Sık sorulan: Araba Expertiz Nasıl Olunur?

Oto ekspertiz nasıl olunur?

Ülkemizde sigorta eksperi olabilmek için, Hazine Müsteşarlığının açtığı eksperlik kurslarına katılmak ve kursu başarı ile tamamlamak gerekir. Üç ay süren kursu tamamlayan ve başarılı bulunan kursiyerler, başvurdukları branşta eksperlik sertifikası almaya hak kazanır.

Oto Ekspertiz nedir nasıl yapılır?

Aracın geçmişte olan bir kazası, değişen parçası ya da mekanik aksamında herhangi bir bozulma var mı diye bir uzman tarafından bakılır. Bu işleme oto ekspertiz işlemi denilmektedir. Bu işlem sonucunda araç için bir rapor hazırlanır. Rapora göre kişi aracın tüm detaylarını görebilmektedir.

Kimler oto ekspertiz olabilir?

KİMLER KATILMALI İkinci el araç alım-satımı yapan ya da araç alım-satımı konusunda bilgilenip eğitim almak isteyen, otomotiv bölümü mezunu olup, oto ekspertiz sektörüne yönelmek isteyen, oto ekspertiz sektöründe çalışmak isteyen ya da bu sektörde çalışıyor olup uzmanlaşmak isteyen herkes.

Oto Ekspertiz raporunda nelere bakılır?

Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?

 • Aracın önceden kaza geçirip geçirmediği,
 • Hasar varsa nasıl tamir edildiği,
 • Mevcut halinde hasar olup olmadığı,
 • Kaportada boya veya değişen parça kontrolü,
 • Yanal kayma testi ile yürüyen aksamın test edilmesi,
 • Dört süspansiyon için darbe sönümleme testleri,

Eksper olmak için ne yapmalıyım?

Nasıl Sigorta Eksperi Olunur? Sigorta Eksperi Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

 • 2 yıllık MYO ya da 4 yıllık lisans mezunu olmak.
 • Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak.
 • Daha önce iflas ya da konkordato ilan etmemiş olmak.
 • Türkiye Cumhuriyeti’nde ikâmet etmek.
 • Kursu, sınavları ve stajı başarı ile tamamlamış olmak.
You might be interested:  FAQ: Turbo Dizel Araba Nasıl Kullanılır?

Oto Ekspertiz sınavı ne zaman?

TARSİM’in her yıl düzenlediği Eksper Performans Değerlendirme Sınavı ‘nın tarihi açıklandı. Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) kontrolünde düzenlenecek olan sınav 23 Mart’ta yapılacak. Sadece Tarım Sigortaları Havuz Eksper Listesine kayıtlı olan eksperlerin girebildiği sınavın son başvuru tarihi ise 28 Şubat.

Aracı Expere sokmak ne kadar?

Oto ekspertiz ücreti 2020 yılında binek(4×2) otomobiller için 150 tl başlangıç fiyatı olup 300 TL’ye kadar paketler dahilinde fiyatlar farklılık gösterebilir.

Aracı Expere sokmak ne demek?

Oto ekspertiz işlemleri ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesinden oluşmaktadır.

Oto ekspertiz işi karlı mı?

Tabi Experix A.Ş gibi herhangi bir ciro katılım payı istemeyen firmalar da var. Experix oto ekspertiz bayiliği aldığınız zaman, elde edeceğiniz kar marjı, %13 daha fazla olacaktır. 120.000 TL aylık ciro yapan bir ekspertiz firmasının net kazancı 30 Bin TL ile 60 Bin TL arasında değişiklik gösterecektir.

Oto Ekspertizin temel amacı nedir?

Oto ekspertiz işlemleri ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesinden oluşmaktadır.

Ekspertiz yanlış rapor verirse ne olur?

Hemen belirtmemiz gerekir ki araçta bir ayıp çıktığı zaman satıcı ile hatalı ve yanlış ekspertiz raporunu veren eksper müteselsilen sorumlu olur yani birlikte sorumlu olurlar. Oto eksperinin hukuki sorumluluğun doğması için bu ayıpların var olmasına rağmen ekspertiz raporunda çıkmaması gerekir.

Ekspertizde hasar kaydı çıkar mı?

Detaylı bir ekspertiz raporunda aracın her durumu değerlendirilmektedir. Oto eksper ile araçta hasar varsa anlar mıyız kısmında ise aracın kazalı olup olmadığı araca ait değişe bir parça olup olmadığı anlaşılacağı gibi mevcut bir hasar durumu söz konusu ise buda raporda çıkmaktadır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Oto Ekspertiz raporu ne kadar geçerli?

Oto ekspertiz işleminin geçerlilik süresi seçilen paketlere göre 24 saat ve 3 ay 5000 km arasında değişmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *