Sık sorulan: Araba Göstergeleri Ne Anlama Gelir?

Araba göstergeleri nelerdir?

Uyarı amaçlı araba göstergeleri

 • hararet göstergesi.
 • akü ışığı
 • Yağ göstergesi.
 • fren ikaz ışığı
 • lastik basınç ışığı
 • çekiş kontrol uyarı ışığı
 • direksiyon kilit ışığı
 • dorse arıza lambaları

Arabada sarı ışık ne anlama gelir?

19.Direksiyon kilidi uyarısı. Sarı ise aracı servise götürmeli, kırmızı ise kesinlikle kullanmamalısınız. 20.Uzun mesafeli farlar açık. 21.Lastik basıncı düşük ya da sistemde sorun var.

Arabada derece işareti ne demek?

Benzin işareti: Yakıt filtresinde su seviyesinin arttığını gösterir. Kutu içinde sağa doğru ok (Beyaz): Motor hava filtresinin kirlendiğini ya da eskidiğini gösterir. Derece: Motor seviyesinin fazla ısındığını gösterir. Damlayan yağ: Yakıt filtresi kirli ya da arızalı.

Arabada ikaz lambası neden yanar?

Aracınızdaki ikaz lambaları yanıyorsa motor bileşenleri birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışamıyor demektir. Motoru oluşturan yakıt, ateşleme, hava emiş ve egzoz sistemlerden biri bile hasar görse motor ikaz lambaları yanmaya başlar.

Aracın gösterge panelinde neler bulunur?

Araç Gösterge İşaretleri Ne Anlama Geliyor?

 • Lastik Basıncı Ön panelde bu lambanın daimi olarak yanık kalması, lastiklerinizden birinin hava basıncının düşük olduğunu gösterir.
 • Motor-Kontrol Lambası
 • Fren Sistemi Göstergesi.
 • Soğutma Sistemi.
 • Anti – Patinaj Sistem Göstergesi.
 • Yağ Basıncı
 • Buz / Buğu Çözme.
 • Sis Lambaları
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Ehliyet Nasıl Alınır?

Göstergede ünlem işareti nedir?

Bir daire içerisinde ünlemle ifade edilen fren ikaz ışığı yandığında bu; fren hidroliğinin düşük, park freninin açık ya da ABS sisteminin arızalı olduğu anlamına gelebiliyor.

Motor kontrol lambası nasıl söner?

Motor Arıza Lambası Nasıl Söndürülür? Arıza lambasını söndürmek için aracı araç arıza tespit cihazına bağlatıp, arıza hafızasını silme (resetleme) işlemi yapılmalıdır.

Ford Fiesta sarı ünlem işareti nedir?

Sarı Dişli İçerisinde Ünlem Yanıp sönüyorsa Şanzıman ve aktarma organlarında aşırı ısınma var demektir. (Genelde Otomatik vites araçlarda sürekli dur kalk ve yokuş çıkarken olabilmektedir.) Mümkünse araç hareket ettirilmeden çekici yardımıyla servise götürülmelidir.

Egzoz emisyon ikaz lambası neden yanar?

– Genellikle, Egzoz Emisyon Işığı’nın yanması, başka bir sensör arızası veya Egzoz Gazı Devridaim Valfi’nde (EGR) meydana gelen sorundan kaynaklanır. EGR sistemi, egzoz emisyon değerlerini düşük tutmak için egzoz gazının bir kısmını tekrardan yanma odasına gönderir. Bu sayede yakıtın tamamen yanmasını sağlar.

Ford ünlem işareti nedir?

Yuvarlak içerisinde ünlem işareti, gösterge panelinde yazan ünlem işareti: fren sistemi uyarı lambası anlamına geliyor. Fren Sistemi Uyarı Lambası Kontak açıkken el frenini çektiğinizde yanacaktır. El freni indirilmemişse fren sıvısı seviyesinin düşük olduğunu veya fren sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.

Arabada ingiliz anahtarı işareti ne anlama gelir?

Gösterge panelindeki bu İngiliz anahtarı şeklindeki sembol, spesifik olmayan bir arıza olduğunda yanar. Sembol ateşleme ile yanacaktır ancak kısa bir süre sonra sönmelidir. Işık yanık kalırsa veya sürüş esnasında yanarsa derhal Renault servisine gitmelisiniz.

Motor soğutma suyu sıcaklık uyarı ışığı neden yanar?

Hararet uyarı lambası motor soğutma sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Ayrıca radyatör fanında oluşacak bir sorunda, radyatörden geçen soğutma sıvısı düzgün soğutulamayacağı için sıcaklığının yükselmesine neden olur ve bu ışık yanabilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ilk Araba Ne Zaman Icat Edildi?

Dörtlü ikaz lambası nedir?

Dörtlü ikaz lambası, aracın tüm sinyal lambalarının aynı anda yanıp, sönmek suretiyle aktif hale geldiği ve genellikle trafikteki diğer sürücüleri uyarma amacıyla kullanılan bir flaşörler sistemidir. Araçta bulunan dörtlü sinyal simgesi üçgen biçiminde ve kırmızı renklidir.

Yağ basıncı ikaz ışığı yanıyorsa ne yapılır?

Yağ basıncı ikaz ışığı aralıklarla da olsa yandığında, aracı güvenli bir yerde durdurun ve motoru en kısa sürede durdurun. Düşük yağ basıncına sahip bir motor birkaç saniye içinde bozulabilir. Araç yağ basıncını kaybederse, motoru yeniden çalıştırmayı denemeyin.

Ikaz lambası nedir?

Endüstriyel alanlarda aslında en çok görülen ve mutlaka bulunması gereken ürünlere ikaz lambası diyebiliriz. Bu lambalar farklı ışık renkleri ile sinyal vererek operatörün görsel olarak dikkatini çekmek amaçlı çalışmaktadır. İkaz lambaları kesinlikle aydınlatma amacı ile üretilmemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *