Sık sorulan: Araba Nasil Park Edilir?

Park ederken direksiyon nasıl çevrilir?

Aracın vitesi geriye alınır, Aracımızın direksiyonu gireceğimiz yani park edeceğimiz yöne 1 tam tur çevrilir ve geriye gelinir. Aracımızın sağ aynası, arkasına gireceğimiz aracın stop lambası ile aynı hizaya gelinceye kadar geri gidilir.

Arabayı park ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Aracınızı park ederken gözünüzü dikiz aynasından ayırmamanız ve hizanızı düzgün bir şekilde belirlemenizdir. Tabi sakin olmayı unutmamak kaydıyla. Hem kendi aracınızın hem de diğer araçların çıkışlarını kolaylaştırmak için de, öndeki araçla aranızla en az 50 cm gibi bir mesafe bırakmalısınız.

Kolay park nasıl yapılır?

Kısaca bahsetmek gerekirse arka arkaya sıralanmış iki araç arasındaki boşluğa arabanızı park etmenin en kolay yolu paralel parktır. Bu yöntem için öndeki aracın aynaları ile kendi arabanızın aynalarını paralel olacak şekilde hizalayın. Ardından 30-40 derecelik bir açı ile geri ilerleyerek boşluğa doğru girin.

Araba park ederken vites kaçta olmalı?

Park edildikten sonra vites N konumuna getirilmeli ve el freni çekilmeli. Sonrasında ayak frenden çekilip sadece el freni ile dururken P konumuna vites alınmalı.Böylece vites dişlileri zarar görmez ve şanzımana boşa yük binmez.

You might be interested:  Soru: Araba Sigorta Ne Kadar?

Bir direksiyon kaç tur döner?

İşte bunu sağlayan da direksiyon sistemidir. Dişliler ve rot kolu yardımıyla sağ ve sol dönüşlerde en kusursuz dönüş için tekerleklerin ne kadar eğimle döneceği ayarlanmıştır. Günümüz araçlarının çoğu sağa ve sola maksimum dönüş için 3 ile 4 tur arasında bir dönme miktarına sahiptirler.

Araba kullanırken direksiyon nasıl çevrilir?

Aracın gittiği yön, 12 saat yönüdür; sizin bulunduğunuz yer ise 6 yönüdür. Sol elinizi saat 9 noktasına, sağ elinizi 3 noktasına koyunuz. Hafif bir şekilde direksiyonu kavrayınız. Dört parmağınızı direksiyonun içine doğru kıvırınız.

Araba park ederken hangi sinyal verilir?

Aracınızı park ederken eğer yanaşacaksanız önce o yöne doğru sinyal verin. Sonrasında geri geri gelecekseniz sinyal lambanızı değil dörtlüleri yakmanız gerekmektedir. Geri manevra yapmadan önce ise sağa sinyal vermek en doğru hareket olarak nitelendirilir.

Paralel park nasıl yapılır?

Paralel araç park etmenin püf noktalarından biri, freni kontrol ederek yavaş bir şekilde geri geri gitmektir. 45 derecelik bir açıya geldiğinizde, yani yan aynadan arkadaki aracın plakasını gördüğünüzde durun ve direksiyonu bu sefer tam sola kırarak geri geri gitmeye devam edin.

Araba sürerken nasıl durdurulur?

Düz vitesli olan otomobillerin yollarda durdurulması için öncelikle gazdan ayağın çekilmesi gerekir. Daha sonra ise fren pedalına basılarak aracın hızı düşürülür. Debriyaj frenine en sonuna kadar basılır ve aracın durdurulması sağlanır. En son olarak ise el frenini çekilir ve araç bütünüyle durdurulur.

Park etmek nasıl tanımlanır?

PARK ETME NEDİR?

  1. PARK ETME: Araçların, durma ve duraklaması gereken haller dışında bırakılmasıdır.
  2. Park Yeri (Otopark): Araçların park etmesi için kullanılan açık veya kapalı alandır.
  3. Karayolu Üzeri Park Yeri: Taşıt yolundaki veya buna bitişik alanlardaki park yeridir.
You might be interested:  Araba Nasıl Perte Çıkar?

Tam sag tam sol park nasil yapilir?

Direksiyonu tam sağ yaparak geri geliyoruz sol aynaya bakarak sol arka tekerin sarı çizgiye tam oturuncaya kadar gelip duruyoruz sonra direksiyonu tam sol yaparak araba paralel oluncaya kadar gelip duruyoruz ve direksiyonu düzeltip parkı tamamlıyoruz.Eğer sağ arka teker kaldırıma değecek gibiyse tam sağ ileri tam sol

Iki araç arası park mesafesi ne kadar?

Park etmek için yeterli mesafeyi bulduğunuzda park edeceğiniz alanı geçerek öndeki arabaya paralel olacak bir biçimde hizalanın. Öndeki araçla mesafenin yarım metre olması yeterlidir.

Araba neden birinci viteste bırakılır?

Eğer yokuş yukarı bir yere aracınızı park etmişseniz 1. viteste bırakmanız, yokuş aşağı yerlerde ise geri viteste bırakmanız el freninin yetersiz gelebilme ihtimaline karşı aracınızın sabit kalmasını sağlayacaktır. Birçok ülkede eğimli bir yola park edilen otomobillerde aracı viteste bırakmak hukuki zorunluluktur.

Araba stop ederken vites kaçta olmalı manuel?

Aracınızı park moduna aldıktan sonra el frenini çekmeli ve akabinde aracınızı durdurmalısınız. Araç durdurma işlemini vites boşta iken yapmalısınız. Aracınızı durdurduktan sonra ise aracınızı eğitim durumuna göre 1. vitese veya geri vitese takarak bırakmalısınız.

Yokuş yukarı çıkarken vites kaçta olmalı?

Aracınızla seyir halindeyseniz ve karşınıza yokuş çıktıysa 1 vites, hatta arabanızın çekiş gücü azsa 2 vites küçültmeniz gerekir. Yokuşta vites küçültmenin mantığı, arabanın çekiş performansını arttırmaktır. Arabanızın çekiş gücü iyiyse rampada vites değiştirmenize gerek kalmayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *