsatımı kaybettim nasıl çıkarırım?

Kayıp Araç Ruhsatını Çıkarmak İçin İstenen Belgeler:

 1. Ruhsatın tekrar çıkarılabilmesi için yetkili kişiye ait vekaletname,
 2. Emniyet birimlerine yapılmış kayıp ruhsat tutanağı,
 3. Zorunlu trafik sigortasına ait belge,
 4. Motor ve genel muayene tespiti.

Ben motorun ruhsatını kaybettim ne yapmam lazım?

Araç ruhsatını kaybettiğinizi veya çalındığınızı en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirin. Ruhsat yenileme için gerekli evraklar aşağıda;

 1. Ruhsatın tekrar çıkarılması konusunda yetkili olan bir vekaletname,
 2. Karakol tutanağı
 3. Motor ve genel muayene tespiti.
 4. Trafik sigortası yapıldığını gösterir belge.

Ruhsat değişikliği nasıl yapılır?

Noterde ruhsat yenilerken plaka değişikliği olacağını önceden bildirin. Plaka numarası almayı unutmayın ve Şoförler Odası’ndan plakanızı bastırın. Ruhsat yenileme için gerekli evraklar; kimlik ve eski ruhsattır. Plakanızı, ruhsatınızı ve kimliğinizi alarak notere gittiğinizde kısa sürede işlemler tamamlanmaktadır.

Araç geçici ruhsat süresi ne kadar?

şartı ile yedi gün için geçerli olmak üzere “B” Sınıfı Geçici Trafik Belgesi verilir. Bu süre hiçbir şekilde uzatılamaz.

Ruhsat bilgilerime nasıl ulaşırım?

Araç ruhsatı sorgulama işlemleri artık internet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet sayesinde araçlar ile ilgili bilgileri sorgulamak, ruhsat durumlarını öğrenmek isteyen herkes E-Devlet sisteminden giriş yaparak sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler.

You might be interested:  Soru: Araba Nasıl Çalıştırılır Ve Sürülür?

Arabanın ruhsatı çalınırsa ne olur?

Araç ruhsatınız kaybolur ya da çalınırsa … Araç ruhsatınız kaybolduğunda veya çalındığında ise mutlaka en kısa sürede il/ilçe emniyet müdürlüklerine giderek araç ruhsatınızın kaybolduğunu bildirmelisiniz. Bunun ardından gazeteye de ruhsatınızın kaybolduğuna ilişkin kayıp ilanı verebilirsiniz.

Eski ruhsatla muayene olur mu?

Araçlar muayeneye girdiğinde de bu belge artık doldurulmayacak. Bu nedenle de olası kontrollerde sürücülerin TÜVTÜRK tarafından verilen Araç Muayene Raporu’nu yanında taşıması zorunlu olacak.

Soyadı değişince ruhsat değişir mi?

Fotoğraf değişikliği ve İsim-Soyisim değişikliklerinde eski ruhsatın iadesi gerekmekte olup, isim soyisim değişikliğinde karar örneği fotokopisi, evlilik nedeni ile soyadı değişikliklerinde ise evlilik cüzdanının ilk üç sayfasının fotokopisi istenmektedir.

Ruhsat cezası ne kadar?

2020 yılında 112 TL olan ceza tutarı 2021 yılında 122 TL olarak güncellenmiştir. Ceza alan sürücülerin cezalarını erken öderse yüzde 25 oranındaki indirim tutarından yararlanacak ve ruhsatsız araç kullanma cezasını 91 TL olarak ödeyecektir.

Araç Ruhsat yenileme nerede yapılır?

Araç ruhsatı yenileme nasıl yapılır? Araç ruhsat işlemleri Emniyet Müdürlükleri Trafik Tescil Şubeleri tarafından yapılmaktadır. Vatandaşlar yaşadıkları ildeki şubelere giderek araç ruhsatı alabilir ya da yenileyebilirler.

Araba ruhsatı nerede değiştirilir?

Ruhsat yenileme işlemleri noterler aracılığıyla yapılır. Araç ruhsatı çıkarma ve yenileme ücreti 2021 yılında; Noter evrak bedeli: 148,50 TL. Noter ücreti:54 TL.

Silah ruhsatı yenilemek için ne gerekli?

SİLAH (BULUNDURMA) RUHSATI Almak ve Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

 • Kaymakamlık Makamına hitaben yazılmış dilekçe,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı,
 • Arşivli sabıka kaydı, (Cumhuriyet Savcılığından)
 • Sağlık raporu (tam teşekküllü hastaneden kurul raporu),

2 el araç ruhsat nasıl çıkarılır?

Yetkili tarafından noter satış sözleşmesi çıkartılır, alıcı ve satıcı tarafından isim, soyisim ve telefon numaraları yazılarak imzalanır. Noter satış sözleşmesi imzalandıktan sonra alıcı vezneye giderek hesaplanan noter ve işlem ücretini öder. İşlemler sonucunda alıcı aracın geçici ruhsatını alabilir.

You might be interested:  Araba Muayenesi Ne Kadar Sürer?

Araç ruhsat ne zaman gelir?

Günümüzde birçok kişi, araçlarına ruhsat çıkartabilmek adına birkaç iş gününü harcamaktadır. Aslen doğru hazırlanmış bir plan ile beraber, sadece 1 iş günü içerisinde ruhsatı çıkartabilme olanakları söz konusudur. İstenen belgeleri hemen toparlayarak, aracınızın ruhsatını tarafınıza geçirebilirsiniz.

Araç ruhsat işlemleri ne kadar sürer?

Bu işlemlerin ardından plakanızı teslim alıp sıfır aracınızda kullanabilirsiniz. 0 araç plaka işlemleri en fazla 2 gün sürmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *