Okuyucular soruyor: Bitik Araba Akü Nasıl Canlandırılır?

Araba aküsünün bittiğini nasıl anlarız?

Arabanın aküsünün bittiği nasıl anlaşılır? Kontağı çevirdiğinizde ya da trafikte bekledikten bir sonra arabanız çalışmıyorsa akü bitmiş olabilir. Akü biterse motora elektrik gitmez ve araç çalışmaz. Farların sönükleşmesi ve başlatma düğmesinin anahtarsız çalışmaması da akünün bitmeye yaklaştığının göstergeleridir.

Akü tamir edilir mi?

Çoğu zaman olmaz sanılsa da akünüzü tamir edebilirsiniz. Batarya onarımı sanıldığı kadar zor ve karmaşık değildir.

Eski akü ne yapılır?

Atık akülerin parçalara ayrılarak farklı şekillerde yeniden kullanılabilmesi için Atık Akümülatör Geri Kazanım Tesisi adı verilen yerlerde geri dönüşüm süreci yerine getirilir. Geri dönüşüme kazandırılan bir akü temel olarak plastik, kurşun, asitli çözeltiler ile diğer kurşun bileşiklerinden oluşur.

Aküye sıcak su dökülür mü?

Açık sistem akülerde hücrelerdeki elektrolit (asit+saf su ) seviyelerinin kontrolü önemli. Eğer kutup başlarında oksitlenme var ise, kutup başları üzerine sıcak su dökülür. Bu işlem esnasında akü kabloları sökülmeden, araç stop halindeyken işlem yapılması gerekmektedir.

Araç çalışırken aküyü ne kadar sürede şarj eder?

Alternatör, araç çalışırken aküyü şarj eder, böylece araç çalıştırılabildiği sürece şarj cihazına erişiminiz yoksa akü, şarj dinamosu tarafından şarj edilebilir. Şarj süresinin uzunluğu birkaç şeye bağlıdır, ancak genellikle 15 ila 60 dakika arasındadır.

You might be interested:  FAQ: Araba 2 Ay Çalışmazsa Ne Olur?

Akünün bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Belirtileri:

  1. Bütün gözlerin elektrolit yoğunluklarının yüksek olması
  2. Maşalı voltmetre ile yükleme yapıldığında gözlerde kaynama.
  3. Aşırı ısınma.
  4. Aşırı ısınma sebebiyle asitli su seviyelerinin düşmesi.
  5. Plakalarda dökülme.
  6. Asitli su renginin koyulaşması
  7. Asitli su yüzeyine cam elyafların çıkması

Kuru aküye asitli su konur mu?

(Bu 2 madde kuru şarjlı aküler içindir.) Aküden sadece su eksilir, asitte eksilme olmaz. Bu yüzden aküye sadece eksilen su kadar seperatörü 1 cm aşacak kadar saf su eklenir, kesinlikle asit eklenmez. Asitli su minimum değerin altına düştüğü zaman aküye saf su eklenir.

Akü patlarsa ne olur?

Kısa devre olup patlar mı? Hayır, patlamaz, ama oldukça hızlı ve yüksek akımla (100-150A) deşarj olarak hem kendi iç yapılarına zarar verir hem de yukarıda bahsedilen fiziksel deformasyonlara uğrayarak ortama sülfürik asit ve hidrojen gazı verebilir.

Biten akü tekrar kullanılır mı?

Akü bittiğinde aracınızı tekrar çalıştırmak için en pratik ve sağlıklı yol, bir başka araçtan akü takviyesi yapmak olacaktır. Akü takviyesi yapmak için bir akü takviye kablosuna yani bir aktarma kablosuna sahip olmanız gerekir.

Eski aküyü kim alır?

Bir otomobil tamir atölyesi veya servise başvurun. Oradan bir akü almasanız bile çoğu geri dönüşüm için eski aküleri kabul etmektedir. Yeni kurşun-asit akü satan satıcılara başvurun. Kurşun-asit araba aküsü satan satıcıların çoğu aynı zamanda geri dönüşüm için kullanılmış aküleri toplamaktadır.

Akü çöpe atılır mı?

Aküler de birer pil çeşitidir. Atık pillerin çöpe atılması çevre kirliliğine yol açar ve insan sağlığına zarar verir. Atık pilleri çevrede azaltmanın yolu, yeniden doldurulabilir şarjlı piller kullanmaktır. Kullanım ömrü bitmiş piller toplama kutularına atılarak geri dönüşüm tesislerinde değerlendirilir.

You might be interested:  Araba Işıklarda Nasıl Durdurulur?

Akü bittiği nasıl anlaşılır?

Peki, akü bitik mi? Araç stop ettiğinde akü voltajının 12 volt civarında olması gerekir. Marşa basınca da 10 voltun altına inmemeli. Eğer 10 voltun altına iniyorsa akü bitmiş, yani akünün değişmesi gerekiyor demektir.

Kışın akü bitmemesi için ne yapmalı?

Aracınızı haftada bir, en az on dakika kullanmanız çalıştırma sorunlarını önlemenize yardımcı olabilir. Araç sahipleri araçlarını sadece kısa mesafelerde kullandığında akü tam olarak şarj olmaz. Kış aylarında arka camlar ve ısıtmalı koltuklar gibi enerjiyi çok tüketen birimler aküyü daha çok boşaltır.

Araba aküsü neden bozulur?

Araçta uzun süre boyunca açık unutulan radyo veya araç içindeki aydınlatma. Araç hareketsizken uzun süreli kullanılan ısıtıcı, klima veya buzdolabı Düşük ya da yüksek voltaj değerlerine bağlı olarak ortaya çıkan araç şarj düzenindeki arızalanmalar. Aracın çok sık aralıklarla durdurulup çalıştırılması

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *