Okuyucular soruyor: Araba Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Termostat açmaz ise ne olur?

Termostatın Kapalı Kalması: Radyatöre ulaşamadığı için soğuyamaz. Su devamlı ısınacağı için motor çok fazla ısınır ve hararet yapar. Hararet sonucunda aracınız conta yakabileceği gibi piston dahi eritebilir. Bu durum da komple motor revizyonu gerektirir.

Araba termostat neden bozulur?

Termostat araçta yer alan bir çok parçadan daha çok bozulur bunun en büyük sebebi antifriz kullanmamak, kötü antifriz kullanmak olarak görülse de bu parça ömürlük bir parça değildir o sebeple bozulması gayet normaldir.

Kombi termostat arızası nasıl anlaşılır?

Termostat arızalandığında kombinin marka ve modeline göre ekranında termostat hata kodu verir. Bazı kombilerde aşırı ısınma uyarısı verir. Bu gibi durumlarda termostat arızası olduğu anlaşılır. Limit termostat arızası oluştuğunda termostatın tamiri mümkün değildir.

Termostat hararet yaptırır mı?

Termostat arızası: Termostat motor suyunu devir daim yaparak sıcaklığını ideal seviyede tutulmasını sağlar. Termostatın arızalanması durumunda motor hararet yapabilir. Termostat arızası genellikle motorun sıcak olmasına rağmen radyatöre giden boruların soğuk ya da ılık olmasından anlaşılır.

Termostat orjinal olmazsa ne olur?

Termostat arızasıyla ilgili iki senaryo vardır: Termostat açık konumda takılırsa, radyatöre sürekli soğutucu akışı motorun soğuk çalışmasına neden olur. Aşırı soğuyan motor verimli çalışamaz ve bu da yakıt tüketiminde artışa, daha yüksek emisyon seviyelerine ve motor parçalarının daha fazla yıpranmasına neden olur.

You might be interested:  FAQ: Araba Sigortası Nasıl Yapılır?

Termostad arızası nasıl anlaşılır?

1-Aracınızla hareket halinde iken hararet göstergesi aşağı doğru düşüp motorun gereğinden fazla soğuduğunu gösteriyorsa termostat kesinlikle arızalı demektir. 2-Aracınız çalıştığında çok geç ısınıyorsa termostat arızalı demektir.

Termostat olmadan araba çalışır mı?

Termostat; motor çalıştırıldığında soğutma suyunun sadece motor içinde dolaşmasını sağlayarak motorun kolayca ısınmasını sağlar. Termostat olmazsa motor çok geç ısınacak, dolayısıyla aşınma artacaktır. Araçlarda klima sistemi sadece soğutma işlevi görür.

Hararet müşürü bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Aracınızın hararet müşürü arızalandığında hararet göstergesinde motor sıcaklığını size yanlış gösterir yani motor sıcaklığınız 80 derece iken bu müşür arızalıysa gösterge de 60 olarak yada 110 olarak gösterir bu da sizin araçta bir sorun olduğunu düşünmenize sebep olmaktadır.

Oda termostatı neden çalışmaz?

Oda termostatları genelde dijital modeller olduğu için içerisinde piller bulunur. Bu pillerin zamanla zayıflaması, oda termostatının devreye girmemesi yani çalışmamasına sebep olabilir. Kombinin devreye girmemesi, oda termostatının çalışmaması durumunda öncelikle cihazın pilini değiştirip yeniden denemeniz gerekir.

Termostat nasıl çalışıyor?

Motor çalışmadığı zamanlar termostat kapanarak soğutma sıvısının geçmesini engeller. Motor, sağlıklı çalışma sıcaklığına ulaşana kadar bu işlem devam eder. Motor sıcaklığı belirli bir ısının üzerine çıktığında termostat açık kalır ve soğutma sıvısının akmasına izin verir.

Termosifon limit termostatı ne işe yarar?

Örneğin elektrikli termosifonlar da kullanılan limit termostat, 85 dereceye ayarlanır ve diğer termostat bozulsa bile 85 derecede cihazı kapatır. Suyun sıcaklığını termostat kontrol eder ve istenen sıcaklıkta tutar.

Limit termostat hatası nedir?

Aşısı ısınma diye tabir edilen limit termostat sorunudur. Kombideki su sıcaklığının 90° üstüne çıktığında cihazın aşırı ısınan sudan zarar görmemesi amacı ile limit termostatın devreye girdiğini ve cihazı bloke ettiğini belirtir. Cihaz bu arıza durumunda çalışma yapmaz kendini kilitler.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Muayeneleri Ne Zamana Ertelendi?

Motor hararet yaparsa ne olur?

Motor Hararet Yaparsa Ne Yapmalı?

  1. 1- Aracı gölge bir yere çekip kontağı ve klimayı kapatın.
  2. 2- Su kaybını kontrol etmek için radyatör kapağını açın.
  3. 3- Su kaybından dolayı arabanız hararet yapmışsa su ekleyin.
  4. 4- Su seviyesi normalse bir tamirci çağırmanız ya da arabanızı en yakın tamirciye götürmeniz gerekir.

Araba hararet yaparsa motora zarar verir mi?

Motorlar, aracın en önemli parçaları arasında bulunmaktadır. Bu sebeple bir aracın motoru arızalandığında, ciddi masraflar ödenebilir. Motorun sürekli ve yüksek sıcaklıklarda çalışması, bir süre sonra motorun zarar görmesine sebep olur.

Motor suyunda hava varsa ne olur?

Soğutma sistemine hava girdiğinde, sıvının basıncı ve kaynama noktası düşer. Soğutma kabında hava kabarcıkları ve köpükler oluşur. En ufak bir aksaklık termostatın doğru çalışmamasına, radyatör sıvısının motor bloğunda sıkışmasına neden olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *