Okuyucular soruyor: Araba Hurdaya Nasıl Çıkarılır?

Trafikten çekilen araç nasıl hurdaya ayrılır?

Şayet aracınız kayıp veya çalıntı durumda ise aracınızı bu duruma rağmen trafikten hurdaya ayırarak çekebilirsiniz. Bunun için Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekmektedir. Burada aracımı hurdaya çıkarmak istiyorum demeniz ve gerekli işlemleri gerçekleştirmeniz yeterlidir.

Hurdaya ayrılan aracın plakası ne olur?

“MADDE 39 – Araçlar; Tescil belgesine ” hurdaya çıkarılmıştır” şerhi konularak tescil belgesi sahiplerine geri verilir, motorlu araç trafik belgesi ile tescil plakaları geri alınarak iptal edilir. Hurdaya ayrılmış olan taşıtlar, onarımla yenilenseler bile tescil edilemezler.

Vergi borcu olan araç hurdaya çıkar mı?

Araç üzerinde Devletin vergi, gecikme zammı ve hatta trafik cezası borçları için haciz konulmuşsa bu yasalardan yararlanmak suretiyle tescil kayıtları silinen bu taşıtların hurdaya ayrılması da mümkün olabilmektedir.

Hurda araç alımı için nereye başvurulacak?

Noterden alınan belge ile birlikte MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüğü, Ömrünü Tamamlamış Araç Merkezi, Büyükşehir Belediyesi ya da İl Özel İdaresi kurumlarına başvuru yapmak gereklidir. Büyükşehir Belediyeleri için Taşınır Mal ve Ambarlar Şube Müdürlüğü ile iletişim kurulmalıdır.

Araçlar kaç yılda hurdaya ayrılır?

2018 yılı itibariyle, trafikte yer alan 16 yaş ve üstü araçların, trafikten çekilmesi ve hurdaya ayrılması esası üzerine kurulu bir yasadır Hurda Yasası. Otomobil, minibüs, panelvan, otobüs, kamyonet ve kamyonları kapsayan yasanın uygulanmaya başlaması ile pek çok avantajı da beraberinde getirdiği ortada.

You might be interested:  FAQ: Kilitli Araba Nasıl Açılır?

Çekme belgeli araç satışı nasıl yapılır?

Çekme belgeli araçların satışları plakalı araçlar ile aynıdır. Noter satışı yapılır. Ardından trafik tescil işlemleri için ilgili trafik şube müdürlüğüne müracatta bulunulur. Ekstra olarak yapılması gereken sadece aracı muayene istasyonlarında muayeneye götürmektir.

Hurdaya ayrılan araçlar tekrar trafiğe çıkabilir mi?

Hurda belgesi alınmış olan bir aracın trafiğe çıkması yasaktır. Araç gerekli bakımları ve onarımları yapılmış olsa bile bu belge olduğu sürece kullanılması kesinlikle yasaktır. Hurda belgesi olan bir aracın alım satımıyla ilgili herhangi bir engel durumu yoktur.

Araç çekme belgesi noterden alınır mı?

Çekme belgeli araç şu şekilde alınıp satılabilmektedir: Aracın satışı noterde yapılmaktadır. Eğer plaka değişikliği yapılacaksa bu değişiklik talebinin noterde belirtilmesi gerekmektedir. Hasarlı olarak satın alınan araçların TÜVTÜRK muayenesinden geçebilmesi için tamirinın yaptırılması gerekmektedir.

Tek plaka düştü ne yapmalıyım 2021?

Şayet tek plaka kaybolmuş ise, tarafınıza plaka çıkarma belgesi verilecek ve Şoförler Cemiyeti’ne gönderileceksiniz. Daha sonra ilgili yere giderek plakanızı bastırabilirsiniz.

Hacizli araç hurdaya nasıl çıkarılır?

Araç üzerinde haciz, rehin veya bir başka takyit ile bağlı bulunması hurdaya ayrılmasına engel ise, bu işlemlerin kayıtlı bulunduğu icra müdürlüklerine bir dilekçe ile başvurularak İcra İflas Kanunu’nun 106 ve 110’ncü maddeleri gereği haczin düştüğüne ilişkin alacakları bir yazıyı ilgili trafirafik şube müdürlüğüne

Motorlu Taşıtlar vergisi nasıl düşer?

Motorlu taşıtlar vergisini indirimli ödemek için aracınızın kasko bedelinin %5’i ödemeniz gereken MTV tutarını aşması gerekiyor. MTV indirimi hesaplama oldukça kolaydır. Örneklersek aracınızın kasko bedeli 100 lira, ödemeniz gereken taşıt vergisi ise 6 lira. MTV tutarınız aracınızın kasko bedelinin %5’ini geçiyor.

Hurda Tesviki tekrar cikar mi?

Hurda Araç Teşvik Uygulaması Uzatıldı! Hurda pozisyonunda gözüken araçların trafikten çıkarılması amacı ile başlatılan teşvik uygulaması resmi gazete yapılan değişiklik ile 2021 tarihine kadar uzatıldı.

You might be interested:  Sık sorulan: Araba Camındaki Buz Nasıl Çözülür?

Hurda araç kaça alınıyor?

Kişiler, hurdaya çıkan araçlarıyla yeni araçlarını 15 bin liraya kadar indirimli bir şekilde alabiliyor. Vergisiz ve ÖTV’siz olan araçların değeri eğer 46 bin TL’nin altındaysa, bunun için 10 bin TL, 70 bin TL’ye kadar olan araçlarda da 15 bin TL indirim uygulanacak.

Hurda bertaraf belgesi nasıl alınır?

Ömrünü tamamlamış aracınızı hurdaya ayırmak için kayıttan düşme ve bertaraf formu almak zorundasınız. Bu belgeyi çevre ve şehircilik bakanlığı onaylı lisanslı firmalardan almanız gerekmektedir. Araçlarınızı hurdaya çıkarmak istiyorsanız bizi aramanız yeterli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *