Sık sorulan: Araba Radyatör Ne Işe Yarar?

Radyatörde su olmazsa ne olur?

Araçta motor suyu bitmişse araç soğutma işlemini yapmayacak ve bu sayede aracın ısısı giderek yükselecektir. Eğer motor tamamen susuz kalmışsa bu tehlikelidir, çünkü motor üst kapak contası yanar. Aracın gerekli olan sıcaklıkta kalması için sensörler devreye girer ve su ısıyı sabit bir şekilde bırakır.

Arabada su ne işe yarar?

Yaz aylarında da kullanılabilen antifiriz, motorların radyatörlerine eklendiği zaman korozyon, paslanma ve aşınma gibi problemleri önlemeye destek sağlar. Araç motorları için hayat kurtarıcı olan antifiriz soğutma suyuna eklendiği zaman kaynama noktasını yükseltir ve donma noktasını düşürür.

Radyatörde ne var?

Radyatör Petekleri Çok İnce Kanallardan Oluşuyor Her biri mikro ölçekli ince su kanallarından oluşan radyatör petekleri bir adet üst kazandan ve soğutma işleminin ardından motora suyu tekrar gönderen alt kazandan oluşuyor. Elbette çeşitli radyatör tipleri bulunuyor ve yandan kazanlı radyatörlere de rastlamak mümkündür.

Araç radyatörü Nedir?

Motor sıcaklığını güvenli aralık olarak kabul edilen 80-100 santigrat derece bandında tutmaya yarayan parçaya ise radyatör deniyor. Harareti önleyerek motoru soğutmaya yarayan bu bileşen modern otomobillerde sıvı soğutmalı çalışma prensibine dayanıyor.

Radyatörde suyun azalmasının sebebi nedir?

Su eksiltme varsa kaçak var, demektir. Kaçak nokta, genellikle üst kapak contasıdır. Ayrıca motor su hortumunda meydana gelen çatlak, petekte meydana gelen çatlaklar veya radyatör su hortumunda meydana gelen çatlaklar da aracın su eksiltme probleminin birer nedeni olabilmektedirler.

You might be interested:  Sık sorulan: Akülü Araba Ne Kadar?

Araba radyatör neden su atar?

Yoğun trafikte kalan otomobilin soğutma suyu devridaimi durur. Otomobil yoğun trafikte rüzgar alamadığından suyunu soğutmak için radyatör fanı ile suyunu soğutmaya çalışır. Soğutma sistemi arızalı otomobiller ise aracın fan açmasına rağmen su kaynatırlar.

Motor suyuna antifiriz konur mu?

Antifiriz soğuk havalarda aracın ihtiyaç duyduğu bir kış bakımı olarak görülse de aslında her mevsim kullanılmalıdır. Bir alkol çeşidi olan antifiriz; araç motorunun ve motor bağlantılarının donmasını ve ısınmasını engelleyen bir sıvıdır. Antifiriz içindeki ‘glikol’ sayesinde suyun donma derecesinin düşmesini sağlar.

Radyatöre su nereden konur?

İdeal bir soğutma suyu karışımı %50 antifriz ve %50 sudan oluşur. Bu nedenle musluk suyun yerine damıtılmış su kullanılması gerekir. Çoğu radyatör yaklaşık 2 galon sıvı tutabilir.

Kışın arabaların motor suyuna neden antifiriz konulur?

Antifriz, radyatörü ve soğutma sistemini pas gibi yabancı ve zarar veren maddelerden koruyarak aracın ömrünü artırır. Kış aylarında kullanılan antifriz, motor suyunun donma derecesini yükselterek donmasını önler ve bu sayede motorun zarar görmesini engeller.

Oto radyatör hangi malzemeden yapılır?

Radyatör malzemeleri, bakır veya pirinç olmakla beraber son yıllarda alüminyum alaşımından yapılmış radyatörler kullanılmaktadır. Radyatörlerin bakır veya pirinç malzemeden yapılmasının nedeni; bu malzemeler korozyona karşı dayanıklı oldukları gibi ısı iletkenlikleri de çok iyidir.

Radyatör ne depolar?

Radyatör -Su ve Yakıt Depo | Renault Yedek Parça » NOM OTO. Radyatör; Aracın kalbi sayılan motorun yanma odasındaki yüksek sıcaklığın düşürülmesi için motor çevresinde bulunan kanallarda dolaşan su ve antifriz karışımının soğutulmasını sağlayan, alüminyum ya da bakır alaşımlı parçadır.

Kaç çeşit radyatör vardır?

Çünkü radyatöre giren su, ısısını havaya vererek odayı ısıtır. Radyatörün üzerinde oluşan hava akımı, bütün odanın ısınmasını da sağlamaktadır. Radyatörleri döküm, çelik, alüminyum ve panel olmak üzere dört çeşidi bulunmaktadır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Şimşek Mcqueen Hangi Araba?

Radyatör neyin deposudur?

Radyatör yedek su deposu, motorunuzun soğutma sıvısı için aktif bir depolama tesisidir. Motor bölmesinde bulunan ve genellikle iç çamurluğa veya ön traversine monte edilen depo, ısıyla genleşirken soğutucuyu toplar ve ardından sistemi dolu tutmak için soğutma sistemine yeniden verir.

Motor soğutma suyu ne işe yarar?

Motor soğutma suyu olarak bilinen antifriz, bilinenin aksine sadece motorun soğuk kış günlerinde geceleri soğuktan donmasını engellemekle görevli değil aynı zamanda hararetin aşırı yükselmesini de kontrol etmeye yarayan ve ısıyı emen sıvıdır.

Radyatör suyu nedir?

Soğutma suyu, arabanızın radyatöründe bulunan bir sıvıdır. İki ana işlevi vardır: motorda aşırı ısınmayı ve aşınmayı önlemeye yardımcı olur ve su pompası gibi temas ettiği parçaları yağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *