Sık sorulan: Araba Aküsü Nasıl Biter?

Araç aküsü ne kadar sürede biter?

Akünün normal şartlarda ömrü 5-6 yıldır. Yani 5-6 yılda bir akü yenilemek normaldir.

Araba akü boşalırsa ne yapılır?

Akünüz Bittiğinde Ne Yapmalısınız? Akü bittiğinde aracınızı tekrar çalıştırmak için en pratik ve sağlıklı yol, bir başka araçtan akü takviyesi yapmak olacaktır. Akü takviyesi yapmak için bir akü takviye kablosuna yani bir aktarma kablosuna sahip olmanız gerekir.

Akünün ömrünün bittiğini nasıl anlarız?

Araç stop ettiğinde akü voltajının 12 volt civarında olması gerekir. Marşa basınca da 10 voltun altına inmemeli. Eğer 10 voltun altına iniyorsa akü bitmiş, yani akünün değişmesi gerekiyor demektir.

Araba Çalıştırılmazsa akü biter mi?

İnsanların tecrübelerine göre çok sıcak ve çok soğuk havalarda akü hızlı tükeniyor. Eğer hava çok sıcak veya çok soğuksa aracınızı 2-3 günde bir çalıştırmanızı tavsiye ederiz. Normal zamanlarda ise 1 haftalık süreçlerde arabaların çalıştırılması tavsiye ediliyor.

Araba çalışır halde akü biter mi?

Evet, çok uzun süre arabanızı çalıştırmazsanız akü biter. Çok soğuk havalarda akü donarsa çalışmaz ve değiştirilmesi gerekir. Aküyü şarj eden aksam bozulursa akü çalışmaz.

Akü boşalırsa nasıl dolar?

Arabanın aküsü bazı nedenlerden ötürü boşalabilir. Boşalmış bir aküyü şarj etmek için bir çift akü takviye kablosuna ve aküsü dolu, çalışır durumda bir diğer arabaya ihtiyacın olacak. Ardından aküleri takviye kablosuyla birbirine bağlamalı ve boşalan aküyü, işlevsel aküden enerji aktararak şarj etmelisin.

You might be interested:  Araba Nasıl Alırım?

Tam boşalan akü ne kadar sürede dolar?

Motor çalıştıktan sonra kablolarla gerçekleşen bağlantı sonlandırılır. İlk önce eksi kutbun sonrasında ise artı kutbun kabloları sökülür. Bu işlemden sonra aküsü şarj olan araç 5 dakika daha çalışır vaziyette bekletilir. Son olarak aracın 20 dakika kullanılması ile akünün tamamen şarj olması sağlanır.

Araba aküsü neden biter?

Eğer aracınız park halindeyken akü tükeniyorsa iç ışıklar, kapı lambaları ve hatta kötü sigortalar buna neden olmuş olabilir. Motorunuz çalışırken, alternatör aküyü yeniden şarj eder. Motor kapalıyken, alternatör aküyü şarj edemez ve küçük elektrik aksaklıklarının akünüzü tamamen boşaltmasına izin verir.

Akü arızaları nelerdir?

Hayır, Araç Çalışmıyor

 • Akünün deşarj konumda olması (alternatör yada kullanıcı kaynaklı)
 • Aküde ki fabrikasyon bir arıza.
 • Marş motoru arızası
 • Marş sistemi bağlantı kablolarındaki aşınma.
 • Kutup başı kablolarının yerinden çıkması
 • Kutup başının oksitlenmesi.
 • Şase kablosunun temassızlığı
 • Kontak arızası

AKÜ nün ömrü ne kadar?

0 ve -10 derecede akünün ömrü 2-3 aydır. 10 ve 25 derecede akünün ömrü 6-8 ay kadar olur. 23 ve 35 derecede akünün ömrü 3-4 ay kadar olur.

Mutlu Akü fiyatları ne kadar?

En Popüler Mutlu Akü Aküler

 • MUTLU 72 AMPER AKÜ 708,39 TL2 satıcı, en ucuz 708 TL.
 • %8 Mutlu 720A Start-Stop EFB 12 V 72Ah 760CCA Akü 796,95 TL3 satıcı
 • Mutlu Halk Akü 12 Volt 135 Amper1.207,65 TL1 satıcı
 • Mutlu 540A SFB 12 V 60Ah Akü 569,48 TL1 satıcı
 • Mutlu Akü Start-Stop EFB 12V 72Ah 720 CCA Akü 950,00 TL2 satıcı

Araç kaç gün çalışmazsa akü boşalır?

Araba kaç gün çalışmazsa akü biter? Akü mevsime göre bitişinde değişiklik gösteren parçadır. Eğer ki hava sıcaksa aracınızı uzun süre boyunca çalıştırmasanız bile akü bitmeyecektir. Fakat hava soğuksa bu durumda aracınızı mutlaka 2–3 günde bir çalıştırmanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *