Okuyucular soruyor: Etek Altı Boyalı Araba Ne Demek?

Araçta tavan altı boya ne demek?

İkinci el araç satın alırken en çok dikkat edilen kriterlerin başında boya durumu yer alır. Genelde bel altı boya kavramı araçlarda çıta olarak tabir edilen bölümlerin altındaki boyalı alanlar anlamında kullanılır. Ancak bel altı boya demek; tavan haricindeki tüm parçaların boyalı olabilmesi anlamına gelmektedir.

Araç kordon altı neresi?

Bel altı demek, kapı kollarından itibaren aracın altına kadar olan bölüm demektir. ‘Bel altı temizlik boyası vardır’ deniyorsa bilin ki o araç ya kaldırıma çıkıp alt takımları dağıtmıştır, ya da yol babasına falan çarpmıştır.

Tavan altı temizlik boyası nedir?

Aracın tavanı ve direkleri hariç boyalı olduğu anlamına gelen ikinci el terimidir. Bel altı boyalı araçlara “tavan hariç boyalı ” da denmektedir.

Araçta boya nedir?

Araçta lokal boya, aracın tamamının değil, ihtiyacı olan bölgelerin boyanması anlamına gelir. Bir diğer deyişle araca yama yapmak denilebilir. Kusurlu olan bölgenin boyanması olan lokal boya ile hasarlı, lekeli veya kaza sonucu oluşmuş çizik ve kusurların kapatılması sağlanır.

Araç neden bel altı boyanır?

Bel altı boya, aracın tavanında boya olmadığını ifade eder. Buradan bakıldığında bel altı boyalı aracın takla atmadığı söylenebilir. Araçların en ağır hasarlı kabul edildiği kaza türü, takla atma durumudur. Bu nedenle doğru bir analiz ile bel altında boya bulunan araçların tercih edilebilmesi de elbette mümkündür.

You might be interested:  FAQ: Adana Araba Pazarı Hangi Gün?

Tavan hariç komple boyalı araba alınır mı?

Bazı kullanıcılar özellikle komple boyalı veya ağır hasar kayıtlı araçları fiyatının uygunluğu sebebiyle tercih ediyorlar. Eğer şasilerde işlem ve hava hastıklarının sağlam olduğundan eminseniz, araca yapılan boya işlemi de gözünüze güzel göründü ise komple boyalı araç alabilirsiniz.

Araç muhayyer ne demek?

Araçlarda Muhayyer Kelimesi Hangi Anlamda Kullanılır? Araç satıcıları araç ilanlarına muhayyer yazar. Bu da aracına güvendiğini, bir sorun olursa geri iade edilebileceğini vurgular. Bu bakımdan kullanımı aracın çok sağlam ve sorun çıkarmayacak olmasından dolayıdır.

Tavan boyalı araç alınır mı?

Komple Boyalı Araba Alınır mı? Aracın zaten sadece tavanı boyalı olması söz konusu olamayacağı için tavanın durumunda bir sıkıntı var mı emin olduysanız. Komple boyalı araba alınabilir.

Marşpiyel değişmesi ne demek?

Marşpiyel; kazalar ya da paslanma gibi nedenlerden dolayı değişim gerektirebilir. Marşpiyel değişimi, marşpiyel düzeltme ve marşpiyel boyama gibi işlemlerle düzeltilemeyecek durumlarda başvurulması gereken bir uygulamadır.

Marspiyel ne demek?

Marşpiyel, aracınızın gövde yapısının ayrılmaz bir parçası olan damgalı çelik bir parçadır. Külbütör panelleri, aracın yanlarında ön ve arka tekerlek yuvası açıklıkları arasında, kapıların hemen altında bulunur. Aslında, her giriş ve çıkışınızda bu parça ile temas ediyorsunuz.

Işlem boyası ne demek?

Lokal boyalar, genellikle aracın herhangi bir noktasında oluşan küçük hasarlar için yapılır. Mevcut boyanın kalkması sonucunda, o bölgenin boyama işlemi yapılır. Yapılan bu işlem lokal boya olarak adlandırılır.

Ince boya ne demek?

150 mikron-180 mikron çıkıyorsa ince boya atıldığı anlaşılır. Buna sanayi tabiriyle mikronlama denilmektedir. Gözle ölçümlemek için; çok güçlü bir ışığa ihtiyacınız var.

Lokal boya değer düşürür mü?

Lokal Boyada Değer Kaybı Olur mu? Lokal boyama işlemi genellikle araç fiyatını düşürecek bir detay değildir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Kim Buldu?

Lokal boya ne kadar sürer?

Lokal boya kaç gün sürer diye merak ediyorsanız hasar çok ciddi değilse aynı gün içerisinde aracı teslim almanız mümkündür. Ancak acele etmeden 1-2 gün aracın kapalı bir yerde beklemesi tavsiye edilir.

Macunsuz boya ne demek?

Normal Şartlarda aracın sacı ile bu aletin sensörü arasında fark az ise, bu araç boyasıdır. Eğer çok fazla ise aracın sacı ile bu aletin sensörü arasında boya haricinde macun katmanı vardır. Aracın kaportasını tek tek gezerek bu ölçümlere bakılır eğer her tarafta ölçümler düşükse araç MACUNSUZ ‘dur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *