Sık sorulan: Araba Boyası Nasıl Hazırlanır?

Araba boyasına ne kadar tiner katılır?

Uygulama yapılacak yüzeye önce bir toz şeklinde boya uygulaması yapılmalı, daha sonra uygun kalınlıkta uygulama yapılmalıdır. İNCELTME / KARIŞIM ORANI: Ağırlıkça 3 birim Akrilik Boyası, ağırlıkça 1 birim Akrilik Boya Sertleştiricisi ile karıştırılır. İnceltmek gerektiğinde % 10-15 Akrilik Tiner kullanmalıdır.

Oto boyasına hangi tiner katılır?

Selülozik tiner: 5 Kg – Astar inceltme ve tabanca temizliğinde kullanılır. Akrilik Tiner: 2 Kg Vernik ve boya inceltmede oranında kullanılır.

Oto boya akıntısı nasıl giderilir?

Boya akıntılı yüzey Infraret ile tam kurutularak akıntı alanına ince macun çekilir, Macun kademeli olarak zımpara ile yüzeyden alınır,bu şekilde akıntı giderilmiş olur. Yüzeylerde pasta-cila ile parlaklık sağlanır. Uygun zımparalama ile toz alma işleminin yapılıp, pasta -cila ile parlatılmalıdır.

Araba boyarken nelere dikkat edilmeli?

* Aracın üzerinde yer alan boya kodu ile karışım hazırlanmalıdır. * Aracın üzerindeki rengin fabrikasyon renk olup olmadığı gözönünde bulundurulmalıdır. *Boya Karışımında Kullanılacak Tiner yada çözücüler mutlaka uygun ölçüde hazırlanmalı ve extradan çözücü madde içermemelidir.

1 litre boyaya ne kadar tiner koyulur?

0,75 litre yağlı boyaya 1 çay bardağı, 2,5 litre yağlı boyaya 1 su bardağı, 7,5 litre yağlı boyaya 1 litre, 15 litre yağlı boyaya 2 litre tiner katılabilir.

You might be interested:  Soru: Araba Lastiği Nasıl Saklanır?

Metal boyaya ne kadar tiner katılır?

Demir yüzeylerde, kapı, pencere, ahşap sistemlerinde son kat boya olarak kullanılır. Renk kalıcılığı ve atmosfer şartlarına dayanımı iyidir. İNCELTME / KARIŞIM ORANI: SENTETİK TİNER ile % 20 – 30 oranında inceltilebilir.

Sentetik tiner araç boyasına zarar verir mi?

Boyalı bir cama selülozik tiner uygulanırsa, yüzeydeki boyayı kolayca çıkarır. Fakat, sentetik tiner, boyalı camlara zarar vermez.

Oto boya tabancası kaç Barla çalışır?

Hava başlığındaki hava basıncı konvansiyonel tabancalarda 2,5-4 bar; HVLP tabancalarda 0,7 bar; LVLP’de ise 0,7-0,8 bar olması beklenmektedir (Tablo-4). Havasız sprey uygulamalarında, boya 5 atm ile 35 atm arasında basınçlandırılarak, havasız sprey tabancasının memesinden püskürtülür.

Akrilik Verniğe tiner katılır mı?

Yağ, pas ve kirlerden uygun temizlik malzemeleri ile arındırılmalıdır. İNCELTME / KARIŞIM ORANI: Ağırlıkça 3 birim Akrilik Vernik, ağırlıkça 1 birim Akrilik Vernik Sertleştiricisi ile karıştırılır. İnceltmek gerektiğinde % 10-15 Akrilik Tiner kullanmalıdır.

Oto Boya neden Portakallanma?

Boyanın yanlış şekilde karıştırılması, yanlış viskozite, kötü kalitede veya yanlış tiner kullanımı. Katlar arası yetersiz kuruma zamanı bırakılması, kurumanın hızlandırılması için hava üfleme.

Yeni boyanan arabaya pasta cila ne zaman yapılır?

Ce: boyadan sonra pasta minimum 2 hafta gerek.sonrasında pasta yapılabilir ancak renk farkı çok barizse,aşındırmak ya da cila sürmek hiç bir işe yaramayacaktır.

Araba boyama ne kadar sürer?

Boya öncesi kuruma 2 gün, boya 1 gün, boya sertleşmesi 2 gün, pasta cila zımpara 1 gün totalde boyandıktan sonra 3 gün sonra aracınıza kavuşabilirsiniz.

Arabaya boyadan önce ne yapılır?

Boya nasıl hazırlanır Bir araç ya da boyası onarılırken, öncelikle boya kalıntıları, pas temizlenir ve ardından tüm gövde düzgünce temizlenir ve yağdan arındırılır. Yüzeyde hiçbir kir parçacığı, zift, yağ ya da cila kalmamalıdır. Ardından gövde zımparalanır.

You might be interested:  Otomatik Vites Araba Yokuşta Nasil Kullanilir?

Arabaya neden astar atılır?

Pürüzsüz hale gelen yüzeye boyanın daha iyi tutunması için astar atılır. astar 1 gün kadar sertleşir. sertleşen astar yine kalından başlayarak ince zımparaya kadar en son da su zımparası olmak şartı ile yüzey pürüzsüz bir hale getirilir. gerekli yerlerde yoklama macunu çekilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *