Okuyucular soruyor: Araba Park Etme Nasıl Olur?

Park ederken direksiyon nasıl çevrilir?

Aracın vitesi geriye alınır, Aracımızın direksiyonu gireceğimiz yani park edeceğimiz yöne 1 tam tur çevrilir ve geriye gelinir. Aracımızın sağ aynası, arkasına gireceğimiz aracın stop lambası ile aynı hizaya gelinceye kadar geri gidilir.

Arabayı park ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Aracınızı park ederken gözünüzü dikiz aynasından ayırmamanız ve hizanızı düzgün bir şekilde belirlemenizdir. Tabi sakin olmayı unutmamak kaydıyla. Hem kendi aracınızın hem de diğer araçların çıkışlarını kolaylaştırmak için de, öndeki araçla aranızla en az 50 cm gibi bir mesafe bırakmalısınız.

Park etmek nasıl tanımlanır?

PARK ETME NEDİR?

  1. PARK ETME: Araçların, durma ve duraklaması gereken haller dışında bırakılmasıdır.
  2. Park Yeri (Otopark): Araçların park etmesi için kullanılan açık veya kapalı alandır.
  3. Karayolu Üzeri Park Yeri: Taşıt yolundaki veya buna bitişik alanlardaki park yeridir.

Arabayı park ederken hangi vites?

Park edildikten sonra vites N konumuna getirilmeli ve el freni çekilmeli. Sonrasında ayak frenden çekilip sadece el freni ile dururken P konumuna vites alınmalı.Böylece vites dişlileri zarar görmez ve şanzımana boşa yük binmez.

Bir direksiyon kaç tur döner?

İşte bunu sağlayan da direksiyon sistemidir. Dişliler ve rot kolu yardımıyla sağ ve sol dönüşlerde en kusursuz dönüş için tekerleklerin ne kadar eğimle döneceği ayarlanmıştır. Günümüz araçlarının çoğu sağa ve sola maksimum dönüş için 3 ile 4 tur arasında bir dönme miktarına sahiptirler.

You might be interested:  Sık sorulan: Rüyada Araba Çarpması Ne Demek?

Araba kullanırken direksiyon nasıl çevrilir?

Aracın gittiği yön, 12 saat yönüdür; sizin bulunduğunuz yer ise 6 yönüdür. Sol elinizi saat 9 noktasına, sağ elinizi 3 noktasına koyunuz. Hafif bir şekilde direksiyonu kavrayınız. Dört parmağınızı direksiyonun içine doğru kıvırınız.

Düz Park nasil yapilir?

Düz Park Etme Tekniği Genellikle park yeri sorunun olmadığı geniş alanlarda kullanılan en kolay park tekniğidir. Arabayı ön kısmında hedeflediğiniz noktaya sokar ve park etmeyi tamamlarsınız. Bu teknikle park ederken diğer araçların çıkıp çıkmayacağına dikkat edin.

Araba sürerken nasıl durdurulur?

Düz vitesli olan otomobillerin yollarda durdurulması için öncelikle gazdan ayağın çekilmesi gerekir. Daha sonra ise fren pedalına basılarak aracın hızı düşürülür. Debriyaj frenine en sonuna kadar basılır ve aracın durdurulması sağlanır. En son olarak ise el frenini çekilir ve araç bütünüyle durdurulur.

Manuel vites araba nasıl kullanılır?

Manuel vites için ilk olarak debriyaj pedalına sonuna kadar basıyoruz. Daha sonra sağ ayağımız ile de gaz pedalının üzerinde bekletiyoruz, fakat basmıyoruz henüz. Sol ayağımızı debriyajdan yavaşça kaldırıyoruz bu esnada tam araba titremeye ve kalkışa hazır olacaktır.

Parklanma nedir?

Taşıtların durma ve duraklama halleri dışında uzun süreli bekleme yapmak üzere bırakılmasına ” park etme” denir. Sürücülerin araç içerisinde olması veya araçlarını çalışır vaziyette bırakmaları herhangi bir şekilde park etmenin amacını değiştirmemektedir.

Iki araç arası park mesafesi ne kadar?

Park etmek için yeterli mesafeyi bulduğunuzda park edeceğiniz alanı geçerek öndeki arabaya paralel olacak bir biçimde hizalanın. Öndeki araçla mesafenin yarım metre olması yeterlidir.

Tam sag tam sol park nasil yapilir?

Direksiyonu tam sağ yaparak geri geliyoruz sol aynaya bakarak sol arka tekerin sarı çizgiye tam oturuncaya kadar gelip duruyoruz sonra direksiyonu tam sol yaparak araba paralel oluncaya kadar gelip duruyoruz ve direksiyonu düzeltip parkı tamamlıyoruz.Eğer sağ arka teker kaldırıma değecek gibiyse tam sağ ileri tam sol

You might be interested:  Şimşek Mcqueen Hangi Araba Markası?

Aracı viteste bırakmak zararlı mı?

Arabayı Viteste Bırakmak Zararlı Mı? Park ettikten sonra el frenini çekip aracı vitese takmanız tüm fren gücünün el freninde olmasını sağlar. Ancak el frenini çekmez veya ilk vitese takarsanız uzun vadede aracınızın şanzıman sisteminde arızalar oluşabilir.

Araba stop ederken vites kaçta olmalı manuel?

Aracınızı park moduna aldıktan sonra el frenini çekmeli ve akabinde aracınızı durdurmalısınız. Araç durdurma işlemini vites boşta iken yapmalısınız. Aracınızı durdurduktan sonra ise aracınızı eğitim durumuna göre 1. vitese veya geri vitese takarak bırakmalısınız.

Yokuş aşağı kaçıncı vites?

Eğer soru “Rampada kalkış nasıl yapılır?” ise yani yokuşta duran bir araba sıfırdan kalkacaksa bu durumda vites 1’e alınmalı ve öyle kalkılmalıdır. Aracınızla seyir halindeyseniz ve karşınıza yokuş çıktıysa 1 vites, hatta arabanızın çekiş gücü azsa 2 vites küçültmeniz gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *