Sık sorulan: Araba Koltuğu Ne Zaman Kullanılır?

Oto koltuğu kaç aya kadar ters?

Yasanın çıkması çok önemli ama eksik çıkmış bir yasa. ABD’de çocukların bir yaşına kadar yüzleri öne dönük şekilde oturtulmaları yasak. Araba koltuğu çocuğun yüzü arkaya doğru bakacak şekilde bağlanmak zorunda. Anne babalar tavsiye edilen ise en az 2 yaşına kadar çocuklarını arabada ters oturtmaları.

Oto koltuğu zorunlu mu?

Çocukların sağlığı ve güvenliği sebebiyle artık araçlarda, bebek koltuğu bulundurulması zorunlu hale getirildi. Çocukların güvenliğini sağlamak adına, araçlarda bebek koltuğunun bulunması gerekiyor. Buna bağlı olarak eğer kilosu 36’nın altında, boyu da 150 cm’nin altında olan çocuklar, oto koltuğu kullanmak zorundadır.

Araba çocuk yükselticisi ne zaman kullanılır?

Yasal olarak 150 cm’den küçük ve 36 kilogramdan hafif olan tüm çocuklar otomobillerde güvenlik aracı kullanmak zorundadır. 0-3 yaş arası özel koltuk kullanması gereken çocuklar, biraz daha büyüdüklerinde yani 4 yaştan itibaren ortalama 11 yaşına kadar çocuk oto koltuk yükseltici kullanmak zorundadır.

Oto koltuğu alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebek Araba Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bebek koltuklarının, Avrupa standartlarındaki çarpışma testlerinden geçmiş olması en önemli kriterdir.
 • Ürünlerin, nefes alan bir kumaşla kaplandığından emin olun.
 • Modeller, beş noktadan çıkan emniyet kemerine sahip olmalı.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Kullanırken Aynalar Nasıl Ayarlanır?

Çocuklar kaç aylıkken araba koltuğuna oturur?

Bir yaşından küçük bebeklerin, araç içi bebek koltuklarında 30 dakikadan daha uzun süre oturtulması kalbini durdurabilir.

Bebek oto koltuğu kaç yaşına kadar zorunlu?

Kanunlarımıza göre 12 yaşına kadar olan çocukların oto koltuğuna bağlı olması zaten bir zorunluluk. Ayrıca 12 yaşından sonra artık çocuk yetişkin olacağı için kendisi emniyet kemeri kullanacağından dolayı bebek oto koltuğu kullanılmamaktadır.

Oto Koltuğu cezası ne kadar 2021?

Çocuk Koltuğu Bulundurmama Cezası Olası bir trafik çevirmesinde bu zorunluluğun yerine getirilmemiş olması sonucunda 2020 için 132 TL 2021 için 144 TL para cezası ve 10 ceza puanı aracın sürücüsüne yazılır. Ayrıca 150 cm’den kısa çocukların ön koltukta seyahat etmesi de yasaktır ve 144 TL çocuk koltuğu cezası vardır.

Uzun yolculukta oto koltuğu zorunlu mu?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 150’nci maddesinde belirtilen koruyucu tertibat mevzutına göre, şehiriçinde otomobil, kamyonet ve arazi taşıtı türü araçlarda 1.50 metreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocukların taşınması sırasında, çocukların ağırlığına uygun ‘çocuk koltukları ‘nın kullanılması zorunlu

Oto koltuğu nasıl monte edilir?

Koltuğa araba koltuğu takmak için üç seçenek vardır. Isofix montajı

 1. Koltuk arkalığının altında bulunan Isofix montaj braketlerini bulun ve koruyucu kapakları bunlardan çıkarın.
 2. Braketleri araba koltuğundan istenen uzunluğa kadar çekin.
 3. Araba koltuğunu raylara yerleştirin ve klik sesi gelene kadar aşağı doğru bastırın.

0 13 kg oto koltuğu kaç yaşına kadar kullanılır?

Bebek oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler 15 aylık olana kadar çocuklar için 0 – 13 kilo arası olması gereklidir. Oto koltuk alırken çocuğunuzun kilosuna ve yaşına hatta boyuna göre seçmelisiniz. Çocuğunuzun boynunun rahatsız olmaması için oto koltuğun baş ve boyun ayarlarını yapmaya özen gösterin.

You might be interested:  Sık sorulan: Hangi Marka Araba?

Oto koltuk yükseltici ne ise yarar?

Oto koltuk yükselticileri otomobil koltuğuna oturan çocuğun boyunu yükselterek, emniyet kemeri için uygun yüksekliğe ulaşmasını sağlar. Böylece minik yavrun araç içerisinde çok daha güvenli bir şekilde seyahat edebilir.

Iyi bir oto koltuğu nasıl olmalı?

Gr1–2–3 Oto Koltuğu (9–36 kg.) 3- Fiber içinde darbe emici yan korumaların olması, olası bir kaza durumunda bebeğinizi korur. 4- İç kaplama terletmeyecek bir malzemeden olmalı hatta ekstra hava sirkülasyon sistemi bebeğin terlemesini önlüyor. 5- Beş noktadan emniyet kemeri mutlaka olmalı.

Oto koltuğu hangi marka?

En İyi Isofixli Oto Koltuğu Tavsiyeleri

 • Cybex Pallas 2 Fix.
 • Joie Every Stage Fx.
 • Chicco Go-One Isofix.
 • Kraft Duo Fix Isofixli.
 • BeSafe Izi Modular I-size.
 • Heyner Multifix Aero Plus Isofix.
 • Britax Römer Kidfix 2 XP.
 • Maxi Cosi Rodifix Air Protect.

I size oto koltuğu nedir?

İ – Size standartları, Temmuz 2013 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren Avrupa oto koltuğu düzenlemesidir. Bu standart, 15 aydan daha küçük çocuklara yönelik oto koltuğu güvenlik yönetmeliklerini kapsar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *