Okuyucular soruyor: Araba Plakası Nasıl Değiştirilir?

Satıştan sonra plaka değişir mi?

Öncelikle satış aşamasında noterde plaka değişikliği talebi iletilir. Eğer satış esnasında bu talep belirtilmezse daha sonra plaka değişimi yapılamaz. Ardından gerekli belgeler hazırlandıktan sonra bir ay içinde Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Tescil birimine başvuru yapılır.

Plaka nasıl yenilenir 2020?

Plaka yenileme işlemi yapmak için noterden randevu almanıza gerek yok.

  • Plaka yenileme için gerekli evrakları toplayın.
  • En yakın notere giderek plaka yenileme talebinde bulunun.
  • Verilen plaka basım talep belgesi ve araç ruhsatı ile Şoförler Odasına gidin.
  • Plaka basım ücretini ödeyin ve plakanızı yeniletin.

Sonradan plaka değişikliği nasıl yapılır?

İlk olarak satış aşamasında plaka değiştirme talebi notere gönderilir. Satış sırasında bu şart belirtilmezse plaka değişimi gerçekleştirilemez. Daha sonra gerekli evrakları hazırladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Sicil Dairesine başvurunuz. Ünite, ikamet adresinizle aynı yerde olmalıdır.

2021 plaka değişikliği nasıl yapılır?

Güncelleme: 2021 yılı itibari ile araç devri sırasında plaka değişikliği isteğinizi notere belirtirseniz araç devir ücreti dışında plaka değiştirme için Noterler ekstra bir ücret almayacak sadece plaka basım ücreti olan 55 TL yi ödeyeceksiniz.

You might be interested:  Soru: Araba Boyama Ne Kadar?

Eski plakamı yeni aracıma nasıl alırım 2021?

Araç Alım Satımda Plaka Değişimi

  1. Yeni araç alırken plaka değiştirmek için karar verdiğiniz aracın sahibi ile beraber mevcut plakaları sökerek en yakın noter’e başvurmanız gerekiyor.
  2. Notere evrakları iletirken araç alırken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.

Aynı ilde plaka değişimi olur mu?

2019 yılından önce araç tescil şubesi ile satın alan kişin ikamet adresi ” aynı ” yerde olması durumunda plaka değişikliği yapılamıyordu. Şuanda mevcut sisteme göre sadece il değişikliği olması durumunda plaka değişikliği yapabiliyorsunuz. Yani artık ilçe bazında bu işlemler yapılamıyor.

Plaka bastırmak kaç TL?

Plaka yenileme işlemleriniz için ise 2020 yılı için 34 TL notere ve 50 TL de plaka basım yerine veriliyor.

Araç plaka değiştirme masrafı ne kadar?

Plaka değiştirme ücreti 2021 yılı itibari ile 290 TL olarak bilinmektedir. Bu meblağ noter masraflarını içerisinde kapsamaktadır. Daha sonra şoförler odasına 50 TL ek bir ödeme yapmanız gerekecektir. Yani toplam olarak plaka değişim ücreti ne kadar sorusunun cevabını 340 TL olarak verebiliriz.

Plaka basım ücreti ne kadar?

Araç aldığınızda plakanın harf ve rakamlarında değişiklik yapmak suretiyle yapılacak plaka değişim ücreti ise; 224 TL’dir. Buna ek olarak, 43 TL plaka basım ücretinin de fiyata eklenmesiyle birlikte toplam tutar, 267 TL’yi bulmaktadır. Muayene belgesi ile noterli plaka basımlarında ise ödenecek tutar, 65 TL’dir.

Isme özel plaka kaç para?

ÖZEL PLAKA ALMA ÜCRETİ Şahsınız için alacağınız özel plaka için vermeniz gereken özel plaka vergisi de yine şirketlerde olduğu gibi 5 ile 15 bin TL arasında değişmektedir. Bazı plakalar için 250 bin TL ‘ye kadar istenen rakamlar olabiliyor.

You might be interested:  Soru: Yokuşta Araba Hangi Vitesle Çıkılır?

Araç plaka değişikliği nasıl yapılır 2020?

Plakasını değiştirmek isteyen kişiler ilk olarak kendilerine en yakın notere gitmelilerdir. Noterde gerekli başvurular yapıldıktan sonra eğer uygun bulunursa plaka hemen değiştirilebilir. Plaka değiştirme ücreti 2020 yılı için 290 TL olarak belirlenmiştir. Bundan başka bir ücret ödemesi yapılması gerekmemektedir.

Plaka nereden değiştirilir?

Plaka değiştirme işlemi, Şoförler Odası’na bağlı olan basım merkezlerinde yapılabilmektedir. Bunun için, Emniyetten randevu almanız gerekmektedir.

Noterde araç satışı plaka değişikliği nasıl yapılır?

2.el araç alırken alım işlemleri sırasında noterde plaka değişikliği yapmak istediğinizi de belirtmeniz gerekiyor. Satış alım gününden itibaren bir aylık süre içerisinde de trafik tecil birimine başvurmalısınız. Buradan alacağınız belge ile Şoförler Odası’na giderek yeni plakanızı alabilirsiniz.

Araç plakası seçilebilir mi?

Plaka tahsis işlemi günümüzde daha kolay hale gelmiştir. Eskiden biraz daha zor olan tahsis işlemi günümüzde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait internet sitesinden de yapılabilir hale geldi. Site üzerinden plaka seçilir ve size 24 saat süre verilir.

Yeni alınan araç plakası nasıl alınır?

Trafik tescil şubesine giderek eski plaka ve nüfus cüzdanı verilir. Araç ve plaka için gerekli dosyalar açıldıktan sonra ruhsata bilgiler işlenir ve ruhsat ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na gidip plakanızı alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *