Sık sorulan: Araba Kaplama Nasıl Yapılır?

Araç folyo Kaplama nasil yapılır?

Folyo Araç Kaplama Nedir, Nasıl Uygulanır?

 1. Aracınızın plakasına kayıtlı bir fatura oluşturulmasını talep edin.
 2. Muayene istasyonuna gidip “EK-1 Formu” doldurun.
 3. Muayene istasyonunda renk tespit işlemi yaptırıp gerekli evrakı alın.
 4. Notere gidip yeni renk işlemini ruhsata kaydettirin.

Araba kaplaması nasıl oluyor?

Araç kaplama uygulaması aynen boya gibi her parçanın tek tek bir bütün halinde kaplanması esasına dayanmaktadır. Kullanılan malzeme yüksek derecede esneme özelliği sayesinde her yüzeye esneyebilir ve yapışabilir. Uygulamalarımızda ek yeri yoktur.

Araç kaplama folyosu nedir?

Aracının özellikle; renginden, görüntüsünden, dizaynından, tasarımından memnun olmayan veya kişisel zevki için yenilik isteyen araç sahiplerinin kaporta üzerine boya işlemi yaptırmadan tamamen folyo ile kaporta sacının kaplanma (renk değişim) işlemine Araç Kaplama denir.

Siyah kaplama nasıl yapılır?

Siyah oksidasyon(karartma), yaklaşık 140-150 °C de alkali bir tuz çözeltisinde kimyasal bir reaksiyon sonucu oluşan bir kaplamadır. Siyah oksidasyon,metalin yapışma kalitesini artırır,boya ve diğer işlemlerin yüzeye daha iyi tutunmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar.Bu şekilde boya dökülmelerini azaltır.

Araç Folyo Kaplama kaç yıl gider?

Otomobillerdeki araba folyo kaplama işleminin ömrü aracın kullanım şekli ve süresine göre değişmektedir. Folyo kaplama işlemlerinin normal şartlarda ömrü 2 ile 3 yıl arasında değişmektedir. Ancak aracın güneşe maruz kalma süresi, hava koşulları ve diğer dış etkenler nedeniyle bu süre kısalabilir.

You might be interested:  FAQ: Rüyada Araba Sürmek Ne Anlama Gelir?

Araç Kaplama yapışkanı nasıl çıkar?

Sıcak Su Yöntemi Isıtma yöntemine benzer şekilde yapışkanın yumuşaması için sıcak su ile yıkamak işe yarayan yöntemlerden biridir. Gölge bir yerde hafif hafif sıcak su ile ıslatarak yapışkanı yumuşattıktan sonra silinerek yapışkanı ortadan kaldırmak mümkün olabilmektedir.

Araba kaplama ruhsata işlenir mi?

Aracınızın rengini değiştirdiyseniz yada araca şerit ve kaplama yaptırdıysanız rengi ruhsata işletmeniz gerekmektedir. Görevliye ruhsata renk işleteceğinizi mutlaka söyleyiniz. Çift renk mi işlenecek yoksa aracın rengi komple işlenecek mutlaka belirtiniz.

Araç kaplama Nedir?

Araç kaplama, aracın rengi, görüntüsü, dizaynı, tasarımı konusunda değişiklik olmasını isteyen ve kişisel zevkleri doğrultusunda araçlarını yenilemek isteyen araç sahiplerinin kaporta üzerindeki boyaya dair bir işlem yaptırmadan tamamen folyo ile kaportayı kaplama işlemine araç kaplama denir.

Otomobil seramik kaplama nedir?

Seramik Kaplama Nedir? Oto seramik kaplama uygulaması aracın dış kaporta aksamında meydana gelebilen otomobil boyasında çizik, çatlak ve dökülmelerin önüne geçmek için uygulanan; boyayı koruyan ve aracın daha uzun süre ilk günkü gibi görünmesini sağlayan bir koruma yöntemidir.

Araç kaplama malzemeleri nelerdir?

Araç Kaplamak İçin Gereksinim Duyulacak Malzemeler

 • Temizlik Solüsyonu.
 • Maket Bıçağı
 • Eldiven Ve Band.
 • Kesme Bandı
 • Ragle.
 • Isı Tabancası
 • Folyo.
 • Araç Kaplama Malzemeleri Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler.

Araba kaplatmak yasak mı?

Araç kaplama işlemi yasak değil, tabi ki kurallarını yerine getirdiğiniz sürece. Eğer amacınız sadece renk değişimi değil, boyayı korumak ise aracınızla aynı renkteki folyoyu tercih ederseniz her hangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak. Ruhsatta kayıtlı olan renk değişeceği için bunu emniyete bildirmeniz gerekecek.

Araç kaplama ne işe yarar?

Aracın boyasına müdahale etmeden, kaporta üzerine çeşitli yöntemlerle yapılan kaplama işlemidir. Genellikle otomobilin boyasında oluşabilecek solma, aşınma, çatlama, soyulma veya dökülme gibi tahribatları engellemek amacı ile kullanılan bir uygulamadır.

You might be interested:  Soru: Ipli Araba Kokusu Nasıl Kullanılır?

Siyah oksit kaplama nasıl yapılır?

Karatma tuzu veya oksidasyon olarak bilinen bu tip kimyasallarda amaç sıcak alkali ortamda parçaları kaplayarak metali pastan korumaktır. Metal koyu siyah bir renk kaplama ile kaplanır. Kaplama işlemi bittikten sonra metal korucu yağ banyosuna girer ve pasa karşı korunmuş olur.

Siyah kaplama nedir?

Siyah oksidasyon(karartma), yaklaşık 140-150 C de alkali bir tuz çözeltisinde kimyasal bir reaksiyon sonucu oluşan bir kaplamadır. Siyah oksidasyon kaplama tatmin edici bir görünüm sergilemelidir. Siyah oksit ana metalin tamamını kapsayacak şekilde uniform bir siyah görsellikte olmalıdır.

Siyah oksidasyon nedir?

Siyah oksidasyon (karartma), yaklaşık 140-150 C de alkali bir tuz çözeltisinde kimyasal bir reaksiyon sonucu oluşan bir kaplamadır. Siyah oksidasyon kaplama tatmin edici bir görünüm sergilemelidir. Siyah oksit ana metalin tamamını kapsayacak şekilde uniform bir siyah görsellikte olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *