Sık sorulan: Araba Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi için neler gerekli?

Ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi bulundurulması gereken belgelerdir.

Araç muayeneye gidince ne yapılır?

Araç Muayene Sırasında Yapılması Gerekenler

 1. 1 – ARACINIZI PARK EDİN.
 2. 2 – MÜŞTERİ KABUL ALANINA GİDİN.
 3. 3 – SIRA NUMARASI ALIN.
 4. 4 – EVRAKLARINIZI GÖREVLİYE TESLİM EDİN.
 5. 5 – ARAÇ MUAYENE ÜCRETİNİ ÖDEYİN.
 6. 6 – ARACINIZI TESLİM ETMEDEN ÖNCE EMNİYET KEMERLERİNİ TAKIN.
 7. 7 – TRAFİK GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ EKİPMANLARI YERLEŞTİRİN.

Araç muayene işlemi ne kadar sürer?

Araç muayene işlemleri, kabul işlemlerini takiben, ortalama 1 saat sürüyor. İstasyon alanına giriş, müşteri kabul ve sorgulama ile muayene süreci de göz önüne alındığında, özellikle büyükşehirlerde yer alan istasyonlarda ortalama 2 saatlik bir zaman ayırmak ve zaman planlamasını buna göre yapmak gerekiyor.

TÜVTÜRK Araç muayenesi nasıl alınır?

Bilgi ve randevu almak için bize 0850 222 88 88 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Araç muayene tekrarı nasıl oluyor?

Muayene tekrarı, muayenenin yapıldığı aynı gün veya muayenenin yapıldığı tarihten itibaren bir aylık süre içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere muayenenin yapıldığı araç muayene istasyonunda veya başka bir araç muayene istasyonunda yapılır.”

You might be interested:  Hızlı Cevap: Toyota Nasıl Araba?

Araç muayene ağır kusurlar nelerdir?

Aracın Belgelerindeki Ağır Kusurlar

 • Araç ruhsatı okunmuyor.
 • Araç ruhsatı yıpranmış
 • Araç ruhsatında elle düzeltme var.
 • Aracın rengi farklı
 • Aracın yakıt tipi farklı
 • Aracın koltuk sayısı farklı
 • Aracın kategorisi farklı
 • Aracın yükü – cinsi ve sınıfı uyuşmuyor.

Lpg’li araç muayenesine ne belgeler gerekir?

Her araç için istenen standart belgeler; Ruhsat, trafik sigortası ve muayeneye götürdüğünüz araç sizin değilse Vekalet Belgesi ‘dir.

Egzoz emisyon ölçümü olmadan muayeneden geçer mi?

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? Yapılan düzenlemeyle egzoz emisyonu olmayan araçlar ”Hafif Kusurlu” sayılacak ve muayeneden hafif kusurlu olarak geçecek. Egzoz emisyon ölçümü hizmeti TÜVTÜRK muayene istasyonlarında 65 TL karşılığında yapılmaktadır.

Araç muayenesi için hangi borçlar ödenmeli?

Aracın Vergi Veya Ceza Borcunun Olmaması Aracınızın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu var ise, TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında aracınızın muayenesi yapılamamaktadır. Bu nedenle muayeneye gitmeden önce aracınızın vergi ve ceza borcu olup olmadığını sorgulamalı, varsa bu borçları kapatmalısınız.

Muayeneden geçmezse ne olur?

Aracınızın ağır kusurlu olarak muayeneden geçememesi durumunda size bilgi verilecek ve aracın değişmesi ya da onarılması gereken parçasının düzeltilmesi ve kontrol için tekrar geri getirilmesi istenecektir. Geri getirilme süresi ise 1 ay içerisinde olacaktır.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir 2021?

31 Aralık 2021 ‘e kadar geçerli yeni düzenlemenin tüm araç tipleri için geçerli olduğunu açıklayan TÜVTÜRK, gecikme süreleri için de bir sınır olmadığını duyurdu. Buna göre, düzenlemeden muayenesi 1 ay geciken araçlar gibi 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabiliyor.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir 2020?

Araç sahiplerinin düzenlemeden yararlanması için belirli bir gecikme süresi sınırı bulunmamaktadır. İlgili düzenlemeden, muayenesi 1 ay geciken araçlar da faydalanabildiği gibi, 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabilecektir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Hararet Yaparsa Ne Olur?

TÜVTÜRK tam Kapanmada acik mi?

İstasyonlarımız Pazar günleri hariç hafta içi her gün, öğlen saatleri de açık olmak üzere, hizmet vermektedir. Son müşteri kabul saati 17:00’dir. Son müşteri kabul saati 17:30’dur. Son müşteri kabul saati 18:00’dir.

TÜVTÜRK randevu saat kaçta?

TÜVTÜRK, hafta içi her günü 08:30 – 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bununla birlikte Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos gibi resmi bayramlarda ise hizmet vermemektedir.

Araç muayene randevusu ne zaman alınır?

Araç muayene randevunuzu online olarak almak istemiyorsanız 0850 222 88 88 numaralı TÜVTÜRK çağrı merkezi numarasını arayın. Çağrı merkezi üzerinden randevunuzu pazar günü hariç haftanın 6 günü 08:00-20:00 arasında alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *