Okuyucular soruyor: Kıbrısa Araba Ile Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’a araba ile gidilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs’a turist olarak giderken ve “araçları ile seyahat etmiyorlarsa”, nüfus cüzdanlarıyla bir ay süreye kadar vize alarak girebilirler ve pasaporta ihtiyaçları yoktur. Aracım ile seyahat edeceğim.

Kıbrısa araba nasıl götürülür?

Kıbrıs’a olan normal yolculuklarda gerekli olmasa da Kıbrıs’a araç götürmek için öncelikle bir pasaport edinmelisiniz. Sonrasında aracınızla alakalı belgeleri eksiksiz bir şekilde yanınıza almalısınız. Bu belgeler; Ehliyetiniz, ruhsatınız ve araç sizin değilse noterden almanız gereken vekaletnamedir.

KKTC plakalı araçlar Türkiye’de kullanabilir mi?

KKTC ‘den bireysel olarak araç ithal edilememektedir. Kıbrıs vatandaşı olan ve Türkiye ‘de yaşayan biri ancak size araç getirebilir. Ama bu araç, Türkiye ‘de yabancı plaka ile trafikte olacağından satılamaz. Eğer aracı satın almak istiyorsanız ithal edilmesi ön şarttır.

Kıbrısa en kolay nasıl gidilir?

Deniz Yoluyla Kıbrıs ‘a Gitmek KKTC’de denizyolu ulaşımı da Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan ve Antalya’daki Alanya Limanı’ndan sağlanıyor. Türkiye’den hareket eden bu feribot ve deniz otobüsleri ile 2,5-3 saat yolculuk süresi gerçekleştirerek Girne veya Gazimağusa Limanı’na ulaşabilirsiniz.

Kıbrısa arabayla gitmek için ne gerekli 2021?

Kıbrıs’a araçla gitmek istiyorsanız gerekli evraklar

 • Araç sizin değil ise mutlaka noterden vekaletname.
 • Pasaport ( Araçla gitmeyenler kimlik ile giriş yapabilmekteler)
 • Araç için yurt dışına çıkış kağıdı TRİPTİK (ücretli)
 • Mersin’den Feribot için bir kaç hafta önce rezervasyon yapılması gerekir.
You might be interested:  Soru: Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Mersin Kıbrıs arabalı feribot kaç saat sürüyor?

Yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. Girne ‘den Taşucu’na her gün sabah 9.30 da feribot seferi düzenlenmektedir. Taşucu’ndan Girne ‘ye ise sabah 11.30’da hareket etmektedir feribotlar.

Kıbrıstan Türkiyeye araba nasıl getirilir?

Kıbrıs plakalı aracınızı Türkiye ‘ye getirmek için Kıbrıs’ta ikametinizin olmasının yanı sıra son yılınızın 6 ayını da Kıbrıs’ta geçirmiş olmanız gerekmektedir. Kıbrıs’tan araba getirmeye karar verdiğiniz günün 6 ay (185 gün) öncesine kadar Türkiye ‘de kalmışsanız Kıbrıs’taki aracınızı Türkiye ‘ye getiremezsiniz.

Kıbrıs’ta ikametgah nasıl alınır?

Kuzey Kıbrıs ‘ ta Oturma İzni

 1. Orijinal Pasaport ve tam fotokopisi.
 2. Mülkünüzün adınız altında tapu işleri (fotokopi ile birlikte) veya orijinal satış ve fotokopi sözleşmesi.
 3. Kiralanan bir konaklama yerinde yaşanması durumunda, Kiracılık Anlaşması’nın orijinal kopyası ve fotokopileri de gereklidir.
 4. 2 adet vesikalık fotoğraf.

Bulgaristan araba nasıl alınır?

İlk etapta Bulgaristan C vizesi alınarak Bulgaristan ‘da giderek alınacak araca karar verilir. Bu esnada kişi Bulgaristan ‘dayken şirket kuruluş işlemleri ve gerekli imzaların alınması işlemleri tamamlanır. Araç ödemesi yapılıp şirket üzerine araç alınır.

Kıbrıs’tan Türkiye’ye ne getirilir?

Kıbrıs ‘ tan Dönerken Yanınızda Neler Götürebilirsiniz?

 • TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ 1- Sigaralar 600 adet ( 3 Karton Sigara )
 • ALKOLLÜ ÜRÜNLER. 1- Alkol derecesi % 22′ yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
 • KOZMETİK ÜRÜNLER.
 • GIDA ÜRÜNLERİ

Yurt dışı plakalı araç Türkiye’de kimler kullanabilir?

Yabancı plakalı taşıtlar; taşıt programına kaydı yapılan izin hak sahibi, bu kişinin yurtdışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. İzin hak sahibi araç içinde bulunsa dahi yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (acil durumlar hariç) mümkün değildir.

Yurt dışından getirilen aracı kimler kullanabilir?

Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici olarak ithal edilen taşıtlar, taşıt sahibinin eşi veya usul ya da füruu olan (ana, baba, eş ve çocuklar) ve yerleşim yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan kişilerce kullanılabilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Yarı Otomatik Araba Nasıl?

Türkiye’den Kıbrısa nasıl gidilir?

Kıbrıs’a giderken tercih edebileceğiniz ulaşım araçları ise feribot ve uçaktır. İsterseniz yaz aylarında düzenlenen feribot seferleri ile Kıbrıs’a ulaşabilirsiniz. Taşucu ve Alanya’dan Girne’ye ulaşan feribotları tercih edebileceğiniz gibi Gazimağusa’ya gidecekseniz de Mersin’ den feribota binebilirsiniz.

Kıbrısa hangi şehirden gidilir?

1- Hava Yolu: Türkiye’den Kıbrıs ‘a en çok İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden gidiliyor. İstanbul’un Atatürk ve Sabiha Gökçen hava alanlarından günlük seferler düzenlenmektedir. Ankara – Esenboğa ve İzmir – Adnan Menderes hava limanlarından da günlük olarak uçuşlar gerçekleştiriliyor.

Kıbrıs’a gitmek için ne yapmamız gerekiyor?

Kuzey Kıbrıs’a turistik giriş için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar. Turist olarak 3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekiyor. Ayrıca kalış tarihinizden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaportunuz olması gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *