Sık sorulan: Araba Sollama Nasıl Yapılır?

Sollama ne demek?

Sollamanın genel tanımı trafikte önünüzde sizden daha yavaş seyreden bir aracı sol şeridi kullanarak geçmek ve tekrar şeridinize dönmektir. Basit bir tanımı olmasına karşın kurallarına uygun yapılmayan sollamalar trafik kazalarının büyük oranda sebebidir. Kara yollarında çeşitli şekilde bölünmüş yollar vardır.

Hangi yolda sollama yapılmaz?

Arkası görülemeyen viraj, tepe üstü, tünel, kavşak, yaya geçidi gibi yerlere, düz çizgili yol işaretleriyle belirtilmiş yollarda sollamak yasak ve tehlikelidir.

Öndeki araca en çok ne kadar yaklaşılır?

Sürücüler, önlerinde giden araçları, kendi araçlarının km. cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar metre mesafesinden takip etmek zorundadırlar. Örneğin, 90 km./s hızla giden bir aracın öndeki aracı takip mesafesi 45m. dir.

Hatalı sollama nedir kısaca?

Hatalı sollama, trafikte en çok yapılan hatalardan biri. Trafiğin, trafik levhalarının ve yol çizgilerinin geçişe uygun olup olmadığını kontrol etmek de sollamaya başlamadan önce yapmanız gerekenlerden. Orta aynayı, sol aynayı ve kör noktayı da kontrol ettikten sonra sollama yapmaya hazırsınız demektir.

Kesikli çizgide sollama yapılır mı?

Bu çizgi var olduğu sürece hiçbir sebeple diğer şeride geçilmez ve sollama yapılmaz.Tırmanma şeridi bulunan üç şeritli ve iki yönlü yol kesimlerinde en sağdaki seride geçme hali haricinde bu kural her zaman geçerlidir.

You might be interested:  Soru: Araba Kredisi Için Ne Gerekli?

Hangi hallerde araç sollamak yasaktır?

ÖNDEKİ ARACI GEÇMENİN YASAK OLDUĞU YERLER

  • Geçmenin trafik işaretiyle yasaklandığı yerlerde,
  • Görüş yetmezliği olan tepe üstlerinde,
  • Dönemeçlere yaklaşırken ve dönemeçli yollarda ilerleyen,
  • Kavşaklara yaklaşırken ve kavşaklarda.
  • Yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken.

Trafikte sağdan geçilir mi?

Geçme sırasında aracın hızı,uzunluğu, trafik ve yol durumu güvenli geçişi etkiler,aracın modeli ise etkilemez. Aşağıdaki özel durumlarda araçların sağından geçilebilir. Bunun dışında sağdan geçmek yasaktır. Geçiş üstünlüğüne sahip araçların sağından geçilebilir.

Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı nasıl?

Takip mesafesinin yeterli olup olmadığını,88-89 sayma kuralı ile sürücüler kontrol edebilirler. Buna göre; öndeki araç,sürücüsü yol üzerindeki belli bir noktayı ( ağaç,levha,köprü kavşağı vb. ) gittiği anda takip eden sürücü normal söyleyişle 88.89 diye sayar.

Sürücünün karayolunda güvenli bir yolculuk yapabilmesi için önündeki araçla arasında ne kadar mesafe bırakması gerekir?

Teknik olarak olması gereken takip mesafesi, hızın yarısı kadar metre olarak geçer. Yani; 100 km hızla ilerleyen bir aracın takip mesafesi 50 m olmalıdır.

Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hangi sayma kuralı ile kontrol edilir?

Takip mesafesinin yeterli olup olmadığını, 88-89 sayma kuralı ile sürücüler kontrol edebilirler. Buna göre; arkadaki takip eden sürücü normal söyleyişle 88-89 diye sayar. Rakamın son hecesini arkadaki sürücü söylediğinde, kendi aracı o noktaya gelmiş ise takip mesafesi normaldir, geçmiş ise takip mesafesi azdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *