Hızlı Cevap: Yabancıdan Yabancıya Araba Satışı Nasıl Oluyor?

Yabancıdan yabancıya araç satışı kimler kullanabilir?

Türkiye’de çalışmak, öğrenim görmek amacı ile geçici ikamet eden yabancı uyruklu şahıslar ve Türk vatandaşlığından çıkmış mavi ( pembe ) kart sahipleri; statülerine göre Turing teminatsız ve Turing teminatlı olmak üzere; gümrük vergisi, özel tüketim vergisi ve katma değer vergisinden muaf ( Tax Free ) olarak,

Yabancıdan yabancıya araba alınır mı?

Türkiye’de yabancıdan yabancıya satış ile bir araba alabilir (CD-MA/MZ). Sadece diplomatlar Herhangi bir ‘0’ km aracı Yetkili bayiden Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeden 1. el bir araba satın alabilir.

Tax Free araçları kimler kullanabilir?

Çalışma Bakanlığından çalışma izni olan yabancılar veya Türkiye’ye okumak için gelen öğrenciler (Kursiyerler hariç ) ve Türkiyeye Emekli olarak gelip yerleşen yabancı uyruklu şahıslar, bir türk takımında oynayan yabancı sporcular, yabancı gazetelerin Türkiye çalışanları, taxfree araç alabilir.

MA plakalı aracı kimler kullanabilir?

MİSAFİR ARAÇLARDAN KİMLER YARARLANABİLİR? Yukarıda belirttiğimiz özelliklerdeki kişiler, Türkiye’de oldukları süre içinde ve şartlarında değişme olmamak kaydıyla MA MZ plakası olan taşıtları sadece aileleri ve kendileri kullanabilir. Araçların farklı bir kişi tarafından kullanılması yasaktır.

You might be interested:  FAQ: 1.3 Dizel Araba Nasıl Kullanılır?

Yabancıdan yabancıya satış ne demek?

Genellikle bu sistem halk arasında yabancıdan yabancıya araç olarak da bilinmektedir. Bu sistemde yabancılar kendi adlarına yasal olarak Türkiye’de bulundurdukları ve sahibi oldukları araçlarını yine Türk vatandaşı olmayan yabancılara mavi plaka almak şartıyla satabilirler.

Turing teminat bedeli ne demek?

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Gümrük Yönetmeliği’nin 376/j maddesinde tanımlanan, yabancıların ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı özel kullanımlarına mahsus taşıtlarını ülkemizde kullanabilmelerini sağlayan, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından düzenlenen teminat hükmünde belgedir.

Alman vatandaşı Türkiyeden araba alabilir mi?

Evet, yabancıların Türkiye’de araba satın alabilmeleri mümkündür. Üstelik yabancılar bazı vergi avantajlarına da sahiptirler.

Yurtdışından araba getirirken ne kadar vergi verilir?

Yurt Dışından Araba Getirmek için Vergi Hesaplama

  1. 600 cm3 silindir hacmi olan ve vergi dışındaki satış rakamı 70 bin TL’ye kadar olan otomobillerde %45.
  2. 1600 cm3 silindir hacmi olan ve vergi dışındaki satış rakamı 70 bin – 120 Bin TL’ye kadar olan otomobillerde %50, 120 Bin TL üzerindeyse %60.

Çifte vatandaş olanlar yabancıdan yabancıya araba alabilir mi?

Çifte vatandaşlar, vatandaş olduğu yabancı ülkeden araç ithal edebilir mi? Hayır, çifte vatandaşın ithalat hakkı yoktur.

Yabancı plakalı aracı Türk kullanabilir mi?

Ülkemizde yurt dışından araç getirmek için herhangi bir kısıtlama yoktur. Yurt dışında ikamet eden bir kişi pasaporta işlemek şartı ile istediği kadar yabancı plakalı araçları Türkiye’ye getirebilir.

Çifte vatandaşlar yurt dışından araba getirebilir mi?

Cevap: Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1) gereğince çifte uyruklu vatandaşların yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi kapsamında taşıt getirme hakkı bulunmamaktadır.

Mavi plaka kime verilir?

Mavi Plaka Mavi zemin üzerine beyaz karakterlerin yer aldığı plakalar Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı resmi polis araçları tarafından kullanılıyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Rüyada Araba Görmek Ne Demek?

Yabancılar ÖTV’den muaf mı?

Üçüncü dereceden engelli olanlar ve engelli yakınları yani %90 ve üzeri engelli ve yakınları, Türkiye de ikamet eden veya ikamet tezkeresine sahip olan yabancı ülke vatandaşları yararlanabilmektedir. Yurt dışında ikamet eden Türk uyruklu mavi kart sahipleri de ÖTV istisnasından yararlanabilmektedir.

Mavi kartlılar araba alabilir mi?

Mavi Kart Sahipleri ÖTV’ siz Araç Getirebilirmi? En çok merak edilen konu budur. Normal şartlar altında getiremez ve kullanamazlar. Ancak bazı şartlar yerine getirilirse mavi kart sahipleri ÖTV siz MA plaka olarak adlandırılan araçları satın alabilir yada yabancı ülkeden getirdikleri araçları MA plakaya çevirebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *