Okuyucular soruyor: Araba Blok Çatlarsa Ne Olur?

Aracın motor bloğu neden çatlar?

Silindir bloğu, iki dış katman ve bir iç katmandan oluşan dökme metal bir alaşımdan yapılan malzemedir. Motor çok ısındığında, termal stresin bir sonucu olarak silindir kapağı çatlar. Motorunuzun bir kez bile aşırı ısınmasına izin vermek, silindir kapağının çatlamasına neden olabilir.

Silindir kapağındaki çatlak nasıl anlaşılır?

Silindir kapağındaki çatlaklar, göz ile, basınç ile, manyetik floresan ile ve özel boyalar ile kontrol edilebilir. Kapaktaki çatlaklar dışarı, su, boya veya ışık sızmasıyla kapakta çatlak olup olmadığı anlaşılabilir.

Motor bloğu arızası nasıl anlaşılır?

Çok küçük çatlak olması durumunda ilk belirti motor soğutma suyunun eksiltmesidir. (Zamanla Çatlak Büyüyecektir.) Soğutma Suyu devri bozulduğu için hararet sorunları baş gösterebilir. Soğutma suyu tamamen bitiyor ve radyatör yada su haznesi gibi parçalarda sorun yok ise motor blogu çatlak olabilir.

Silindir kapağı çatlarsa ne olur?

Oluşan çatlak yüzünden motorda hava kaçakları oluşacak ve motordaki sıkıştırma oranı düşecektir. Silindir bloğu çatlak ise aracın çalışması da zorlaşacaktır ve motor gürültülü çalışmaya başlayacaktır. Bazı durumlarda motorun sebepsiz yere stop ettiği görülebilir.

Blok Çatlak ilacı nasıl kullanılır?

KULLANIMI Radyatördeki eski suyu boşaltın,yeni su ile doldurun. Termostat açılana kadar motoru rolantide çalıştırın sonrasında termostatı sökün. İlacı alacak kadar su eksiltin. İlacı kuvvetli bir şekilde 5-10 dk çalkalayarak termostatı söktüğünüz hazneden boşaltın.

You might be interested:  Sık sorulan: Jackson Storm Gerçekte Hangi Araba?

Araba bloğu nedir?

Motorun ana gövdesine yani motorun bütününe motor bloğu denir. Blok halindeki bu yapıya motorun çalışmasını sağlayan diğer parçalar eşlik eder. Yanmaya dayanıklı, basınca dayanıklı olması beklenen motor blokları aracın performansına direk etki eder.

Silindir kapağı neden taşlanır?

Kapak taşlama; Bunun sebebi silindir kapağındaki yanma odasinin hacmini biraz daha küçültmektir. Çünkü silindir kapağı ile blok arasina koyulan conta yüzünden silindir kapağındaki yanma odasinin hacmi biraz daha büyür ve sıkıştırma oranı düşer buda performansı düşürür.

Motor silindir kapağı neden değişir?

Aracın hararet yaptığı durumlarda silindir kapağındaki conta yanmaktadır. Araçlarda antifriz suyu yerine musluk suyu kullanılması durumda da hararet artacağı için yine silindir kapağı contasının yandığını görebiliriz. Motor bloklarında meydana gelen arızalar sonucunda da silindir kapağı değişimi gerekebilmektedir.

ABRO motor blok silindir çatlak tıkayıcı nasıl kullanılır?

İlacı kuvvetli bir şekilde 5-10 dk çalkalayarak termostatı söktüyseniz termostatı söktüğünüz hazneden, sökmediyseniz radyatöre boşaltın. Aracı 15 dakika kadar çalıştırıp tur atın ve kontrol edin. Sızıntı kesilecektir. Sızıntı kesilince suyu boşaltın yeni su veya antifiriz koyunuz.

Motor bloğunun görevi nedir?

Görevi: Silindir bloğu pistonların içinde çalıştıkları silindirleri meydana getirir ve bütün motor parçalarını üzerinde taşır. Silindir kapağı ile birlikte yanma odasını oluşturan silindir bloğu yanma basıncını karşılar ve yanma ısısının soğutma suyuna geçmesini sağlar.

Motor su tapası neden atar?

Bu tapaların görevi; motorda oluşan bir sıkıntı sebebiyle bloğun patlamaması ve basıncı azaltmak için yerinden fırlamaktır. Yerinden fırlayan tapa, bloğun patlamasını önlemiştir. Motor blok su tapaları, antifrizsiz kullanılan araçlarda çürür ve su kaçırırlar. Bu durum da aracın hararet yapmasına sebep olabilir.

Motor bloğu hangi malzemeden yapılır?

Dayanıklılık amacıyla, dizel motorlarda silindir bloğu genellikle dökme demirden yapılır. Çünkü aşınmaya, korozyona karşı yüksek dirence sahiptir ve üretilen yüksek torklara dayanabilir. Son zamanlarda, benzinli motorlarda alüminyum alaşım daha sıkça kullanılmaktadır.

You might be interested:  En Ucuz Araba Hangi Ülkede?

Motor üst kapak contası yanarsa ne olur?

Conta yanarsa silindir yanma odasına soğutma suyu girer, hararet devam ederse kapak çatlar. Silindir Kapak contalarının en makbulü en ince ve en dayanıklı olanlarıdır. Conta ne kadar ince olursa kapak blok üzerine o kadar yaklaşmış olur. Silindir kapak contası yanık ise egzozdan beyaz duman veya su atar.

Conta yakan araba nasıl belli olur?

Motor Conta Yanması Belirtileri Nelerdir?

  1. 1 – Soğutma suyu genleşme kabı içerisindeki suyun kirlenmesi:
  2. 2 – Motor çalışır durumdayken egzozdan yoğun beyaz duman çıkması:
  3. 3 – Motorda karter yağ seviyesinin sudan dolayı yükselmesi:
  4. 4 – Motor Soğutma suyunun azalması:

Silindir kapak contası değişimi kaça mal olur?

Parça olarak uygun fiyatlı olmasına karşın görevi ve bulunduğu yer bakımından oldukça zor bir işçiliği olan üst kapak contası değişimi fiyatı 2021 eski tip ve çok fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira gibi bir fiyata yapılabilen işçilik modern motorlarda 1250 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *