Sık sorulan: Araba Kullanırken Dönüşler Nasıl Yapılır?

U dönüşü yaparken nelere dikkat edilir?

Sağ, Sol ve U Dönüşü Nasıl Yapılır

 1. 1. Sinyal verin.
 2. Hızınızı 20-30 km’ye kadar düşürün.
 3. 3. Yayaları ve diğer araçları (bisiklet, motosiklet gibi) kontrol edin.
 4. Sağ şeride dönün.
 5. Trafik işaretlerine dikkate edin.
 6. 2. Sinyal verin.
 7. 3. Tamamen durun ve karşıdan gelen trafiğe dikkat edin.

Araba sürerken nasıl dönülür?

Yani eğer viraj sağa doğru dönüyorsa aracınız yolun soluna yanaşmalı; sola doğru dönüyorsa da yolun sağına yanaşmalıdır. Manevra konusunda ise sağa dönüşlerde dönüş işareti verildikten sonra; sağ şeride ya da işaretle dönüş izni verilen şeride girmelisiniz. Bu aşamadan sonra hız azaltmanız gerekiyor.

Uzun yolda direksiyon nasıl tutulur?

Dört parmağınızı direksiyonun içine doğru kıvırınız. Baş parmaklar direksiyon simidinin üzerinde kalmalıdır; bu durum oldukça önemlidir. Direksiyon simidi çok sıkı tutulmamalıdır, hafifçe tutun. Direksiyon tutma işleminiz gerçekleşmiştir.

Arabada geri manevra nasıl yapılır?

Kural Şu; Geri manevrada geri geri ilerlerken aracımızın nereye gitmesini istiyorsak direksiyonumuzu o yöne doğru çevirmeliyiz.Yani Aracımızı sağ tarafa doğru yanaştıracaksak Direksiyonu sağa Eğer sola tarafa doğru gideceksek direksiyonumuz sola çevirmeliyiz yani düz yolda giderken nasıl sağa dönerken sağa sola

U dönüşü yaparken sinyal verilir mi?

U dönüşü yapmak için gazı kes vites kolunu bire al dönüş yapacağın yöne doğru sinyalini ver,orta dikiz aynandan aracının arkasına bak yol müsait ise dönüşünü yap. U dönüşü bitiminde direksiyon hakimiyetini bozmadan yolun sağ şeridini takip et. aracı (sağa) yanaştırırken sağ sinyalini ver.

You might be interested:  Soru: Araba Devir Işlemleri Ne Kadar Tutar?

U dönüşü yapmak nedir?

U dönüşü yapmak deyiminin anlamı ve açıklaması Yüz seksen derecelik bir dönüş yapmak. ” U dönüşü yaparak geri dönmeye karar verdik.” 2. Önceden sahip olduğu bir düşünceden farklı bir düşünceyi savunmaya başlamak.

Araba ile viraja nasıl girilir?

Doğru viraj alımında ideal sürüş çizgisi “dıştan gir -içe kapan – tekrar dışa açıl” şeklinde olmalıdır. Bir virajı dıştan (yani sağa dönülen virajlarda yolun soluna yanaşarak, sola dönülen virajlardaysa yolun sağına yanaşarak) dönmek esas alınan konudur.

Virajlarda nasıl davranılmalı?

Virajdayken mümkün olan en uzak noktayı görebilmek, güvenli sürüş için gereklidir. Bu yüzden virajın iç tarafından uzaklaşmalısınız. Yani viraj sağa dönüyorsa sola, sola dönüyorsa sağa doğru arabanızı konumlandırmalısınız. Virajın sonunu görene kadar da bu şekilde yol almalısınız.

Sağa sola sinyal nasıl verilir?

Sağa sinyal için, dönmek istediğiniz yerin etrafından 30 metre mesafe bırakın. Sağ dönüş şeridinde olduğunuzdan emin olun ve sonra sol elinizle kolu yukarı doğru çekin. Sola doğru dönerken kullandığınız yöntemle benzer hareketleri içerir.

Direksiyonu tutarken ellerin konumu hangi pozisyonda olmalıdır?

Elleriniz direksiyonda baş parmaklar üstte ve direksiyona paralel kalacak şekilde konumlanmalıdır. Doğru pozisyon alınırsa, manevra kabiliyetinde kolaylık sağlanır. Direksiyonu çok sıkı ya da çok gevşek tutmamalısınız.

Direksiyon saat kaç gibi tutulur?

Direksiyon simidi saat olarak düşünülürse, sol el 9, sağ el 3 pozisyonuna getirilir. Böylelikle, günlük trafikte rahat bir kullanım sağlayan 9: 15 olarak adlandırılan doğru direksiyon tutuş ayarı yapılır.

Araba park ederken direksiyon nasıl çevrilir?

Aracın vitesi geriye alınır, Aracımızın direksiyonu gireceğimiz yani park edeceğimiz yöne 1 tam tur çevrilir ve geriye gelinir. Aracımızın sağ aynası, arkasına gireceğimiz aracın stop lambası ile aynı hizaya gelinceye kadar geri gidilir.

You might be interested:  FAQ: Araba Klima Gazı Nasıl Doldurulur?

Araçta manevra nedir?

Araç manevrası nedir? ARAÇLARIN MANEVRALARI (DÖNÜŞLER) Manevra nedir? Kökeni İtalyanca olan manevranın kısaca tanımı: Her hangi bir aygıtı, aracı ya da nesnenin bir doğrultuda giderken farklı yöne iletilmesine manevra denir.

Araç geri vitese nasıl alınır?

Mandallı geri vitesli araçlar da araç boş konumuna alındıktan sonra mandal yukarı doğru çekilerek kendimize doğru çekerek öne doğru itilir. diğer geri vitesli araçlarda ise, beşinci vites teki gibi sağa doğru itilir bu sefer aşağı doğu çekerek geri vitese alınmış olur.

Araba kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Ancak araba kullanmanın püf noktalarından derlediğimiz bu kılavuzun işinize yarayacağını umuyoruz.

 • – Kullandığınız arabayı tanıyın.
 • – Trafik dilini öğrenin.
 • – Pratik yapın.
 • – İdeal oturuş ayarlarınızı yapın.
 • – Direksiyon hakimiyeti edinin.
 • – Vites değişimlerine dikkat edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *