Sık sorulan: Araba Aküsü Ne Kadar Gider?

Bir akü ne kadar gider?

Akünün normal şartlarda ömrü 5-6 yıldır. Yani 5-6 yılda bir akü yenilemek normaldir.

Araba aküsü bittiği nasıl anlaşılır?

Araç stop ettiğinde akü voltajının 12 volt civarında olması gerekir. Marşa basınca da 10 voltun altına inmemeli. Eğer 10 voltun altına iniyorsa akü bitmiş, yani akünün değişmesi gerekiyor demektir.

Akü ne kadar sürede bir değiştirilmeli?

Yeni nesil otomobiller ortalama olarak 4 – 5 yıl boyunca her hangi bir şekilde akü değiştirmeden yollarına devam edebilmektedirler. Fakat 15 yıl boyunca akü değiştirmeyen sürücülerin bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu durum tamamen aracın kullanım sıklığına ve akünün kalitesine göre farklılık göstermektedir.

En uzun ömürlü akü hangisi?

Özel kullanım amaçlarına göre geniş bir ağa sahip olan jel aküler, deşarj sonrası şarj edildiğinde kimyasal yapısında bir bozulmaya sebep vermemesi nedeniyle diğer akülere göre 8 kata kadar uzun kullanım ömrüne sahiptir.

100 amper akü ne kadar dayanır?

Sulu akülere kıyasla jel aküler oldukça yüksek bir çevrim ömrüne sahiptir. 100 amperlik bir sulu akünün çevrim ömrü 100 iken, aynı güçteki jel akünün çevrim ömrü 450’dir. Bu ise sulu akünün 100 defa deşarj ve şarj olması, jel akünün ise 450 defa deşarj ve şarj olması anlamına gelir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Almanyadan Araba Nasıl Getirilir?

President akü hangi firmanın?

President 72 Ah Amper Akü Petlas Üretim Güvencesi Üretim Yılı:2021.

Akünün bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Belirtileri:

  1. Bütün gözlerin elektrolit yoğunluklarının yüksek olması
  2. Maşalı voltmetre ile yükleme yapıldığında gözlerde kaynama.
  3. Aşırı ısınma.
  4. Aşırı ısınma sebebiyle asitli su seviyelerinin düşmesi.
  5. Plakalarda dökülme.
  6. Asitli su renginin koyulaşması
  7. Asitli su yüzeyine cam elyafların çıkması

Akü zayıf olursa ne olur?

Akü biterse motora elektrik gitmez ve araç çalışmaz. Farların sönükleşmesi ve başlatma düğmesinin anahtarsız çalışmaması da akünün bitmeye yaklaştığının göstergeleridir.

Araba aküsü bitince ne yapılır?

Akü bittiğinde en sık kullanılan yöntemlerin başında akü takviyesi gelmektedir. Aküsü biten bir araca akü takviyesi yapılabilmektedir. Bunun için, çalışan başka bir aracın olması yeterli olacaktır. Çalışan araçtan elektrik alarak, kendi aracınızın aküsünü şarj ettirebilirsiniz.

Kullanılmayan akü nasıl saklanır?

Aküler eğer deşarj olmuş vaziyette depolanır ise hasar görürler. Bütün aküler serin ve kuru bir yerde saklanmalı, ayrıca sulu akümülatörler düz konumda ve birbiri üzerine konacaksa aralarına muhakkak ayırıcı (Ör: strafor) yerleştirerek depolanmalıdır. Akü üstleri temiz olmalıdır.

Jel akünün ömrü kaç yıldır?

7 Yıl Ömürlü Jel Aküler.

Akünün raf ömrü ne kadar?

Yapılan testlerde eğer ortam sıcaklığı 10 derecelik bir artış raf ömrü yarı yarıya düşmektedir. Teknolojisine göre değişmekle beraber 25 derece altına bir akünün raf ömrü 6 ila 8 ay arasındadır.

En iyi akü markası nedir?

Global pazarda en iyi akü markası Varta seçilmiştir. Üstün bir deneyimle üretilen aküler her araç tipi ve modeline uyum sağlıyor. Özellikle start – stop araçlar için en iyisi olduğunu söyleyebilirim.

Akü son kullanma tarihi nerede yazar?

Akünün ne zaman üretildiğini bilmek önemli. Akü alırken veya akü taktırırken üretim tarihine mutlaka bakın. Peki, akü üretim yılı nerede yazıyor ve neden önemli? Üretim tarihi, akünün eksi kutup kısmı üzerine, akü gövdesi üzerinde ya da garanti belgesi üzerinde yazar.

You might be interested:  FAQ: Adana Araba Pazarı Hangi Gün?

60 amper akü yerine 72 amper akü takılır mı?

Eski akünüz 60 amper yerine 72 amper takabilirsin bir zararı olmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *